Nadmierne spożycie soli - jakie skutki powoduje w organizmie

Nadmierne spożycie soli może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Czy wiesz, w jaki sposób może się odbić na organizmie?
Nadmierne spożycie soli - jakie skutki powoduje w organizmie

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 19 stycznia, 2023

Według ekspertów ds. zdrowia i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nadmierne spożycie soli nie jest dobre dla zdrowia. Czy zdajesz sobie sprawę ze skutków ubocznych uwzględniania zbyt dużej ilości soli w diecie? Jeśli uważasz, że znasz niektóre z nich, ale nadal masz pytania, nie martw się. Poniżej powiemy wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.

W międzyczasie pamiętaj o jednym: wszystkie skrajności są szkodliwe. Dlatego nie próbuj żyć bez soli, ale też nie spożywaj jej w nadmiarze. Najlepiej jest zawsze postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, ponieważ uwzględniają one specyficzne potrzeby Twojego organizmu.

Nadmierne spożycie soli

Solniczka
Sód jest składnikiem szkodliwym dla zdrowia tętnic, ponieważ podwyższa ciśnienie krwi.

Centrum Nauki w Interesie Publicznym informuje, że:

  • 10% sodu, który spożywamy, pochodzi z pożywienia i wody.
  • Kolejnych 10% dodaje się podczas gotowania i jedzenia, ale wartość ta może się różnić w zależności od indywidualnych nawyków. Jedna łyżeczka drobnej soli kuchennej zawiera całkowitą ilość sodu, jaką powinniśmy spożywać dziennie.
  • Około 80% pozostałego sodu pochodzi z żywności przetworzonej, panierowanej itp. Większość tych produktów jest spożywana poza domem i w restauracjach typu fast food. Chlorek sodu jest stosowany w dużych ilościach np. w kiełbasach.

Dozwolona ilość soli na osobę zależy od jej kondycji fizycznej. Zmienia się również w zależności od pory roku lub rodzaju spożywanej żywności. Na przykład latem lub wiosną spożywa się mniej soli niż zimą. Dzienne spożycie sodu powinno wynosić od 500 do 2400 miligramów.

Często spotykamy żywność, która znacznie przekracza te wartości. Na przykład frytki z sosem zawierają około 4900 miligramów sodu.

Co zrobić, aby nie spożywać zbyt dużej ilości soli?

Aby zapobiec problemom spowodowanym nadmiernym spożyciem soli, zaleca się unikanie produktów przetworzonych, zwłaszcza serów, ciast, wędlin i fast foodów. Warto używać substytutów soli, takich jak nieoczyszczona sól morska i dodawać jej coraz mniej do posiłków. Na początku zauważysz różnicę, ale potem twoje podniebienie przyzwyczai się do nowego smaku.

Na koniec warto spróbować przypraw lub składników, które uwydatnią smak potraw. W Twojej kuchni nie powinno zabraknąć takich przypraw jak pieprz, szałwia, majeranek, bazylia, pietruszka, gałka muszkatołowa, rozmaryn, estragon czy kminek.

Jakie mogą być skutki uboczne spożywania soli?

Nadmierne spożycie soli
Spożycie soli może prowadzić do chwilowego nadciśnienia bez żadnej patologii.

Problemy z sercem i krążeniem

Nadmierne spożycie soli ma skutki związane z krążeniem. Należą do nich nadciśnienie tętnicze, zawał mięśnia sercowego i niewydolność serca.

Może również powodować udary, zatory, krwotoki mózgowe i udar mózgu, powodując poważne i trwałe następstwa fizyczne i neurologiczne. Jest tak dlatego, że sól utrudnia pracę nerek. Funkcja filtracji nerkowej jest upośledzona przez spożywanie zbyt dużej ilości soli, co z kolei zwiększa ciśnienie krwi.

Niewydolność nerek

Oprócz tego, co już wspomniano, spożywanie zbyt dużej ilości soli może predysponować do powstawania kamieni nerkowych, a także kamienia nazębnego. Powoduje również zatrzymywanie płynów, pogarszając pracę nie tylko nerek, ale także serca i wątroby.

Pojawienie się guzów

Spożywanie dużej ilości soli może sprzyjać pojawianiu się lub rozwojowi niektórych rodzajów nowotworów, takich jak rak piersi. Potwierdza to badanie opublikowane w 2018 roku przez chińskich naukowców.

Nadwaga i otyłość

W 2019 roku w badaniu INTERMAP przeanalizowano związek między spożyciem soli a otyłością w różnych krajach. Stwierdzono, że spożycie soli jest związane z BMI i występowaniem nadwagi lub otyłości w Japonii, Chinach, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Zobacz też: Wysokie ciśnienie krwi – napary, o których warto wiedzieć

Rodzaje soli: zdrowsze alternatywy

Sól Himalajska

Pansalt

Jest to sól jodowana stworzona w Finlandii. Ma niską zawartość sodu, jest bogata w potas i magnez. Może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, zamiast je podnosić. Zawiera 56% chlorku sodu (zwykła sól 100%).

Biosal

Jest to mieszanina chlorku sodu z chlorkiem potasu. Przeciwdziała negatywnym skutkom wskazanym powyżej. Jest mniej szkodliwy, ale nie zawiera żadnych składników odżywczych, poza tym, że był traktowany wybielaczami, chemikaliami i jodem.

Sól wędzona

Służy do nadania potrawom innego smaku, ale nie dostarcza składników odżywczych.

Sól czerwona lub „hawajska”.

Pochodzi z wybrzeży tej wyspy i zawiera tlenek żelaza, pochodną gliny wulkanicznej. Jest pozyskiwana naturalnymi metodami i przypomina sól morską. Ma bardzo silny smak i może stymulować utlenianie niektórych pokarmów.

Jeśli masz pytania dotyczące zdrowego spożywania soli, pamiętaj, że zawsze możesz skonsultować się z lekarzem rodzinnym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Forman, J. P., Scheven, L., De Jong, P. E., Bakker, S. J. L., Curhan, G. C., & Gansevoort, R. T. (2012). Association between sodium intake and change in uric acid, urine albumin excretion, and the risk of developing hypertension. Circulation, 125(25), 3108–3116. https://doi.org/10.1161/CIRCULATIONAHA.112.096115


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.