Poznaj naturalne probiotyki na lepsze trawienie

Poznaj naturalne probiotyki na lepsze trawienie
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

W wielu przypadkach problemy trawienne wynikają z braku równowagi w mikroflorze jelitowej. Dlatego niektóre środki na bazie probiotyków mogą pomóc poprawić zdrowie układu pokarmowego. Przedstawiamy Ci probiotyki na lepsze trawienie.

Dieta powinna obejmować żywność, która codziennie promuje zdrowie mikroflory jelitowej. W tym sensie istnieją środki zaradcze z probiotykami. Oznacza to, że są bogate w żywe mikroorganizmy, które dają lepsze trawienie i ogólny stan zdrowia. 

Oto 3 probiotyczne środki zaradcze, które mogą pomóc poprawić trawienie. Są to produkty wymagające różnych procesów fermentacji i które możesz przygotować w domu. Dowiedz się jak.

Czym są probiotyki?

Żywność probiotyczna to taka, która jest tworzona przez żywe mikroorganizmy, które po spożyciu pozostają aktywne w jelitach, a tym samym sprzyjają mikrobiocie. W ten sposób są niezbędne dla dobrego trawienia, ale także ogólnie dla zdrowia.

Jeśli chcesz spożywać leki probiotyczne powinieneś przejść na sfermentowaną żywność. Ciekawą opcją może być przygotowanie jej w domu.

Oto przepisy na niektóre z najpopularniejszych środków probiotycznych. Ponadto są one dobre na każdy gust, oparte na produktach mlecznych, owocach i warzywach. Czytaj dalej!

Środki probiotyczne na lepsze trawienie

Jak wyjaśniono powyżej jelito jest pokryte bakteriami. Tworzą one mikrobiom, mikroekosystem, który pomaga utrzymać zdrowie jelit. Aby zadbać o mikroflorę ważne jest, aby karmić bakterie prebiotykami, a także wprowadzać żywe drobnoustroje do jelita poprzez spożywanie probiotyków, takich jak te wskazane poniżej.

1. Kefir

Kefir

Jogurt, tak popularny pokarm na całym świecie, zawiera naturalne probiotyki, ponieważ jest wytwarzany w procesie fermentacji. Jednak po pasteryzacji może stracić procent tych pożytecznych bakterii.

Inną interesującą opcją jest użycie kefiru. Ten produkt mleczny jest wytwarzany w domu dzięki podpuszczce bakteryjnej, która odżywia się laktozą w mleku. Wystarczy dodać trochę tych bryłek kefiru, które z czasem będą rosły w napoju.

Składniki

  • 1 szklanka świeżego mleka (250 ml).
  • 2 łyżki kefiru (20 g).

Opracowanie

  • Na początek umieść ciepłe mleko razem z kefirem w szklanym pojemniku. Powinna być w nim wolna przestrzeń na co najmniej dwa palce. Możesz również przykryć pojemnik szmatką, aby mleko mogło oddychać.
  • Następnie pozwól mu fermentować w temperaturze pokojowej przez około 24 godziny. Im dłuższy czas fermentacji, tym bardziej kwaśny i gęsty będzie kefir.
  • Po tym czasie odcedź napój i powtórz proces z guzkami. Można go dosłodzić miodem lub brązowym cukrem.

2. Napój ze skórki ananasa

Jeśli lubisz ananasa powinieneś wiedzieć, że możesz wykorzystać jego skórkę do jednego z najsmaczniejszych probiotycznych środków. Możesz poddać go fermentacji z cukrem i uzyskać orzeźwiający zdrowy napój.

W niektórych krajach istnieją przepisy z tym owocem na napoje alkoholowe i inne warianty. Następnie odkryjesz wersję, w której używasz głównie skórki zawierającej enzymy.

Składniki

  • 1 duży lub 2 średnie ananasy.
  • 1 szklanka cukru (200 g).
  • 4 szklanki wody (1 l).

Opracowanie

  • Najpierw dobrze umyj ananasa i obierz ze skórki.
  • Następnie wrzuć skórkę do szklanego pojemnika z cukrem i wodą.
  • Zamknij szczelnie słoik, chociaż powinieneś go otwierać dwa razy dziennie.
  • Następnie pozwól mu fermentować od 4 do 7 dni. Od czwartego dnia możesz spróbować. Jeśli nadal jest słodki, możesz pozwolić mu dalej fermentować.
  • Na koniec odcedź napój i, jeśli chcesz, osłodź.
  • Zaleca się pić na zimno.

