Napięcie mięśni szyi – zwalcz je jogą!

Wiele z pozycji jogi ma na celu rozciąganie kręgosłupa, dzięki czemu pomaga zmniejszyć sztywność i napięcie mięśni w różnych jego odcinkach. Ponadto wzmacniają one całe partie mięśni, aby zapobiec dolegliwościom bólowym.
Napięcie mięśni szyi – zwalcz je jogą!
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy wiesz, że joga potrafi złagodzić napięcie mięśni szyi lepiej niż środki przeciwbólowe? Wiele asan znakomicie rozciąga i rozluźnia górną część kręgosłupa.

Aby jednak skutecznie zmniejszyć napięcie mięśni szyi, należy nie tylko zastosować doraźne środki, ale przede wszystkim odnaleźć źródło problemu. Regularne ćwiczenie jogi pomoże ci lepiej zadbać o zdrowie kręgosłupa, a także rozładować codzienny stres – on zwykle gromadzi się właśnie w tej części ciała.

Odpowiednio dobrane asany to także świetne uzupełnienie leczenia wad postawy, które mogą stać się źródłem napięcia. Ponadto znakomicie stymulują krążenie krwi w obrębie szyi i pleców, poprawiając natlenienie mięśni. To z kolei zapobiega sztywności mięśni wywołanej nadmiernym stresem bądź wysiłkiem fizycznym.

Jeśli od jakiegoś czasu ból karku nie daje ci spokoju albo cyklicznie nawraca, nie wahaj się i już od dziś zacznij praktykować jogę. To aktywność fizyczna, która nie tylko jest obecnie modna, ale przede wszystkim alternatywna medycyny naturalnej do leczenie wielu rozmaitych dolegliwości! Poznaj 3 asany, które szybko i skutecznie usuną napięcie mięśni szyi!

W jaki sposób joga pomaga złagodzić napięcie mięśni szyi?

Siedzący tryb życia, brak czasu na codzienne ćwiczenia, długie godziny w samochodzie, przy biurku, przed komputerem… Komu z nas hasła te nie brzmią znajomo? Remedium na te problemy jest jednak proste – wystarczy kilkanaście minut jogi dziennie, aby ukoić napięcie mięśni szyi i krzyża oraz pozbyć się stresu!

Rutyna w postaci codziennej, krótkiej sesji jogi ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie kręgosłupa. Pomaga na bieżąco łagodzić napięcie mięśniowe, usuwa “węzełki” stresu, koi skurcze i stany zapalne, które często uniemożliwiają nam pełną swobodę ruchów.

Ci, którzy raz doświadczyli dobroczynnego wpływu jogi na zdrowie fizyczne i psychiczne, prawdopodobnie już nigdy nie zrezygnują z tej formy aktywności. Przekonaj się i ty, że często bardzo proste pozycje mogą zdziałać cuda.

Joga nie tylko poprawia sprawność ruchową, optymalizuje wszystkie funkcje organizmu i dba o wygląd naszej sylwetki, ale także stanowi świetny zastrzyk energii na cały dzień.

Przeczytaj także artykuł: Ból a emocje – poznaj 7 rodzajów

Pozycje jogi, które łagodzą napięcie mięśni szyi

Joga jest jednym ze skuteczniejszych sposobów zarówno przeciwdziałania bólom odcinka szyjnego kręgosłupa, jak i ich łagodzenia.

Jeśli chodzi konkretnie o odcinek szyjny kręgosłupa i towarzyszące mu dolegliwości, joga to naprawdę skuteczna terapia lecznicza w tym przypadku. Pomaga złagodzić ból i wyeliminować sztywność, które pojawiają się pod wpływem chronicznego stresu i nadmiaru pracy.

Włączając jogę do swojej codziennej rutyny, koniecznie skup się także na prawidłowej technice głębokiego oddychania. Ułatwi ci ona odzyskanie harmonii wewnętrznej i redukcję napięcia nerwowego w obrębie karku.

Wcale nie trzeba być człowiekiem-gumą, aby zacząć praktykować jogę. Jest to sport przeznaczony absolutnie dla wszystkich – bez względu na sprawność i wiek. Proste asany na złagodzenie napięcia mięśni szyi może wykonywać każdy. Z czasem twoje ciało będzie nabierało coraz większej elastyczności i wytrzymałości, a twój umysł będzie lepiej koncentrował się na medytacji.

1. Marjaryasana – pozycja kota

Marjaryasana to świetna pozycja dla ludzi pracujących przy biurku lub spędzających długie godziny przed telewizorem. Mimo że jest to bardzo prosta asana, korzyści, jakich dostarcza naszemu organizmowi są ogromne! Pomaga rozluźnić mięśnie szyi, które w wyniku długotrwałego bezruchu zaczęły sztywnieć i boleć.

