Nadciśnienie w ciąży - wszystko, co musisz o nim wiedzieć
W czasie ciąży nierzadko kobiety chorują i cierpią na różne problemy zdrowotne. Mogą nawet zagrażać życiu kobiety, płodu lub obu. Jednym z częstych schorzeń jest nadciśnienie w ciąży. Tutaj przedstawimy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o tej chorobie sercowo-naczyniowej.
Ciąża to piękny, złożony i delikatny proces, w którym ciało matki przechodzi szereg zmian. Ten proces adaptacyjny może wywołać poważne stany, takie jak cukrzyca, nadciśnienie i infekcje. Badania szacują, że patologie związane z nadciśnieniem są najczęstszymi powikłaniami ciąży, z częstością do 10%. Jak więc traktować nadciśnienie w ciąży?
Wczesna fachowa pomoc i ciągła opieka od początku ciąży są niezbędne, aby zmniejszyć ryzyko powikłań. Terminowe leczenie prowadzi do zdrowego porodu i podnosi jakość życia płodu i matki.
Nadciśnienie w ciąży
Ogólnie rzecz biorąc, w ciągu pierwszych 13 do 20 tygodni ciąży ciśnienie krwi spada w sposób ciągły i stały. Badania sugerują, że jest to wynikiem zwiększonego rozszerzenia naczyń krwionośnych nerki i aktywności hormonalnej matki. W ten sposób zwiększa się praca serca w celu poprawy ukrwienia i odżywienia macicy oraz rozwijającego się płodu.
Następnie ciśnienie krwi wzrasta od trzeciego trymestru ciąży, osiągając wartości nawet wyższe niż te zarejestrowane przed ciążą. W tym okresie zmian u matki mogą wystąpić powikłania nadciśnieniowe, które zakłócają przebieg ciąży.
Co to jest nadciśnienie w ciąży?
U dorosłych nadciśnienie tętnicze definiuje się jako wartości wyższe niż 120/80 milimetrów słupa rtęci (mm Hg). Jednak często kobiety mają wysokie wartości w tym okresie swojego życia. Dlatego, aby mówić o wysokim ciśnieniu krwi w ciąży, należy przestrzegać innych kryteriów.
Nadciśnienie w ciąży definiuje się jako wzrost ciśnienia skurczowego większy lub równy 140 mm Hg oraz wzrost ciśnienia rozkurczowego większy lub równy 90 mm Hg. Pomiar należy wykonać w dwóch lub więcej pomiarach w odstępie minimum 6 godzin.
Nadciśnieniowe zaburzenia ciąży są bardzo zróżnicowane i mogą im towarzyszyć inne nieprawidłowe objawy:
- Obrzęk.
- Utrata białka w moczu lub białkomocz: obecność ponad 300 miligramów (mg) białka w moczu dobowym.
Przeczytaj również: Palenie podczas ciąży — dlaczego jest tak destrukcyjne?
Typowe objawy
U niektórych matek objawy nadciśnienia tętniczego mogą pozostać niezauważone. Najczęstsze objawy zaburzeń związanych z nadciśnieniem ciążowym są następujące:
- Kołatanie serca.
- Bóle głowy.
- Dyskomfort w jamie brzusznej.
- Zmniejszenie objętości moczu.
- Obrzęk stóp, kostek, dłoni i twarzy.
- Ciągłe nudności i wymioty.
- Zmęczenie i skrajna słabość.
- Dzwonienie w uszach.
Czynniki ryzyka
Kilka czynników może zwiększać prawdopodobieństwo nadciśnienia w ciąży. Badania sugerują, że jako predysponujące warunki:
- Zaawansowany wiek.
- Cukrzyca.
- Ciąże mnogie.
- Nadwaga i otyłość.
- Przewlekły nałóg alkoholowy.
- Nie urodziłem wcześniej.
- Używanie papierosów lub tytoniu.
- Osobista historia nadciśnienia.
- Wywiad rodzinny dotyczący nadciśnienia w czasie ciąży.
Rodzaje nadciśnienia w ciąży
Zaburzenia nadciśnieniowe w czasie ciąży są klasyfikowane na podstawie sposobu wystąpienia i towarzyszących im objawów. W ciąży możemy znaleźć następujące rodzaje nadciśnienia.
Przewlekłe nadciśnienie
Jest to ciśnienie krwi większe lub równe 140/90 mm Hg, które jest obecne przed ciążą lub wykrywane przed 20. tygodniem ciąży. Nadciśnienie przewlekłe nazywane jest również nadciśnieniem, gdy pojawia się po 20 tygodniach, a następnie utrzymuje się dłużej niż 12 tygodni po porodzie.
Przeczytaj także: Strategie radzenia sobie ze stresem podczas ciąży
Nadciśnienie ciążowe
Jest to forma nadciśnienia bez białkomoczu, która pojawia się w późnym okresie ciąży i ustępuje w ciągu pierwszych 12 tygodni po porodzie. Zwykle jest maskowana we wczesnej ciąży ze względu na normalne obniżenie ciśnienia krwi na tym etapie.