3. Kapusta kiszona: klasyczny probiotyk na lepsze trawienie

Kapusta kiszona

Ta tradycyjna metoda konserwowania okazała się zdrowym pokarmem probiotycznym.

Wreszcie nie można zapomnieć o jednej z najbardziej znanych sfermentowanych potraw w Europie Środkowej – kiszonej kapusty. Dzięki tej technice ludzie mieli gwarancję, że mogli jeść warzywa przez cały rok, kiedy nie było innego sposobu, aby je przechowywać.

Obecnie eksperci stwierdzili, że ta żywność zawiera probiotyki, o czym można przeczytać w artykule naukowym Regularne spożywanie kapusty kiszonej i jej wpływ na zdrowie człowieka: analiza bibliometryczna.

Składniki

  • 1 duża i bardzo świeża kapusta.
  • 1 łyżka soli (15 g) na każdy kilogram kapusty.

Opracowanie

  • Na początek umyj kapustę i usuń wszelkie liście, które nie są w dobrym stanie.
  • Następnie pokrój w bardzo cienkie paski.
  • Następnie w wystarczająco dużym szklanym pojemniku dodawaj stopniowo kapustę i sól. Naciskaj także wszystko w słoiku, aby kapusta wypuściła sok i aby nie było bąbelków powietrznych.
  • W słoiku powinno być trochę wolnego miejsca, a sok z kapusty powinien przykryć miksturę. Należy ją sprawdzać w miarę upływu dni, aby w razie potrzeby rozgnieść kapustę.
  • Kiszona kapusta będzie gotowa za miesiąc lub dwa i zarówno kapusta, jak i sok będą bogate w probiotyki.

Dbaj o Twoje zdrowie spożywając probiotyki

Jak widać w tym artykule, probiotyki są niezbędne do utrzymania najlepszego zdrowia jelit, a tym samym całego ciała. Nie wahaj się i włącz je do swojej diety.

Czy odważysz się wypróbować te środki z probiotykami? Ich smak jest intensywny i pyszny, a ich codzienne spożywanie pomoże Ci zachować mikroflorę bakteryjną w idealnym stanie gwarantując dobre zdrowie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Butel, M.-J. (2014). Probiotics, gut microbiota and health. Medecine et Maladies Infectieuses. https://doi.org/10.1016/j.medmal.2013.10.002
  • Tuohy, K. M., Probert, H. M., Smejkal, C. W., & Gibson, G. R. (2003). Using probiotics and prebiotics to improve gut health. Drug Discovery Today.
  • Leite, A. M. de O., Miguel, M. A. L., Peixoto, R. S., Rosado, A. S., Silva, J. T., & Paschoalin, V. M. F. (2013). Microbiological, technological and therapeutic properties of kefir: A natural probiotic beverage. Brazilian Journal of Microbiology. https://doi.org/10.1590/S1517-83822013000200001
  • Taussig, S. J., & Batkin, S. (1988). Bromelain, the enzyme complex of pineapple (Ananas comosus) and its clinical application. An update. Journal of Ethnopharmacology. https://doi.org/10.1016/0378-8741(88)90127-4
  • Beganović, J., Kos, B., Leboš Pavunc, A., Uroić, K., Jokić, M., & Šušković, J. (2014). Traditionally produced sauerkraut as source of autochthonous functional starter cultures. Microbiological Research. https://doi.org/10.1016/j.micres.2013.09.015
  • ISRN Nutr. 2013; 2013: 481651. Published online 2013 Jan 2. Health Benefits of Probiotics: A Review. doi: 10.5402/2013/481651
  • Critical Reviews in Food Science and Nutrition. Volume 51, 2011 – Issue 3. Review: Functional Properties of Kefir. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10408390903579029
  • Braz. arch. biol. technol. vol.56 no.6 Curitiba Nov./Dec. 2013. Isolation and purification of bromelain from waste peel of pineapple for therapeutic application. https://www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1516-89132013000600012&lang=en
  • Glob Adv Health Med. 2014 Nov; 3(6): 12–18. Published online 2014 Nov 1. Regular Consumption of Sauerkraut and Its Effect on Human Health: A Bibliometric Analysis. doi: 10.7453/gahmj.2014.038

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.