Jednocześnie dobrze łagodzi także bóle w krzyżu. Ponadto poprawia samopoczucie, łagodzi stres, odgania lęki, wycisza umysł, masuje narządy trawienne i napawa optymizmem. Jest to naprawdę fantastyczna technika relaksacyjna po długim dniu spędzonym przy biurku.

Kobieta w pozycji kota

Jak prawidłowo wykonać tę pozycję?

  • Rozłóż matę i uklęknij na niej. Dłonie i kolana powinny mocno przylegać do podłoża.
  • Upewnij się, czy kolana (rozstawione na szerokość bioder) znajdują się w jednej linii z biodrami, a nadgarstki z ramionami.
  • Kręgosłup trzymaj w pozycji neutralnej. Napnij mięśnie brzucha.
  • Następnie weź głęboki wdech i wygnij plecy w łuk. Rozluźnij mięśnie brzucha, unieś głowę i kość ogonową w kierunku sufitu.
  • W trakcie wydechu wygnij plecy w tzw. koci grzbiet (zrób łuk w drugą stronę), starając się dotknąć podbródkiem klatki piersiowej.
  • Wykonuj powolne, płynne ruchy przechodząc sprawnie z jednego łuku do drugiego.
  • Zrób przynajmniej 10 powtórzeń.

2. Gomukhasana – pozycja krowiego pyska

Pozycja krowiego pyska, fachowo zwana gomukhasana, to jedna z asan, która skutecznie łagodzi napięcie mięśni szyi, a także wzmacnia górną część pleców. Jest ona szczególnie zalecana jako narzędzie do codziennego rozluźniania sztywności mięśni wywołanej nieprawidłową postawą ciała.

Ponadto pozycja ta znakomicie wpływa na zdrowie stawów skokowych, uelastycznia kolana, rozluźnia zbolałe nogi, usuwa napięcie z bioder, poprawia gibkość barków oraz wzmacnia kręgosłup na całej jego długości.

Jak prawidłowo wykonać tę pozycję?

  • Rozpocznij od pozycji dandasana, czyli siadu prostego. Plecy utrzymuj prosto a nogi wyciągnięte do przodu, wyprostowane w kolanach.
  • Zegnij lewą nogę tak, by pięta spoczęła blisko prawego pośladka.
  • Ugnij prawą nogę i umieść ją na lewym udzie, tak aby prawa pięta znalazła się blisko lewego pośladka.
  • Postaraj się, aby kolana znajdowały się jak najbliżej siebie.
  • Teraz unieś lewą rękę i zegnij ją w łokciu tak, aby dłoń dotykała karku. Opuszczoną prawą rękę również ugnij w łokciu i spróbuj spleść z lewą dłonią (jeśli twoje dłonie się nie stykają, możesz użyć taśmy gimnastycznej albo paska).
  • Ciągnij każdym łokciem w przeciwną stronę, cały czas głęboko oddychając. Plecy, szyja i głowa powinny być idealnie wyprostowane – wszystkie w jednej linii.
  • Wytrzymaj w tej pozycji przynajmniej 30 sekund. Następnie zmień stronę i powtórz ćwiczenie.

Przeczytaj też artykuł: Prawidłowa postawa ciała – 8 porad

3. Bharadvajasana – pozycja mędrca Bharadvjy (pozycja silnego skrętu)

Pozycja mędrca Bharadvjy jest jedną z najłatwiejszych asan, które bardzo skutecznie łagodzą napięcie mięśni szyi oraz tonizują cały kręgosłup.

Ten typ skrętu tułowia najmocniej pracuje w górnej części piersiowego odcinka kręgosłupa – wzmacnia go i usuwa nagromadzone w nim napięcie.

Kobieta w pozycji skrętu

Jak prawidłowo wykonać tę pozycję?

  • Usiądź na podłodze lub na krześle.
  • Przenieś prawą rękę do tyłu za plecy, a lewą oprzyj na prawym kolanie, wykonując jednocześnie silny skręt tułowia.
  • Oddychaj swobodnie w tej pozycji przez kilkadziesiąt sekund.
  • Następnie wróć do pozycji wyjściowej, po czym powtórz ćwiczenie po drugiej stronie.

Czy kiedykolwiek poznałeś na własnej skórze dobroczynne działanie jogi? Jeśli nie, czas zacząć ćwiczyć! Zwłaszcza jeśli dokuczają ci nawracające bóle pleców, odczuwasz sztywność mięśni oraz napięcie, które w znaczący sposób ogranicza swobodę ruchów.

Joga pomoże ci pozbyć się bólu kręgosłupa oraz stanowi świetną profilaktykę wszelkiego rodzaju zmian zwyrodnieniowych i dolegliwości bólowych wywołanych nadmiernym napięciem i przeciążeniem fizycznym.

Nie ma znaczenia czy będziesz ćwiczyć rano, czy podczas przerwy w pracy, czy też wieczorem w ramach relaksu. Najważniejsze to po prostu ćwiczyć przez kilka minut dziennie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.