Naturalne środki czyszczące - zrób je sama!
Choć na sklepowych półkach możemy znaleźć środki czyszczące wielu marek, które zdają się ratować nam życie w zakresie dbania o dom, od pewnego czasu wiele z nas szuka alternatyw i stawia na naturalne środki czyszczące własnego wykonania.
Powodem jest nie tylko dbałość o środowisko naturalne, ale również możliwość oszczędzenia w ten sposób czasu i pieniędzy.
To prawda, że wiele składników naturalnych nie działa z taką siłą, jak produkty chemiczne, jednak nie oznacza to, że brakuje zwolenniczek tych naturalnych metod czyszczenia domu, które są zdrowsze i zdecydowanie bardziej przyjazne dla naszej kieszeni.
Przeczytaj także: Pasta do zębów – 12 sposobów na jej wykorzystanie
Korzystając z internetu można znaleźć setki przepisów na domowej roboty środki czyszczące. Ale żeby ułatwić sprawę, w tym artykule prezentujemy pięć takich podstawowych produktów, które w prosty sposób możesz przygotować w zaciszu własnego domu.
1. Płyn do płukania ust
Tradycyjne płyny do płukania ust są przeznaczone do usuwania z jamy ustnej większości bakterii. Choć istnieją płyny przeróżnych marek i różnych przedziałach cenowych, o wiele zdrowszą opcją jest przygotowanie płynu na przykład według poniższego przepisu.
Składniki
- 0,5 szklanki wody destylowanej (125ml)
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej (10ml)
- Dwie krople olejku eterycznego z drzewa herbacianego
- 2 krople olejku eterycznego miętowego
Przygotowanie
- Wszystkie produkty umieść w buteleczce i dokładnie wymieszaj. Przed każdorazowym użyciem, produkt należy energicznie wstrząsnąć, ponieważ soda oczyszczona zazwyczaj osadza się na dnie.
2. Środki czyszczące – mydło nawilżające domowej roboty
Mydło to jeden z najczęściej używanych produktów, jeśli chodzi o środki czyszczące, praktycznie w każdym miejscu na ziemi. Choć istnieje wiele sposobów na przygotowanie domowego mydła, dzisiaj chcemy zaprezentować Ci przepis, który wykorzystuje nieocenione właściwości oleju kokosowego.
Przeczytaj również artykuł: Mydło lawendowe domowej receptury
Choć wiele osób używa go jako naturalnego środka nawilżającego, można też użyć do przygotowania małych porcji mydła nawilżającego do użytku pod prysznicem.
Składniki
- 0,5 szklanki oleju kokosowego (125ml)
- Pół szklanki masła karite (110g)
- 0,5 szklanki wosku pszczelego (125g)
Przygotowanie
- Umieść wszystkie składniki w szklanym pojemniku i rozpuść je w kąpieli wodnej.
- Wymieszaj dokładnie, żeby składniki dobrze się połączyły. Następnie umieść mydło w formach dla nadania im pożądanego kształtu.
3. Naturalny dezodorant
Regularne używanie dezodorantów zawierających w swoim składzie chemiczne komponenty może tworzyć plamy pod pachami, a w niektórych przypadkach może prowadzić do reakcji alergicznych. Żeby zastąpić je naturalną wersją, możesz wypróbować następujący przepis.
Składniki
- 4 łyżki oleju kokosowego (60g)
- 0,125 szklanki kurkumy w proszku (30g)
- 0,125 szklanki mączki kukurydzianej (30g)
- 0,25 szklanki sody oczyszczonej (62g)
Przygotowanie
- Suche składniki umieść w naczyniu. Następnie stopniowo dodawaj olej kokosowy, aż mieszanka osiągnie konsystencję śmietany.
- Jeśli masz chęć, możesz dodać kilka kropli Twojego ulubionego olejku eterycznego.
