Keloidy - jak zmniejszyć ich widoczność?

Sok z cytryny, ze względu na wysoką zawartość witaminy C, jest doskonałym sprzymierzeńcem zdrowej skóry, który dodatkowo ma moc zmniejszania widoczności blizn i keloidów.
Keloidy - jak zmniejszyć ich widoczność?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Keloidy – zwane również bliznowcami – to zmiany skórne, które tworzą się w wyniku przerostu tkanki bliznowej w miejscu gojącej się rany.

Tego typu zmiany skórne mogą się pojawiać w wyniku nacięć chirurgicznych, ran urazowych, oparzeń, ospy wietrznej, trądziku, promieniowania, a nawet niewielkich zadrapań. Keloidy powstają w miarę upływu czasu, kiedy w tkance bliznowej występuje nadmierna ilość kolagenu.

Keloidy – problem natury estetycznej

Chociaż keloidy nie niosą ze sobą żadnego ryzyka dla zdrowia, dla wielu ludzi stanowią one duży problem natury estetycznej. Mamy jednak dla ciebie dobrą wiadomość: istnieje szereg naturalnych metod, które pozwalają na znaczne zmniejszenie widoczności bliznowców.

Środki te posiadają specjalne właściwości, dzięki którym twoja skóra odzyska prawidłową strukturę oraz zdrowie.

Nie musisz uciekać się do kosztownych, specjalistycznych zabiegów usuwania blizn – wypróbuj nasze domowe sposoby i przekonaj się, że nieestetyczne keloidy stopniowo będą zanikały.

Przeczytaj też artykuł: Naturalny krem na blizny i skaleczenia

Ocet jabłkowy

Miarka octu jabłkowego

Ocet jabłkowy jest tanim i niezwykle skutecznym produktem do naturalnej pielęgnacji skóry. Pamiętaj jednak, że na rezultaty będziesz musiał cierpliwie poczekać. Produkt ten jest skuteczny, ale tylko wtedy, gdy stosujesz go regularnie przez dłuższy okres czasu.

Jak leczyć keloidy octem jabłkowym?

 • Nanieś odrobinę octu jabłkowego bezpośrednio na bliznowiec i delikatnie wmasuj go w skórę aż do całkowitego wchłonięcia.
 • Następnie pozostaw na kilka minut i powtórz zabieg jeszcze raz (rezultaty będą jeszcze lepsze).
 • Powtarzaj masaże dwa lub trzy razy dziennie przez około pięć tygodni.

W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej, zaleca się zmieszanie identycznych części octu jabłkowego i wody. Środek będzie wówczas mniej agresywny.

Soda oczyszczona

Wielokrotnie prezentowaliśmy już leczniczą i kosmetyczną moc sody oczyszczonej. Składnik ten posiada silne właściwości ścierające i złuszczające, które doskonale wspomagają walkę z bliznowcami.

Jak leczyć keloidy sodą oczyszczoną?

 • Przygotuj naczynie i zmieszaj w nim jedną część wody z trzema częściami sody oczyszczonej, aż utworzy się jednolita pasta.
 • Nanoś pastę bezpośrednio na keloidy – w ten sposób pomożesz zmniejszyć obrzęk i przyspieszysz gojenie się blizny.
 • Powtarzaj zabieg trzy lub cztery razy dziennie.

Sok z cytryny

Świeży sok z cytryny

Sok z cytryny, ze względu na wysoką zawartość witaminy C, jest doskonałym sprzymierzeńcem zdrowej skóry, który dodatkowo ma moc zmniejszania widoczności blizn i keloidów.

Przy regularnym użyciu zauważysz pozytywne rezultaty już po niedługim czasie: zacznie zmieniać się kolor bliznowców, a także ich tekstura i wygląd.

Jak leczyć keloidy sokiem z cytryny?

 • Nanoś sok z cytryny bezpośrednio na bliznowiec. Pamiętaj jednak, by zawsze wykonywać zabieg wieczorem, przed pójściem spać, tak by nie miał on możliwości kontaktu z promieniami słonecznymi.
 • Następnie pozostaw na pół godziny, po czym przemyj skórę.
 • Powtarzaj zabieg codziennie wieczorem.

Aloe vera

Aloes jest rośliną, która od wielu lat jest wykorzystywana do rozmaitych zabiegów kosmetycznych. Ma on bowiem zbawienne działanie na naszą skórę – posiada silne właściwości nawilżające, antybiotyczne i regenerujące, które również wpływają na stan keloidów.

Oprócz tego, że zmniejszają one ich widoczność, także chronią skórę przed rozmaitymi infekcjami.

Jak leczyć keloidy aloesem?

 • Dokładnie oczyść bliznowce letnią wodą.
 • Następnie wydobądź odrobinę żelu z łodyg aloesu i nakładaj go dwa razy dziennie na blizny.

Drzewo sandałowe i woda różana

Naturalna woda różana

Drzewo sandałowe posiada właściwości regenerujące, które pomagają zmniejszyć widoczność bliznowców i utrzymać zdrową i piękną skórę. Z kolei woda różana działa tonizująco, dzięki czemu pomaga zachować odpowiednią teksturę oraz elastyczność skóry.

W wyniku połączenia tych dwóch składników otrzymamy doskonały naturalny lek na keloidy.

Jak przygotować lek na keloidy?

 • Przygotuj gęstą papkę z drzewa sandałowego w proszku i wody różanej.
 • Dokładnie oczyść bliznowce i nałóż na nie pastę przed pójściem spać.
 • Następnego ranka przemyj blizny letnią wodą.
 • Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, powtarzaj zabieg codziennie przez dwa miesiące.

Czosnek

Czosnek jest od wieków stosowaną rośliną leczniczą. Jego działanie jest wszechstronne. My jednak skupimy się na jego korzystnym wpływie na naszą skórę.

Ten naturalny produkt doskonale radzi sobie z usuwaniem keloidów. Zapobiega on nadmiernej proliferacji fibroblastów, które odpowiadają za formowanie się nieestetycznych bliznowców.

Jak leczyć keloidy czosnkiem?

 • Zmiksuj kilka ząbków świeżego czosnku i nakładaj papkę bezpośrednio na blizny.
 • Pozostaw na 10 minut.
 • Następnie przemyj skórę letnią wodą.
 • Powtarzaj zabieg każdego dnia.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Pullar, J. M., Carr, A. C., & Vissers, M. C. M. (2017). The roles of vitamin C in skin health. Nutrients. https://doi.org/10.3390/nu9080866
 • Rajeswari, R., , M. Umadevi, C. S. R., & , S. Selvavenkadesh, K. P. Sampath Kumar, D. B. (2012). Aloe vera: The Miracle Plant Its Medicinal and Traditional Uses in India. Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry.
 • Vinegar, A. C. (2016). 40 Ways to Use Apple Cider Vinegar. Swanson Blog.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.