Morwa biała - jakie są jej zalety?

W medycynie naturalnej morwa biała jest środkiem przeciwcukrzycowym, antyseptycznym i przeciwzapalnym. Jak skorzystać z jej dobrodziejstw?
Morwa biała - jakie są jej zalety?

Ostatnia aktualizacja: 04 lutego, 2023

Morwa biała, o naukowej nazwie Morus alba, to drzewo należące do rodziny Moraceae. Pochodzi z Chin, ale uprawia się ją również w Iranie, Turcji, Austrii, Meksyku i Stanach Zjednoczonych. W medycynie wykorzystuje się jej liście, korzeń, korę i owoce.

Jest często stosowana ze względu na swoje właściwości przeczyszczające, antyseptyczne, przeciwcukrzycowe i przeciwhiperlipidemiczne. Przyjmuje się ją jako suplementy doustne, takie jak herbaty, proszki i tabletki. Wyróżnia się dużą zawartością antocyjanów, oprócz witamin, minerałów i innych związków farmakologicznych.

Chociaż ma wiele zastosowań w medycynie komplementarnej, wiele z nich wciąż budzi kontrowersje. Na razie tylko niektóre badania naukowe mówią o wpływie morwy białej na niektóre zaburzenia metaboliczne i problemy z zębami.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Nie przegap tego artykułu!

Morwa biała – zalety i zastosowania

Ze względu na zawartość fitochemikaliów zwykle wykorzystuje się wszystkie części rośliny. Jak wyszczególniono w publikacji w magazynie Foods, liście, owoce i nasiona są źródłem związków bioaktywnych. Oto niektóre z nich:

  • Białko
  • Włókno
  • Węglowodany
  • Kwasy fenolowe
  • Flawonoidy
  • Flawonole
  • Antocyjany
  • Witaminy (zwłaszcza witaminy C i A)
  • Minerały (między innymi wapń, potas, magnez, cynk)

Skład ten wiąże się z szeregiem pozytywnych efektów zdrowotnych. Anegdotyczne dowody sugerują, że służy jako środek wspomagający w przypadku grypy, przeziębienia, kaszlu i bólu gardła. Ponadto uważa się, że poprawia objawy zapalenia stawów i innych chorób stawów.

Jednak w tej chwili nie przeprowadzono wystarczających badań, aby potwierdzić wspomniane rezultaty.

Z tego powodu stosowanie rośliny jako ziołowego suplementu powinno być jedynie uzupełnieniem leczenia. Pod żadnym pozorem nie powinna ona zastępować kuracji przepisanych przez lekarza ani być opcją terapeutyczną pierwszego wyboru.

Przyjrzyjmy się szczegółowo jego głównym zaletom i temu, co mówi o nim nauka.

Kontrola glukozy po posiłku

Ze względu na dużą zawartość antocyjanów morwa biała stosowana jest jako środek wspomagający regulację wysokiego poziomu glukozy. Uważa się, że korzystnie wpływa na zdrowie pacjentów ze stanem przedcukrzycowym i cukrzycą typu 2.

W przeglądzie systematycznym opublikowanym w Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine naukowcy ustalili, że morwa biała może obniżać poziom glukozy i insuliny występujący po posiłku. Jedna z hipotez sugeruje, że związki czynne zawarte w liściach morwy stymulują wydzielanie insuliny w trzustce i zmniejszają syntezę glukagonu, co skutkuje bardziej stabilnym poziomem glukozy.

Mimo to eksperci uważają, że nie ma wystarczających dowodów, aby mieć pewność, że morwa skutecznie obniża poziom glukozy we krwi. Dlatego podkreślają potrzebę przeprowadzenia dalszych badań.

Pomiar glukozy.
Możliwy wpływ na poziom glukozy we krwi nie jest do końca jasny. Może stymulować produkcję insuliny.

Obniżenie poziomu cholesterolu

Właściwości przeciwhiperlipidemiczne morwy białej są podkreślane w medycynie komplementarnej ze względu na korzyści zdrowotne dla serca. Liście, nasiona, korzenie i owoce zawierają przeciwutleniacze, które przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi.

