Nawilżające olejki dopasowane do każdego rodzaju skóry

Czy wiedziałeś, że nawet jeśli Twoja skóra jest trądzikowa, istnieją olejki o właściwościach nawilżających, które pomogą Ci ograniczyć łojotok? Co więcej, poprawią wygląd Twojej skóry.
Nawilżające olejki dopasowane do każdego rodzaju skóry
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Istnieje wiele rodzajów skóry. Nawilżające olejki należy dobierać biorąc pod uwagę typ cery. Jeżeli bowiem nie używamy odpowiedniego środka, możemy wyrządzić więcej szkody niż pożytku, mimo tego, że stosujemy remedium naturalne.

W dzisiejszym artykule odkryjesz najlepsze nawilżające olejki, dzięki którym Twoja skóra twarzy będzie nawilżona, napięta, promienna i odmłodzona.

Skóra normalna

Jeżeli nie masz pewności, jaki jest typ Twojej skóry, najprawdopodobniej jest ona normalna. Osoby o cerze z jakimikolwiek odchyłami od normy, bardzo szybko sobie to uświadamiają.

Bardzo ważne jest określenie tego, jaki jest Twój typ skóry, ponieważ w taki sposób będziesz w stanie dobrać odpowiednie produkty do pielęgnacji. Osoby o skórze normalnej mogą wybrać sobie dowolny rodzaj olejku, kierując się na przykład kwestią zapachu.

Co więcej, należy odróżniać skórę twarzy i szyi od reszty ciała. Twarz bowiem jest codziennie wystawiana na działanie wolnych rodników i znacznie bardziej cierpi na wszelkich naszych zwyczajach, na stylu życia czy złym odżywianiu. Na wygląd naszej twarzy mają wpływ nawet emocje czy stres.

Dlatego właśnie należy starannie dobrać odpowiedni olejek, który pomoże nam zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry, zanieczyszczeniom, wiotczeniu skóry oraz jej przesuszaniu się.

Koniecznie przeczytaj artykuł: Przedwczesne zmarszczki: przyczyny występowania

Nawilżające olejki do pielęgnacji skóry – który potrzebuję?

Skóra sucha i dojrzała

Osoby, których skóra jest sucha, powinny dbać o jej prawidłowe odżywianie każdego dnia. Brak nawilżania bowiem stanowi podstawową przyczynę starzenia się skóry, która stopniowo traci wodę. Dlatego też dla skóry dojrzałej najlepszy będzie olejek nawilżający, który zapewni skórze elastyczność i jędrność.

Nawilżające olejki do pielęgnacji twarzy

Najbardziej polecane olejki nawilżające to:

  • Olejek z migdałów: pełen składników odżywczych, bogaty w witaminę E i przy tym tani.
  • Masło karite (znane także jako shea): doskonałe dla skóry dojrzałej i wyjałowionej przez pozbawienie składników odżywczych.
  • Olej z awokado: bogaty w kwasy tłuszczowe, dodaje skórze blasku i odmładza ją.
  • Róża mosqueta: olej ten pobudza regenerację skóry i wykazuje silne właściwości gojące rany.

Możesz wybrać jeden olejek lub połączyć kilka z nich.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Kobiety po pięćdziesiątce – niech żyje wiek średni!

Skóra przetłuszczająca się

Skóra przetłuszczająca się, bardzo często występująca u osób w okresie dojrzewania, charakteryzuje się dużym wydzielaniem sebum, czyli łoju, co sprawia, że skóra błyszczy.

Choć sebum zapewnia skórze warstwę ochronną przeciw czynnikom zewnętrznym, błyszcząca skóra nie jest estetyczna. W niektórych przypadkach może to powodować nawet trądzik i niedoskonałości skórne.

Dobierając odpowiednie nawilżające olejki możesz wyrównać poziom wydzielania sebum bez niepotrzebnego podrażniania skóry alkoholem i innymi środkami ściągającymi, które mogą mieć negatywne skutki.

Nawilżający olejek do twarzy
  • Polecamy Ci olejek z jojoba. Ma on bowiem teksturę podobną do ludzkiego sebum. Co więcej, doskonale łagodzi podrażnienia.
  • Możemy połączyć go z aloesem. Dzięki temu uzyskasz lekki balsam.

Skóra mieszana

Skóra mieszana charakteryzuje się zwiększonym łojotokiem w strefie T (czoło, nos i broda) przy jednoczesnym braku nawilżenia na policzkach. Znacznie utrudnia to dobranie odpowiedniego olejku.

W bardzo skomplikowanych przypadkach możemy użyć dwóch różnych olejków na dwie różne części twarzy.

Olej kokosowy

Możemy również przygotować “wyrównany” olejek bazując na dwóch składnikach: oleju kokosowym (typ extra virgin) i olejku eterycznym z lawendy.

  • Oba wspomniane olejki wykazują właściwości regulujące i zwiększają naturalną zdolność skóry do wydzielania odpowiedniej ilości sebum.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Olej kokosowy – 6 niezwykłych korzyści

Skóra delikatna i wrażliwa

Skóra delikatna i wrażliwa zasługuje na szczególne traktowanie. Jest tak, ponieważ może ona zareagować podrażnieniem w obliczu czynników chemicznych, a nawet pewnych naturalnych.

Jest to skóra, która z łatwością się czerwieni. Ma też skłonność do występowania plam.

  • Najlepszy olejek nawilżający aby ukoić ten typ skóry i wyregulować ją to olejek z nagietka. Możemy go połączyć z żelem aloesowym.
  • Oba te składniki mają korzystne właściwości, dzięki czemu znika podrażnienie, pieczenie i suchość.

Skóra ze skłonnością do trądziku

Jeżeli nasza skóra jest trądzikowa, powinniśmy szczególnie zwracać na jej czystość i higienę. Nie chodzi jednak tylko o typ cery, ale również o naszą równowagę hormonalną, sposób odżywiania, poziom stresu i wiele innych czynników.

W większości olejki nawilżające do skóry nie są wskazane dla osób z cerą trądzikową. Dzieje się tak, ponieważ zatykają one pory skórne, co prowadzi do gromadzenia się sebum i pogarsza stany zapalne skóry.

Jeżeli jednak masz ochotę stosować olejki nawilżające do skóry, możesz zdecydować się na olejek z wiesiołka. Jest on bardzo skuteczny, ponieważ nie jest bardzo tłusty. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ działa również na poziomie hormonalnym.

Możemy zmieszać olejek wiesiołkowy z odrobiną olejku eterycznego z drzewa herbacianego. Ma on właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu pomaga nam unikać infekcji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.