Blizny i skaleczenia - zrób naturalny krem leczniczy
Wiele osób ma blizny, które chce ukryć, ponieważ negatywnie wpływają na wygląd skóry. Skazy takie mogą być trudne do usunięcia, jednakże niektóre mogą zaniknąć tylko z upływem czasu.
Powodem pojawiania się blizn są przypadkowe skaleczenia, zadrapania czy operacje. Wprawdzie blizny nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale czasem są niedogodnością, która może wpływać na poczucie własnej wartości i pewność siebie.
Na szczęście dostępnych jest wiele zabiegów kosmetycznych, które odżywiają skórę i redukują rozmiar niechcianych “towarzyszy”.
Chociaż wybór produktów komercyjnych jest bardzo duży, to dzisiaj chcemy zaproponować w 100% naturalne kremy, dzięki którym zaoszczędzicie pieniądze bez narażania się na skutki uboczne działania związków chemicznych.
Z czego zrobić naturalny krem na blizny i skaleczenia?
Do przeprowadzenia tego naturalnego zabiegu na blizny, skaleczenia i inne drobne rany wykorzystuje się przyjazne środowiskowo produkty, które mają odkażające i przeciwzapalne właściwości.
Jednym ze składników kremu jest wosk pszczeli – środek zmiękczający i antyseptyczny, który stanowi bazę wielu produktów kosmetycznych. Odżywia i naprawia skórę.
Krem zawiera także olej kokosowy, czyli nawilżający produkt niezwykle bogaty w antyoksydanty. Chroni on skórę przed szkodliwymi pierwiastkami, a także takimi schorzeniami jak zapalenie skóry.
W składzie znajduje się też witamina E, nagietek lekarski – dwa dodatki, które znane są z niesienia korzyści w kwestii odmładzania i regenerowania skóry ze skutków ubocznych działania wolnych rodników.
Nagietek lekarski to roślina z antyseptycznymi i przeciwzapalnymi właściwościami, której ekstrakty to potężne narzędzie przeciw łuszczycy i wielu innym skórnym problemom.
Przez wieki nagietek był bardzo powszechnie wykorzystywany w leczeniu powierzchownym oparzeń, ran i wielu innych urazów. Teraz przedstawimy krok po kroku, jak przygotować taki leczniczy krem oraz w jaki sposób należy go używać.
Gotowi?!
Zobacz również: Naturalne mydło dla cery wrażliwej
Domowej roboty krem z wosku pszczelego na blizny i skaleczenia
Ten naturalny balsam to organiczny produkt, który może być wykorzystywany jako substytut wielu komercyjnych zabiegów na blizny, skazy i zranienia.
Jest odpowiedni dla wszystkich typów skóry – nadaje się także na delikatną skórę dzieci.
Składniki
- Pół szklanki wosku pszczelego (100 g)
- 1/4 szklanki oleju kokosowego (100 g)
- Olejek z nagietka lekarskiego (50 ml)
- Oliwa z oliwek (50 ml)
- 1/4 szklanki ekstraktu żywokostowego (50 ml)
- 1 kapsułka witaminy E
- 5 kropelek olejku lawendowego
Przygotowanie
- Umieść wosk pszczeli w rondlu i podgrzewaj.
- Jak tylko się roztopi, dodaj olej kokosowy i dobrze wymieszaj.
- Jak tylko składniki się połączą, dodaj nagietka i oliwy z oliwek.
- Następnie zmniejsz ogień i mieszaj drewnianą łyżką.
- Dodaj ekstrakt żywokostowy, witaminę E i olejek lawendowy.
- Pozostaw na ogniu przez co najmniej minutę.
- Poczekaj, aż produkt się utrwali i następnie przelej go do szklanego słoika z pokrywką.
- Przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu z dala od źródeł ciepła.
- Produkt będzie miał najlepsze właściwości przez miesiąc.
- Pamiętaj, że słoik musi być bardzo dokładnie umyty, by nie wpływać na jakość kremu.
Sposób użycia
- Zanurz palce w kremie i rozsmaruj delikatnym ruchem po miejscach z bliznami i skaleczeniami.
- Pozwól, by krem wchłonął się w skórę – nie zmywaj.
- Powtarzaj zabieg trzy razy dziennie.
Polecamy również: Keloidy – jak zmniejszyć ich widoczność?
Ważne!
Tak, jak większość naturalnych produktów i ten krem nie przyniesie natychmiastowych, cudownych efektów. Rezultaty będą zauważalne tylko przy regularnym i wytrwałym użyciu.
Z drugiej strony, ponieważ składniki są w 100% naturalne i zwykle nie powodują żadnych problemów, możesz przeprowadzić prosty test na reakcje alergiczne – rozsmaruj kawałek kremu na małej powierzchni skóry i sprawdź, czy coś się stanie.
Jeśli zobaczysz jakieś podrażnienie czy inny dyskomfort, to lepiej rozejrzyj się za innym środkiem. Nie zapominaj, że efekty można zwiększyć poprzez większe spożycie wody i innych nawilżających produktów.
Jeśli będziesz podążała za tymi radami to odkryjesz, że łatwo można wyeliminować znamiona na skórze bez profesjonalnych zabiegów.
Spróbujesz?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Valeria Raquel Andrade- Ortega (2015). ESTUDIO DE UNA MASCARILLA A BASE DE CERA DE ABEJAS EN PIELES SECAS DE MUJERES DE 30 A 60 AÑOS EN LOS CONJUNTOS ” JARDINES DEL BOSQUE”. Universidad Iberoamericana del Ecuador.
- Crane, E. (2009). Bee Products. In Encyclopedia of Insects. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-374144-8.00020-5
- Verallo-Rowell, V. M., Katalbas, S. S., & Pangasinan, J. P. (2016). Natural (Mineral, Vegetable, Coconut, Essential) Oils and Contact Dermatitis. Current Allergy and Asthma Reports. https://doi.org/10.1007/s11882-016-0630-9
- Arora, D., Rani, A., & Sharma, A. (2013). A review on phytochemistry and ethnopharmacological aspects of genus Calendula. Pharmacognosy Reviews. https://doi.org/10.4103/0973-7847.120520