Bieganie i jogging: czy wiesz, czym się różnią te rodzaje aktywności?

Bieganie ma wiele zalet zdrowotnych. Ale czy bieganie i bieganie to to samo? Przyjrzyjmy się, z czego składa się każda z tych dyscyplin i czym się różnią.
Bieganie i jogging: czy wiesz, czym się różnią te rodzaje aktywności?
Eva María Rodríguez

Napisane i zweryfikowane przez instruktor fitness i jogi Eva María Rodríguez.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Bieganie jest aktywnością fizyczną zapewniającą wiele korzyści zdrowotnych pod warunkiem, że jest wykonywane prawidłowo i przy idealnym stanie zdrowia. Ponadto stało się teraz modnym trendem. Ale czy każdy, kto uprawia popularny jogging, uprawia też bieganie?

Czym jest jogging? Czy bieganie i jogging to to samo? Prawda jest taka, że ​​bieganie i jogging to nie to samo. Nie ma wątpliwości, że obie czynności są podobne. W końcu jogging to też jakaś odmiana biegania. Ale ta drobna różnica ma duże znaczenie, zwłaszcza z punktu widzenia technicznego dla sportowców amatorów.

Ważne jest, aby wiedzieć, co dokładnie robimy. Aby wyjaśnić to bliżej, zobaczymy, czym jest bieganie, czym jogging i jakie są różnice między obiema rodzajami aktywności.

Bieganie a jogging – jakie są różnice?

Jogging dosłownie oznacza „trucht”. To znaczy bieganie w wolnym lub spokojnym tempie. Dlatego jest to ćwiczenie o istotnym znaczeniu dla zdrowia. Chociaż generuje pewne obciążenie stawów, zwłaszcza kolan, jest ono znacznie mniejsze niż w przypadku innych sportów.

Jogging wspiera aerobowy trening wytrzymałościowy i zwiększoną sprawność fizyczną bez niedogodności, jakie mogą powodować bardziej intensywne ćwiczenia. To sprawia, że ​​jest idealny na przykład do procesów regeneracji.

Ponadto jogging jest wysoce zalecany dla osób, które chcą wykonywać ćwiczenia aerobowe o średniej intensywności i nie mogą lub nie chcą intensywnie ćwiczyć.

Jogging – korzyści

Jogging ma wiele zalet zdrowotnych w każdym wieku, o ile pozwala na to Twoje zdrowie. W tym miejscu należy się na chwilę zatrzymać, by przypomnieć sobie, że przed podjęciem intensywnej aktywności fizycznej lub która może stwarzać zagrożenie należy skonsultować się z lekarzem.

W tym przypadku możliwe są urazy kończyn dolnych lub choroby sercowo-naczyniowe. Z kolei główne korzyści płynące z joggingu według różnych badań naukowych są następujące:

  • Zapobiega otyłości i nadwadze.
  • Poprawia pracę serca i zdrowie układu krążenia poprzez poprawę wchłaniania tlenu, podwyższenie dobrego cholesterolu lub HDL, obniżenie trójglicerydów i obniżenie ciśnienia krwi.
  • Zwiększa wrażliwość na insulinę.
  • Zmniejsza agregację płytek krwi i zwiększa aktywność fibrynolityczną, co zapobiega patologicznemu krzepnięciu.
  • Redukuje markery ogólnoustrojowego zapalenia.
  • Poprawia stan  psychiczny.

Biegacze
Jogging ma mniejszy wpływ na stawy, chociaż nadal należy brać pod uwagę możliwość kontuzji.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Paluch biegacza: przyczyny, objawy i leczenie tego urazu

Czym jest bieganie?

Kiedy mówimy bieganie, mamy na myśli część zorganizowanego treningu, które odbywa się według planu i ma określone cele, zgodnie z określonymi technikami. Mówiąc w ten sposób mamy na myśli, że ćwiczenie to jest raczej wymagające.

Bieganie to bardzo intensywne ćwiczenia aerobowe, w których biegasz w tempie nawet 6:20 na kilometr. Oznacza to, że pokonanie jednego kilometra zajmuje maksymalnie 6 minut i 20 sekund.

Korzyści z biegania

Korzyści z biegania są związane z intensywnością ćwiczeń. Biorąc to pod uwagę, różne badania wykazały, że ta aktywność fizyczna:

  • Wspomaga zdrowie kości, stawów i układu krążenia, jednocześnie zwiększając wydolność krążeniowo-oddechową.
  • Wzmacnia mięśnie i zwiększa napięcie ścięgien w środku ciała (kręgosłupa).
  • Pomaga utrzymać wagę i wspomaga odchudzanie.
  • Redukuje stres.
  • Do tych korzyści należy dodać wszystkie te płynące z biegania.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Napoje hipertoniczne: czym są i kiedy należy je spożywać?

Jogging i bieganie: jakie są główne różnice?

Główną różnicą między joggingiem a bieganiem jest prędkość biegu. Dlatego można powiedzieć, że także intensywność ćwiczeń. Jak już wspomnieliśmy przyjmuje się, że osoba biegnąca ćwiczy bieganie, gdy pokonanie jednego kilometra zajmuje maksymalnie 6 minut i 20 sekund.

Inna główna różnica między nimi wiąże się z podejściem do ćwiczeń. Biegacze idą potruchtać, aby poćwiczyć. Jednak Ci uprawiający bieganie postępują zgodnie z planem treningowym z wyznaczonymi celami i bardzo jasnymi wskazówkami.

Oznacza to wyraźną różnicę w technice, wyposażeniu, odżywianiu i motywacji. Na przykład biegacze często ostrożnie wybierają buty i odzież. Również to, co jedzą i co piją przed, w trakcie i po treningu ma duże znaczenie.

Kobieta biegnąca po schodach
Bieganie ma bardziej profesjonalny charakter, ponieważ wymaga techniki i sprzętu.

W zależności od Twojego stanu zdrowia możesz uprawiać bieganie lub jogging

Chociaż bieganie to modny sport, to nie jest on odpowiedni dla każdego. Niezależnie od tego, czy kondycja fizyczna pozwala na tego typu trening, czy nie, wymaga on dobrej formy i odpowiedniej wydolności krążeniowo-oddechowej. Wszystko to można oczywiście wytrenować.

Wszystkie osoby, które nigdy nie biegały i chcą czerpać korzyści z tego ćwiczenia, mogą zacząć od joggingu uzupełniając go innymi ćwiczeniami. Być może z czasem zrobisz kolejny krok i przejdziesz na bieganie.

Z drugiej strony nie możemy zapominać o problemach w postaci kontuzji. Im intensywniejsze ćwiczenie, tym większe ryzyko kontuzji. Do tego należy dodać nierówności terenu, dziury lub nieoczekiwane śliskie obszary.

Na koniec ostatnia rekomendacja: jeśli zdecydujesz się biegać, nie rób tego bez dobrych butów dostosowanych do stopy i podłoża. Część początkowej inwestycji to buty do biegania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.