Owoce o działaniu przeczyszczającym: 3 typy

Jeżeli dokuczają Ci częste zaparcia, koniecznie włącz do codziennego jadłospisu owoce które działają przeczyszczająco. Warto również zwiększyć spożycie wody.
Owoce o działaniu przeczyszczającym: 3 typy
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy męczą Cię nawracające zaparcia? Czy często bywa tak, że nie chodzisz do toalety przez dłuższy czas? Jeśli tak, ten tekst jest właśnie dla Ciebie! Podpowiemy Ci jak wykorzystać owoce o działaniu przeczyszczającym aby przynieść sobie ulgę w zaparciach w prosty i naturalny sposób.

Według wytycznych specjalistów z National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK), zaparcia występują wtedy, gdy pacjent wypróżnia się trzy razy w tygodniu lub rzadziej.

Eksperci z instytutu podkreślają również, że kiedy u danej osoby występują zaparcia, stolec staje się suchy i twardy, co powoduje ból przy wypróżnianiu. Dodają też, że każdy z nas na pewnym etapie życia cierpi na zaparcia. W wielu przypadkach jest to krótkotrwałe zjawisko, które nie powoduje problemów i nie wymaga leczenia.

Ponadto, NIDDK podkreśla, że codzienne wypróżnianie się nie jest konieczne. Ważne jest jednak to, by podjąć odpowiednie kroki jeśli zauważymy u siebie zmianę procesów trawienia. Na początek warto skorzystać z potencjału jaki oferują owoce o działaniu przeczyszczającym. W poważniejszych przypadkach należy oczywiście skonsultować się z lekarzem.

Jak zwalczyć zaparcia?

Po pierwsze, osoby którym dokuczają zaparcia powinny ćwiczyć regularnie. Nie musi to wcale być intensywny trening. Wystarczy spacerowanie, pływanie i inne tego rodzaju ćwiczenia. Ważna jest natomiast regularność – należy ćwiczyć trzy do czterech razy w tygodniu.

Po drugie, koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz o spożywanie zalecanej dziennej porcji błonnika.

Po trzecie – gdy tylko czujesz, że musisz iść do toalety, nie czekaj. Idź od razu jak tylko poczujesz taką potrzebę. Wstrzymywanie wypróżniania się tylko pogarsza sprawę. Możesz także wyćwiczyć jelita i przyzwyczaić układ trawienny do bardziej regularnej pracy. Jak to zrobić?

To proste!

Postaraj się chodzić do toalety codziennie o tej samej porze. Zrób wszystko co się da, by była to dokładnie ta sama godzina każdego dnia.

Owoce o działaniu przeczyszczającym

Na szczęście znamy też produkty spożywcze które wspomagają trawienie. Możesz więc z powodzeniem sięgać po owoce o działaniu przeczyszczającym. Takie produkty wspierają regularne trawienie i ułatwiają wypróżnianie się. Dlatego właśnie produkty bogate w błonnik odgrywają kluczową rolę w naturalnym regulowaniu trawienia i zwalczaniu zaparć.

Warto jeść codziennie owoce o działaniu przeczyszczającym by uregulować pracę jelit.

Z tego właśnie powodu, koniecznie trzeba zwracać uwagę na dzienne spożycie błonnika. To pomoże Ci unormować pracę jelit i oczyścić organizm z toksyn. Musisz jednak zwiększać ilość błonnika w diecie stopniowo. W innym wypadku wystąpią wzdęcia i pojawią się gazy jelitowe. To efekt nagłego spożycia dużej ilości błonnika.

Najlepiej skonsultuj się z dietetykiem lub lekarzem i ustal dokładnie swoje zapotrzebowanie na błonnik. Wpływ na nie ma zarówno płeć jak i wiek.

Natomiast poniżej podpowiadamy Ci jak wykorzystać owoce o działaniu przeczyszczającym do walki z zaparciami. Regularne spożywanie tych owoców sprawi, że uregulujesz pracę jelit.

1. Jabłka

Jabłka są świetnie znane z tego, że są pełne składników odżywczych i pomagają nam zachować optymalne zdrowie. Zawierają dużo pektyn, które w kontakcie z wodą tworzą żel.

To wpływa bardzo dobrze na zdrowie i pracę Twoich jelit z dwóch powodów:

  • Po pierwsze, żel wchłania nadmiar wody, co pomoże osobom cierpiącym na biegunkę.
  • Po drugie, ta żelowa substancja nawilża jelita. Dzięki temu chymus, czyli częściowo strawiona żywność w postaci papki, może łatwiej przemieszczać się w układzie trawiennym.

2. Śliwki

Śliwki to chyba najlepiej znane owoce o działaniu przeczyszczającym. Stosuje się je w postaci suszonej oraz świeżej.

Śliwki są bogatym źródłem sorbitolu. Bakterie w mikrobiomie przyjmują i przekształcają ten alkohol cukrowy. To przyciąga wodę do chymusu, co z kolei sprawia, że strawione jedzenie przemieszcza się łatwiej w przewodzie pokarmowym. Na tym właśnie polega działanie przeczyszczające śliwek.

3. Pomarańcze

Natomiast w przypadku pomarańczy, ich działanie przeczyszczające polega na charakterystycznym składniku obecnym w tych owocach.

Działanie przeczyszczające pomarańczy opiera się o obecność flawonoidów.

Według niektórych badań, flawanon obecny w pomarańczach stymuluje produkcję chlorków w nabłonku jelita grubego. To tworzy ciśnienie osmotyczne, które wspomaga wydalanie płynów. Stąd bierze się działanie przeczyszczające tych cytrusów.

Inne produkty i owoce o działaniu przeczyszczającym

Siemię lniane, owoce jagodowe, brzoskwinie, kiwi i suszone morele także działają przeczyszczająco. Podobny efekt daje makaron, naleśniki, chleby i ciastka przygotowane z pełnego ziarna lub ze zbóż bogatych w błonnik. Tego typu produkty również przydadzą Ci się w zwalczaniu zaparć.

Istnieją również warzywa wspomagające regularną pracę jelit. Na przykład brokuły, szparagi, dynia i ziemniaki ze skórką regulują trawienie i pracę jelit. Świetnie na układ trawienny wpływają też sałatki zawierające szpinak, sałatę i kapustę.

Warto również spożywać rośliny strączkowe. Jedz więc fasolę – w tym białą, ciecierzycę i soczewicę. Ponadto, koniecznie dodaj do swojej diety ziarna takie jak nasiona soi czy chia oraz orzechy, w tym orzechy włoskie, orzeszki ziemne i migdały. One również wzbogacą Twoją dietę o błonnik.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.