Jak działają nerki?

Praca nerek ma, między innymi, związek z ciśnieniem tętniczym i obecnością witaminy D w organizmie. Dowiedz się, jak działają nerki.
Jak działają nerki?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Nerki to złożone organy, których zadaniem jest usuwanie z ciała niepotrzebnych substancji razem z moczem.Człowiek posiada dwa takie narządy, umiejscowione w tyle brzucha, w okolicy kręgosłupa, pod żebrami. Czy wiesz, jak działają nerki?

Organy te mają kształt ziarna fasoli. Mają kluczowe znaczenie dla naszego funkcjonowania, nie moglibyśmy bez nich żyć. Jednak dzięki postępowi technologicznemu istnieją techniki zastępcze dla ich działania takie jak dializa czy przeszczep.

Poza produkcją moczu, nerki biorą udział w wielu innych procesach, na przykład w regulowaniu ciśnienia tętniczegoDlatego w tym artykule tłumaczymy, jak działają nerki, jak są zbudowane i czym się cechują.

Anatomia nerek

Jak już wspomnieliśmy, nerki przypominają ziarna fasoli – z jednej strony są wypukłe, a z drugiej wklęsłe. Do części wklęsłej dochodzi tętnica nerkowa transportująca krem wraz z produktami wydalania do nerek. Z tą częścią połączona jest też żyła nerkowa i moczowód.

Nerka składa się zasadniczo z dwóch części: kory i miedniczki. Kora to zewnętrzna warstwa przyjmująca dopływ krwi. Jej rolą jest filtrowania i wchłanianie. Znajdują się w niej kłębuszki nerkowe.

Miedniczka składa się ze struktur transportujących mocz do moczowodu. Moczowód ciągnie się aż do pęcherza, gdzie zbierany jest mocz do wydalenia.

Nerki

Jednostkami funkcjonalnymi nerek są nefronyTo w nich filtrowana jest krew i dochodzi do powstawania moczu. W każdej nerce znajduje się około 800 000 nefronów.

Ich budowa jest bardzo złożona. Zasadniczo składają się ze struktur komórkowych i błon filtrujących krew. Co więcej, wydzielają pewne substancje i wchłaniają inne, na przykład potas.

Do czego służą nerki?

Główną funkcją nerek jest eliminowanie substancji z organizmu wraz z moczem. To jednak nie jedyna ich funkcja. Organy te odgrywają ważną rolę w wydzielaniu pewnych hormonów i innych substancji. 

Po pierwsze, należy zaznaczyć, że nerki umożliwiają witaminie D przekształcenie się w aktywną formę. Witamina ta niezbędna jest przy metabolizowaniu wapnia. Co więcej, nerki produkują erytropoetynę odpowiedzialną za stymulację syntezy czerwonych krwinek.

Nerki są kluczowe dla różnych procesów zapewniających homeostazę organizmu. Innymi słowy, dzięki nim nasze ciało pozostaje w równowadze mimo zmieniających się warunków.

Nerki regulują ciśnienie tętnicze oraz pH krwi. Do tego, kontrolują objętość osocza, modyfikują stężenie moczu i zapobiegają dalszej utracie wody w razie odwodnienia.

Schemat nerek

Jak działają nerki: filtrowanie krwi

Krew dociera tętnicą do nefronów, gdzie tętnica rozgałęzia się na mniejsze, tworzące kłębuszki. W kłębuszkach toksyny i drobne cząsteczki przechodzą przez kanaliki. Tam zatrzymywane są elementy o większych rozmiarach, na przykład komórki.

Kłębuszki składają się z kanalików, w których wchłaniana jest woda i substancje potrzebne organizmowi – w tym sód i potas.

Podsumowanie tego jak działają nerki

Należy pamiętać, że nerki to złożone organy, które poza produkowaniem moczu spełniają wiele funkcji. Wśród nich jest synteza erytropoetyny i kontrola ciśnienia tętniczego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.