4. Naturalny odplamiacz
Środki czyszczące w życiu pani domu pełnią bardzo ważną funkcję. Pomyśl chociażby o uporczywych plamach na ubraniach czy na tapicerce. Oczywiście możesz je usunąć stosując chemiczne środki czyszczące dostępne w sklepach.
My jednak przedstawiamy Ci nasze naturalne rozwiązanie tego problemu. Jak się okazuje stosując wyłącznie naturalne składniki, możesz w krótkim czasie i we własnym domu przygotować naturalne środki czyszczące, które ułatwią Ci pracę.
Składniki
- 1 część nadtlenku wodoru
- 1 część sody oczyszczonej
- 2 części wody
- Butelka z atomizerem
Przygotowanie
- Umieść składniki w butelce i dokładnie wymieszaj.
5. Inne środki czyszczące – płyn do mycia okien
Kiedy okna są zaparowane lub brudne nie jest rzeczą łatwą doprowadzić je do stanu idealnej czystości. Chyba, że użyjemy środki czyszczące, które nam to zadanie znacznie umożliwią. Również w przypadku płynu do mycia okien istnieje zamiennik naturalny. Poniżej znajdziesz przepis.
Składniki
- 1 szklanka alkoholu izopropylowego (250ml)
- Szklanka wody (250ml)
- 1 łyżka octu (10g)
- 1 butelka z atomizerem
Przygotowanie
- Wymieszaj wszystkie składniki i wlej do flakonu z atomizerem, który ułatwi używanie odplamiacza.
A teraz do dzieła! Naturalne środki czyszczące są w zasięgu ręki. Z naszymi przepisami możesz przygotować je własnoręcznie. Bardzo szybko przekonasz się jak bardzo ułatwią Ci pracę środki czyszczące własnej produkcji.
Zapytaj w sklepach o składniki, których jak dotąd nie masz w domu i zdecyduj się poświęcić kilka chwil na przygotowanie tych produktów. Zobaczysz jak bardzo naturalne środki czyszczące pomogą Ci w dbaniu o dom.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Lodhia, P., Yaegaki, K., Khakbaznejad, A., Imai, T., Sato, T., Tanaka, T., … & Kamoda, T. (2008). Effect of green tea on volatile sulfur compounds in mouth air. Journal of nutritional science and vitaminology, 54(1), 89-94. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18388413
- Singh, R., Shushni, M. A., & Belkheir, A. (2015). Antibacterial and antioxidant activities of Mentha piperita L. Arabian Journal of Chemistry, 8(3), 322-328. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1878535211000232
- Moharamzadeh, K. (2017). Biocompatibility of oral care products. In Biocompatibility of Dental Biomaterials (pp. 113-129). Woodhead Publishing. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780081008843000084
- Sánchez, D. G., & Ríos, G. L. (2002). Manejo de la palma de coco (Cocos nucifera L.) en México. Revista Chapingo. Serie ciencias forestales y del ambiente, 8(1), 39. https://www.redalyc.org/pdf/629/62980105.pdf
- ANDRADE-ORTEGA, V. R. (2015). ESTUDIO DE UNA MASCARILLA A BASE DE CERA DE ABEJAS EN PIELES SECAS DE MUJERES DE 30 A 60 AÑOS EN LOS CONJUNTOS” JARDINES DEL BOSQUE” (Doctoral dissertation, UNIBE). http://repositorio.unibe.edu.ec/bitstream/handle/123456789/15/ANDRADE%20ORTEGA%20VALERIA%20RAQUEL.pdf?sequence=1&isAllowed=y
-
U.S. National Library of Medicine. (n.d.). Hydrogen peroxide.
https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Hydrogen-peroxide#section=3D-Conforme
- Budak, N. H., Aykin, E., Seydim, A. C., Greene, A. K., & Guzel‐Seydim, Z. B. (2014). Functional properties of vinegar. Journal of food science, 79(5), R757-R764. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1750-3841.12434