Otyłość - czy w jakikolwiek sposób wpływa na mózg?

Otyłość związana jest ze zwiększoną przepuszczalnością jelit oraz zwiększonym napływem toksycznych związków do mózgu.
Otyłość - czy w jakikolwiek sposób wpływa na mózg?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 08 października, 2022

Otyłość zmienia normalne funkcjonowanie naszego organizmu. Oprócz zwiększania ryzyka zachorowania na choroby w perspektywie średnio- i długoterminowej może również wpływać na sprawność poznawczą. Z tego powodu ważne jest, aby schudnąć, jeśli cierpisz na otyłość. Pomoże to znacznie poprawić jakość życia. Poniżej pokażemy, jak otyłość wpływa na mózg.

Otyłość wpływa na mózg

Otyłość może zmniejszyć wydajność mózgu i przyspieszyć starzenie się mózgu. Dzieje się tak w wyniku procesów utleniania i stanów zapalnych. O tym czytamy w artykule opublikowanym w czasopiśmie The Proceedings of the Nutrition Society. Co więcej, ten stan otyłości może zwiększać ryzyko demencji u osób starszych.

Z drugiej strony nadwaga wiąże się z pogorszeniem wskaźników zdrowia metabolicznego. Taka sytuacja może nasilać uczucie zmęczenia i znużenia, które nie tylko pojawia się w mięśniach, ale może również rozciągać się na funkcje poznawcze.

W rezultacie otyłość jest stanem, który może wpływać na kilka głównych układów i procesów organizmu. Cierpienie na tę chorobę uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Związek między chorobą Alzheimera a otyłością

Otyłość może przyspieszyć pogorszenie funkcji poznawczych i od lat kojarzy się z nasileniem procesów otępiennych. Ale dodatkowo artykuł opublikowany w International Journal of Molecular Sciences dotyczy stanu nadwagi i otyłości ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera.

Proponowany model to zwiększenie przepuszczalności bariery jelitowej i krew-mózg. Stąd wzrasta ilość związków beta-amyloidowych, które są syntetyzowane i dostają się do ośrodkowego układu nerwowego. Wiąże się to z ryzykiem zachorowania na tego typu chorobę neurodegeneracyjną.

Aby zmniejszyć wpływ tej sytuacji, suplementacja probiotykami może być pozytywna. Bakterie te kolonizują ściany pasażu jelitowego i zmniejszają tworzenie toksycznych produktów przemiany materii oraz przepuszczalność ściany jelita.

Neurony.

Wytyczne dietetyczne, aby schudnąć

Aby zapobiegać otyłości, konieczne jest przeprowadzenie szeregu strategii żywieniowych. Celem jest poprawa jakości żywności i zwiększenie szybkości utraty wagi. Zarówno post przerywany, jak i ograniczenie węglowodanów są bardzo skuteczne w warunkach klinicznych.

Ponadto istnieje szereg suplementów lub substancji, które mogą wspomóc proces odchudzania. Częste spożywanie herbaty lub kawy i dodawanie przypraw do posiłków to strategie, które wykazują wysoki poziom skuteczności.

Chociaż niektóre rodzaje otyłości są powiązane z pewnymi czynnikami genetycznymi, w większości przypadków przyczyny są środowiskowe. Osoby cierpiące na tę chorobę zazwyczaj mają niezdrowy tryb życia, co prowadzi do gromadzenia się tłuszczu w tkance tłuszczowej. Z tego powodu zmiany w diecie i wdrożenie rutynowych ćwiczeń zwykle przynoszą zadowalające rezultaty.

Otyła kobieta.

Otyłość jest czynnikiem ryzyka zaburzeń poznawczych

Jak już powiedzieliśmy, otyłość to choroba, która może wpływać na kilka narządów w naszym ciele. Jednym z nich jest mózg. Nadwaga może powodować obniżenie wydajności poznawczej, a także częstsze występowanie patologii neurodegeneracyjnych.

Aby zapobiec tego typu sytuacjom, konieczne jest zmniejszenie masy ciała. Cel ten można osiągnąć poprzez poprawę nawyków żywieniowych jednostki i zwiększenie poziomu aktywności fizycznej. Stąd szereg strategii może pomóc w osiągnięciu tego celu.

Należy zająć się otyłością, aby zapobiec pojawianiu się patologii związanych ze starzeniem się.

Spożywanie pokarmów o właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych może opóźnić rozwój tego typu choroby. Suplementacja probiotyczna może również być w stanie zmniejszyć częstość występowania problemów poznawczych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dye L., Bernard Boyle N., Champ C., Lawton C., The relationship between obesity and cognitive heatlh and decline. Proc Nutr Soc, 2017. 76 (4): 443-454.
  • Jones NS., Rebeck GW., The synergistic effects of APOE genotype and obesity on alzheimer’s disease risk. Int J Mol Sci, 2018.
  • Martínez, I. V., Román, J. L., Gonzálvez, A. M., & García, J. V. (2005). Obesidad y síndrome metabólico en pacientes con esquizofrenia. Revista Psiquiatría Biológica [revista en internet]12(2), 39-45.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.