Niedobór snu - 5 negatywnych konsekwencji
Czy słyszałeś kiedyś o strasznych konsekwencjach, jakie może mieć niedobór snu? Wierz w to lub nie, dobry sen jest jedną z najlepszych praktyk, jeśli chodzi o utrzymanie dobrego stanu zdrowia.
Sen jest tak ważny dla zdrowia człowieka, że zaleca się spać około 7-8 godzin dzienne. Inaczej niedobór snu może wywołać u nas przykre konsekwencje.
Dobry sen to jednak nie tylko jego długość, ale i jakość. W dzisiejszym artykule będziemy wyjaśniać, jaki wpływ może mieć na Ciebie niedobór snu. Przeczytaj uważnie!
1. Złe nawyki żywieniowe
Może wydawać się to trochę wyjęte z kontekstu. Jednak niedobór snu, a w konsekwencji brak odpowiedniego odpoczynku może wpłynąć na Twoje nawyki żywieniowe.
Dlatego osoby, które się nie wysypiają mają tendencję do objadania się. W rezultacie pojawia się nadwaga, a wraz z nią zwiększone ryzyko pewnych schorzeń.
Przybieranie na wadze wiąże się z chęcią jedzenia produktów, które nie są zbyt zdrowe – bogatych w kalorie i węglowodany.
2. Brak koncentracji
Ponadto u ludzi, którzy cierpią na niedobór snu, występuje większe prawdopodobieństwo szybkiej utraty koncentracji. Z tego powodu brak snu przez długi okres czasu zdecydowanie wpływa na Twoje zmysły. Innymi słowy, koordynacja Twoich kończyn i Twojego umysłu nie jest w najlepszej formie.
Podążając tym tropem, najlepiej unikać skomplikowanej pracy, jeśli dobrze nie spałeś. Nie powinieneś też podejmować żadnego ryzyka związanego z wysiłkiem fizycznym.
Przeczytaj także artykuł: Mózg a ćwiczenia – jak reaguje na brak aktywności?
3. Zachwianie równowagi emocjonalnej
Istnieje możliwość zauważenie szybkich zmian w sposobie jak reagują ludzie, kiedy nie wypoczywają wystarczająco. Jeśli cierpią na niedobór snu, zwykle są w złym humorze.
A to dlatego, że rejony mózgu odpowiedzialne za kontrolę emocji są aktywowane tylko w 60%, kiedy nie otrzymujesz wystarczającej ilości snu.
4. Pogorszenie stanu fizycznego
To jedna z najbardziej niepokojących oznak. A szczególnie dla osób, którym zależy na atrakcyjnym wyglądzie. Estetyka jest pojęciem relatywnym. Ale to jeden z aspektów, który kategorycznie cierpi przez niedobór snu.
Jedną z funkcji snu jest regeneracja. W nocy jednym z zadań Twojego organizmu jest zadbanie o Twoja skórę. Ponadto następuje regeneracja wszystkich tkanek.
Z tego powodu, kiedy nie wypoczywasz odpowiednio, proces ten zostaje zaburzony. To natomiast negatywnie wpływa na wygląd Twojej skóry.
5. Niedobór snu zwiększa ryzyko chorób serca
Twój układ krążenia jest najbardziej zagrożony, kiedy nie wypoczywasz odpowiednio w ciągu nocy.
Po pierwsze, nieodpowiednia dieta powoduje uszkodzenia w zastawce zatoki wieńcowej serca. A to dlatego, że stają się zapchane w wyniku wysokiego poziomu tłuszczu. Po drugie, Twoje ciało jest osłabione niedoborem snu. To wtedy występuje większe prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca.
Przeczytaj także artykuł: Zawał serca – objawy u kobiet i mężczyzn
Jak możesz dobrze sypiać?
Aby unikać negatywnych konsekwencji, które wymieniliśmy w niniejszym artykule, istnieje kilka rzeczy, które chcielibyśmy podkreślić. To fundamentalne wskazówki dotyczące tej jakże ważnej potrzeby biologicznej.
- Jakość: Sen może być niezwykle dobroczynny dla Twojego zdrowia, ale tylko jeśli jest prawidłowy. Kiedy mówimy o jakości snu, mamy przede wszystkim na myśli wygodne, nieoświetlone miejsce.
- Długość: Nie powinieneś zapominać, że pomimo wagi komfortu, jeśli nie poświęcasz mu wystarczająco dużo czasu, sen na nic się nie zda.
Eksperci zalecają minimum 6 godzin snu dziennie i maksymalnie 9.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- National Sleep Foundation Recommends New Sleep Times | Sleep Foundation. (2015). Retrieved 25 September 2020, from https://www.sleepfoundation.org/press-release/national-sleep-foundation-recommends-new-sleep-times
-
Bayon, V., Leger, D., Gomez-Merino, D., Vecchierini, M. F., & Chennaoui, M. (2014). Sleep debt and obesity. Annals of medicine, 46(5), 264-272.
-
Scott, J. P., McNaughton, L. R., & Polman, R. C. (2006). Effects of sleep deprivation and exercise on cognitive, motor performance and mood. Physiology & behavior, 87(2), 396-408.
- ¿Cómo influye el sueño en tu salud cardiovascular? – Fundación Española del Corazón. (2019). Retrieved 25 September 2020, from https://fundaciondelcorazon.com/blog-impulso-vital/3337-como-influye-el-sueno-en-tu-salud-cardiovascular.html
- Instituto de Medicina del Sueño. [Internet]. Consecuencias de dormir poco o mal. Disponible en: https://www.dormirbien.info/dormir-poco-o-mal/
- National Institutes of Health. [Internet]. Los beneficios de dormir. 2013. Disponible en: https://salud.nih.gov/articulo/los-beneficios-de-dormir/
- National Sleep Foundation. [Internet]. National Sleep Foundation recommends new sleep times. 2015. Disponible en: https://www.sleepfoundation.org/press-release/national-sleep-foundation-recommends-new-sleep-times
-
Ayalon, R. D., & Friedman Jr, F. (2008). The effect of sleep deprivation on fine motor coordination in obstetrics and gynecology residents. American journal of obstetrics and gynecology, 199(5), 576-e1.
-
Kahan, V., Andersen, M. L., Tomimori, J., & Tufik, S. (2010). Can poor sleep affect skin integrity?. Medical hypotheses, 75(6), 535-537.