Stan przedrzucawkowy
Charakteryzuje się ciśnieniem krwi większym lub równym 140/90 mm Hg związanym z białkomoczem, występującym po 20. tygodniu ciąży. W niektórych ciężkich przypadkach może pojawić się w ciągu pierwszych 20 tygodni.
W łagodnym stanie przedrzucawkowym zwykle nie ma wyraźnych objawów klinicznych. Niektóre z najczęstszych objawów to nagły przyrost masy ciała oraz obrzęk twarzy i dłoni.
Podobnie stan przedrzucawkowy jest ciężki, gdy ciśnienie skurczowe jest większe lub równe 160 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe jest większe lub równe 110 mm Hg, czemu towarzyszy białkomocz. Ponadto jest również ciężki, gdy osoba ma białkomocz większy lub równy 2 gramom w ciągu 24 godzin.
Stan przedrzucawkowy wraz z przewlekłym nadciśnieniem
Jest to białkomocz większy lub równy 300 mg w moczu dobowym u matek, których ciśnienie krwi jest większe lub równe 140/90 mm Hg przed ciążą lub wykryte przed 20. tygodniem ciąży. Zwykle jest trudny do zidentyfikowania i wymaga pilnego leczenia.
Rzucawka
Charakteryzuje się występowaniem drgawek, których nie można przypisać innym przyczynom u ciężarnej kobiety ze stanem przedrzucawkowym. Najczęściej pojawia się w drugiej połowie ciąży, podczas porodu lub w pierwszych 2 dniach po porodzie.
Leczenie nadciśnienia w ciąży
Leczenie powikłań nadciśnieniowych zależy od formy prezentacji i ciężkości stanu. Ogólnie rzecz biorąc, w nadciśnieniu łagodnym do umiarkowanego preferowane jest podejście zachowawcze ze zmniejszoną aktywnością fizyczną i zmianami stylu życia. Jednak w ciężkich przypadkach konieczne są leki przeciwnadciśnieniowe.
Lekami pierwszego rzutu w leczeniu nadciśnieniowych zaburzeń ciążowych są metylodopa, beta-blokery i blokery kanału wapniowego. Labetalol jest najczęściej stosowanym beta-blokerem, samodzielnie lub w połączeniu z metylodopą. Podobnie, nifedypina jest antagonistą kanału wapniowego, przynoszącym ogromne korzyści w leczeniu tego schorzenia.
Diuretyki są stosowane w leczeniu przewlekłego nadciśnienia tylko wtedy, gdy korzyści przewyższają ryzyko dla płodu. Ponadto podczas ciąży należy unikać kilku leków przeciwnadciśnieniowych ze względu na ich ryzyko:
- Antagoniści aldosteronu, leki takie jak spironolakton.
- Antagoniści receptora angiotensyny II (ARA II), leki takie jak losartan.
- Inhibitory konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE), leki takie jak kaptopryl.
Wczesna diagnoza poprawia rokowanie
W ciąży występuje kilka postaci nadciśnienia. Powikłanie to można wykryć na wczesnym etapie rutynowych badań lekarskich. W większości przypadków odpowiednie leczenie lekami przeciwnadciśnieniowymi pozwala na doprowadzenie ciąży do terminu.
Jeśli podejrzewasz powikłanie, nie wahaj się jak najszybciej zwrócić się o pomoc lekarską. Specjaliści ginekolodzy i położnicy są jedynymi, którzy mają kwalifikacje do zidentyfikowania problemu i udzielenia najlepszych wskazówek.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Noriega Iriondo M, Arias Sánchez E, García López S. Hipertensión arterial en el embarazo. Medica Sur. 2005; 12 (4): 196-202.
- Gómez A. Hipertensión arterial y embarazo. Farmacia Profesional. 2005; 19(11): 44-47.
- Narváez S, Hernández S, Espin A. Factores de riesgo de hipertensión en el embarazo en mujeres en edad fértil,
que desean tener hijos, policlínico “José Jacinto Milanés”. 2015; 13 (1): 411-415. - Suárez Arana M, González-Mesa E. Obesidad e hipertensión en el embarazo. Nutr Hosp. 2018 Jul 9;35(4):751-752.
- Ghelfi AM, Ferretti MV, Staffieri GJ. Tratamiento farmacológico de la hipertensión arterial no severa durante el embarazo, el posparto y la lactancia. Hipertens Riesgo Vasc. 2021 Jul-Sep;38(3):133-147.
- Rosas-Peralta M, Borrayo-Sánchez G, Madrid-Miller A, Ramírez-Arias E, Pérez-Rodríguez G. Hipertensión durante el embarazo: el reto continúa. Rev Med Inst Mex Seguro Soc. 2016;54 (1):90-111.