Mrowienie w dłoniach i stopach - dlaczego się pojawia?
Bardzo prawdopodobne, że wielokrotnie poczułaś mrowienie, gdy zbyt długo siedziałaś ze skrzyżowanymi nogami. To nic nadzwyczajnego i nie powinnaś się tym martwić.
Jeśli jednak mrowienie w dłoniach i stopach pojawia się regularnie, powinnaś zwrócić na to większą uwagę. Doświadczanie tego uczucia zbyt często nie jest normalne. W takim przypadku należy zapisać swoje objawy i udać się do lekarza.
Mrowienie w dłoniach i stopach – przyczyny
Ucisk na nerw w szyi lub plecach
Zła pozycja podczas snu lub kontuzja sportowa mogą doprowadzić do ucisku nerwu w szyi lub plecach. Chociaż nie jest to poważny problem, może powodować uczucie mrowienia w rękach i nogach. Możesz czuć się, jakbyś spała na złym ramieniu lub odczuwać ból w niektórych pozycjach.
Ważne jest, aby uporać się z tym problemem jak najszybciej, ponieważ nieleczony może doprowadzić do poważniejszych urazów jak np. zapalenia stawów.
Chociaż istnieją leki, które mogą pomóc uporać się z bólem, to najlepiej udać się do fizjoterapeuty, aby zajął się obolałym miejscem. Nie należy próbować rozwiązać problemu na własną rękę i bez nadzoru za pomocą masażu lub ćwiczeń, ponieważ można doprowadzić do pogorszenia się urazu.
Mrowienie spowodowane niedoborem witaminy B12
Czy czujesz mrowienie w obu dłoniach i stopach? Powodem może być niedobór witaminy B12. Jest to spowodowane anemią, która powstaje na skutek niezdolności wytwarzania czerwonych ciałek we krwi.
Jeśli powodem jest właśnie anemia, możesz mieć również inne objawy, na przykład:
- zmęczenie
- zawroty głowy podczas ćwiczeń lub podczas wstawania
- blada skóra
- problemy z koncentracją
- problemy z oddychaniem
- depresja
Przeczytaj także artykuł: Niedobór witaminy B12 – czym się objawia?
Zwróć uwagę na swoją dietę i zacznij wprowadzać niezbędne zmiany. Pierwszą rzeczą jaką można zrobić, to jeść więcej pokarmów, które są bogate w witaminę B12, na przykład:
- drób
- wołowina
- owoce morza
- jogurt
- jajka
- nabiał
- jagnięcina
- wątróbka
- tuńczyk
- pstrąg
Z niedoborem witaminy B12 zmagają się przede wszystkim osoby, które przeszły na wegetarianizm lub weganizm.
Czy to może dotyczyć Ciebie? Czy zmieniłaś drastycznie swoją dietę i odczuwasz mrowienie w rękach i nogach? W takim przypadku dodaj do swojej nowej diety:
- zboża (w tym batony zbożowe)
- tofu
- soję i produkty sojowe
- mleko w proszku
Zespół cieśni nadgarstka
Czy spędzasz zbyt dużo czasu na wysyłaniu wiadomości na smartphonie lub pisząc na komputerze? Powtarzające się ruchy i drgania mogą ugniatać nerwy w nadgarstku i powodować pojawienie się zespołu cieśni nadgarstka i mrowienia w rekach.
To co możesz zrobić, to:
- Daj odpocząć rękom. Rób krótkie przerwy co pół godziny lub godzinę. W tym czasie zmień położenie rąk, obracaj nimi oraz otwieraj i zamykaj dłonie.
- Jeśli to możliwe, skorzystaj z okazji, aby zrobić kilka ćwiczeń rozciągających ramiona, aby rozluźnić całe ciało.
- Sprawdź, czy masz prawidłową postawę. Jeśli pracujesz przy biurku, upewnij się, że Twoje ręce są umieszczone we właściwym położeniu. Musisz wybrać odpowiednią wysokość biurka i dopasować.
Mrowienie w dłoniach i stopach a cukrzyca
Jeśli masz cukrzycę, stan przedcukrzycowy lub oporność na insulinę ważne, abyś zwróciła uwagę na wysoki poziom cukru we krwi. Glukoza w krwi jest toksyczna dla nerwów i jej zbyt wysoki poziom może powodować mrowienie w rękach i nogach.
Nieleczona toksyczność prowadzi do neuropatii cukrzycowej i dalszego wzrostu poziomu glukozy we krwi.
Jeśli masz cukrzycę:
- Rób okresowe badania poziomu hemoglobiny glikowanej, aby uzyskać wskazanie rzeczywistego poziomu glukozy we krwi w ciągu ostatnich trzech miesięcy.
- Ściśle kontroluj swoja dietę, pozwoli to uniknąć skoków poziomu glukozy we krwi.
- Zachowuj zdrową i zbilansowaną dietę.
- Ćwicz, aby utrzymać prawidłowe funkcjonowanie mięśni.
Niedoczynność tarczycy
Niepoprawnie działająca tarczyca może powodować mrowienie, uczucie zmęczenia, wrażliwość na zimno, przyrost masy ciała, suchość skóry, a także wypadanie włosów.
Czy zauważyłaś u siebie występowanie tych objawów w ciągu kilku ostatnich miesięcy? Jeśli tak, skonsultuj się jak najszybciej z lekarzem, ponieważ jeśli nie podejmiesz odpowiedniego leczenia, problem będzie tylko narastał.
Lekarz zleci Ci badania krwi, aby sprawdzić stan Twojej tarczycy. Pamiętaj, aby stosować się do zaleceń lekarza, aby wyeliminować przyszłe komplikacje.
Może zainteresuje Cię również: Ból dłoni i nadgarstków — przyczyny
Stwardnienie rozsiane
Stwardnienie rozsiane występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, najczęściej pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Jest to choroba, której przyczyny do tej pory nie są znane. Do najczęstszych objawów, oprócz mrowienia w rękach i nogach, zaliczamy przede wszystkim:
- problemy z równowagą
- drętwienie
- trudności z poruszaniem rąk i nóg
- podwójne widzenie
- uczucie swędzenia
- problemy z koncentracją
Jeśli mrowienie w dłoniach i stopach związane jest ze stwardnieniem rozsianym, musisz współpracować z lekarzem. Istnieje kilka organów dotkniętych tym schorzeniem. P raca nad jednym w oderwaniu od reszty nie przyniesie pożądanych efektów.
Teraz, gdy już znasz najczęstsze przyczyny mrowienia w rękach i nogach, nadszedł czas abyś sprawdziła czy problem jest tylko tymczasowy, czy może Twoje ciało daje Ci znać, że dzieje się z nim coś niedobrego.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Romero, M. (1998). Artritis reumatoide. Guias Clínicas. https://doi.org/10.1016/B978-84-458-1911-1.50048-8
- Ghislaine Morizon, D. L., & Aspillaga, M. H. (1977). Los dermatoglifos. Revista Chilena de Pediatria. https://doi.org/10.4067/S0370-41061977000400003
- Sporer, S. L., & Schwandt, B. (2007). Moderators of nonverbal indicators of deception: A meta-analytic synthesis. Psychology, Public Policy, and Law. https://doi.org/10.1037/1076-8971.13.1.1