Standardowy mikrobiom i jego cechy

Normalny mikrobiom ludzkiego organizmu jest bardzo złożony. Pewne bakterie mają kluczowy charakter i utrzymują się przez cały czas, inne pojawiają się przejściowo. 
Standardowy mikrobiom i jego cechy

Ostatnia aktualizacja: 03 sierpnia, 2020

Normalny mikrobiom ludzkiego organizmu jest bardzo złożony. Pewne bakterie mają kluczowy charakter i utrzymują się przez cały czas, inne pojawiają się przejściowo.

Bakterie to organizmy, które pomimo niewielkich rozmiarów odgrywają kluczową rolę w naszym świecie. Szacuje się, że stanowią 50 % biomasy na Ziemi. Istoty ludzkie pozostają z nimi w stałej zależności – mowa o mikrobiomie.

Poniżej wyjaśniamy czym jest i z czego się składa standardowy mikrobiom organizmu.

Czym jest normalny mikrobiom?

Standardowy mikrobiom definiowany jest jako ogół mikroorganizmów żyjących w naszym ciele.

To symbiotyczna relacja pomiędzy gospodarzem a bakteriami, ponieważ obie jej strony wynoszą korzyści z jej istnienia. Oto niektóre z nich:

 • Bakterie pomagają w trawieniu pokarmów, które nie mogłyby zostać przyswojone przez człowieka w innym procesie.
 • Produkują witaminy i związki, których nie da się pozyskać z innych źródeł.
 • Chronią organizm przez zasiedleniem przez inne, potencjalnie szkodliwe, mikroorganizmy, co znane jest pod nazwą antagonizmu.

Normalny mikrobiom jest kluczowy dla poprawnego funkcjonowania naszej fizjologiiŹródła takie jak Uniwersytet w Meksyku szacują, że w naszych ciałach żyje około 100 miliardów mikroorganizmów. Oznacza to, że nie moglibyśmy istnieć bez mikrobiomu.

Flora jelitowa

Klasyfikacja ludzkiego mikrobiomu

Termin flora jest błędnie stosowany, gdyż bakterie nie mają nic wspólnego z roślinami. Lepiej mówić o populacjach bakterii podzielonych zależnie od funkcji na ekosystemy.

Ogół tych populacji tworzy mikrobiom, który dzieli się na dwie kategorie:

 • Mikrobiom autochtoniczny: tworzą go mikroorganizmy żyjące w naszym ciele przez nieokreślony lub przedłużony czas. Uczestniczą w procesach fizjologicznych. Ewoluowały wraz z naszym gatunkiem dostosowując się do środowiska, które im oferujemy.
 • Mikrobiom alochtoniczny: tworzą go mikroorganizmy, które można znaleźć w każdym środowisku i które pojawiają się w naszym ciele czasowo lub przypadkowo. Nie uczestniczą w procesach fizjologicznych, a ich relacja z człowiekiem ma charakter przejściowy.

Można też prowadzić klasyfikację na podstawie czasu przebywania mikroorganizmów w naszym ciele:

 • Mikrobiom stały: to ogół mikroorganizmów obecnych w ciele gospodarza w czasie życia. Populacje nie fluktuują w znacznym stopniu, utrzymują się na stałym poziomie i funkcjonują w całkowitej symbiozie.
 • Mikrobiom przejściowy: to populacje bakterii podlegające fluktuacjom. Nie są one niezbędne dla funkcjonowania gospodarza. Czynniki takie jak pora roku, wiek czy leki mogą powodować zmiany w ich obrębie.

Zatem bakterie w naszych jelitach stanowią przykład mikrobiomu autochtonicznego stałego. Są konieczne dla poprawnego funkcjonowania układu trawiennego i pozostają z nami przez całe życie.

Z czego składa się mikrobiom?

U zdrowego człowieka wewnętrzne tkanki, takie jak krew czy tkanki mózgu, są wolne od bakterii. Natomiast tkanki zewnętrzne i otoczona błonami śluzowymi, jak jelito, skóra czy krtań, obfitują w mikroorganizmu.

Szacuje się, że flora bakteryjna jelit złożony jest z ponad 400 gatunków bakterii. Na każdą komórkę ciała przypada 10 mikroorganizmów.

Nie da się opisać wszystkich znaczących rodzajów bakterii należących do mikrobiomu. Dlatego istnieją wykazy najpopularniejszych ich typów w danym rejonie organizmu według częstości występowania: zawsze, okazjonalnie, rzadko lub w roli potencjalnego patogenu. Mikrobiom ma wyraźną reprezentację w miejscach takich jak:

 • Skóra, zdominowana przez bakterie gram-dodatnie.
 • Jelita, gdzie mikrobiom waży nawet 1,5 kilograma.
 • Wagina, gdzie głównym gatunkiem są Lactobacillus (96 % bakterii w tym rejonie).
 • Jama ustna, gdzie mikrobiom jest najbardziej złożony i zróżnicowany.

Mikroskopijny świat

Jak już wiemy, standardowy mikrobiom ludzkiego organizmu jest praktycznie nie do ogarnięcia w swojej złożoności. Pewne kwestie pozostają jednak jasne: niektóre bakterie są kluczowe i znajdują się w ciele na stałe, podczas gdy inne tylko przejściowo.

Populacje bakterii różnią się zależnie od miejsca i jednostki, ale ich ogół składa się na standardowy mikrobiom ludzkiego ciała.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Microbiota normal, wikipedia. Recogido a 19 de mayo en  https://es.wikipedia.org/wiki/Microbiota_normal
 • Bolívar, A. K., & Cátedra, D. A. MICROBIOTA ENDÓGENA DEL CUERPO HUMANO.
 • López Valencia, L. (2017). Avances en el conocimiento del microbioma humano.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.