W związku z tym pewne badanie, którego wyniki udostępniono w Phytotherapy Research wykazało, że ekstrakt z liści morwy białej, podawany 3 razy dziennie przed posiłkami, był pomocny w obniżaniu poziomu cholesterolu całkowitego, LDL lub złego cholesterolu i trójglicerydów u 23 dorosłych z dyslipidemią.

Za efekt ten może odpowiadać obfita zawartość antocyjanów, flawonoidów i kwasów fenolowych w roślinie. Potrzebne są jednak dalsze badania na ten temat.

Zapobieganie problemom stomatologicznym

Antybakteryjny potencjał morwy białej wykorzystywany jest jako uzupełnienie w profilaktyce zdrowia zębów. W badaniu udostępnionym w International Journal of Pharma and Bio Sciences stwierdzono, że ekstrakt z korzenia może zwalczać patogeny jamy ustnej związane z chorobami dziąseł.

Dokładniej, zaobserwowano, że może działać na różne mikroorganizmy, między innymi Streptococcus mutans, Lactobacillus acidophilus i Enterococcus faecalis. Tym samym wiąże się z zapobieganiem chorobom takim jak próchnica, zapalenie dziąseł czy zapalenie przyzębia.

Za ten efekt odpowiedzialny byłby związek znany jako kuwanon G – występujący wyłącznie w tej roślinie. Inne badania opublikowane w Journal of Ethnopharmacology sugerują to samo.

Ochrona skóry

Fenole, flawonoidy, terpeny i inne związki przeciwutleniające w morwie białej są związane z ochroną skóry. W szczególności substancje te pomagają zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się i przebarwieniom.

Badania opublikowane w Journal of Agricultural and Food Chemistry sugerują, że ekstrakty z Morus alba pomagają zmniejszyć uszkodzenia DNA związane z rakiem skóry. Potrzeba jednak więcej badań, aby to potwierdzić.

Morwa biała – możliwe skutki uboczne

Biorąc pod uwagę brak badań, nie ma zbyt wielu informacji na temat bezpieczeństwa spożywania morwy białej. W małych dawkach jest jednak uważana za bezpieczną dla większości zdrowych osób dorosłych.

Mimo to, niektóre osoby mogą odczuwać działania niepożądane, takie jak biegunka, zawroty głowy lub zaparcia, zwłaszcza przy spożyciu większych ilości.

Suplementy z morwy białej nie są zalecane w następujących przypadkach:

  • Kobiety w ciąży i karmiące piersią.
  • Osoby leczone z powodu wysokiego ciśnienia krwi.
  • Pacjenci przed operacją.
  • Osoby z chorobami przewlekłymi. W takim przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem.
  • Osoby leczone z powodu cukrzycy. Jednoczesne stosowanie z lekami przeciwcukrzycowymi może prowadzić do hipoglikemii, zawrotów głowy, zmęczenia i omdleń.

Sposoby spożycia morwy białej

Morwa biała jest dostępna jako suplement doustny w tabletkach, suchym proszku lub torebkach herbaty. Każda forma może różnić się sugerowanym dawkowaniem. Dlatego należy zapoznać się z etykietą produktu.

Proszek często łączy się z sokami, jogurtem, koktajlami lub mlekiem. Jest dostępny w postaci ekstraktu z owoców, ale także z korzeni i liści. Ta ostatnia opcja ma lekko gorzki smak.

Przechowywanie powinno odbywać się w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł wilgoci. W przypadku pleśni lub oznak zepsucia produkt należy wyrzucić.

Morwa biała - herbata
Można spożywać morwę białą w postaci herbaty. W rzeczywistości jest sprzedawany w torebkach z herbatą.

O czym warto pamiętać?

Wszystkie części morwy białej są wykorzystywane do celów leczniczych, ze względu na dużą zawartość przeciwutleniaczy i związków bioaktywnych. Mimo to nie ma wystarczającej liczby badań naukowych, które potwierdziłyby przypisywane jej korzyści.

Na razie jej suplementy należy stosować wyłącznie w celach uzupełniających, najlepiej pod nadzorem lekarza. Może pomóc obniżyć poziom glukozy, wysoki poziom cholesterolu i niektóre problemy z zębami. Potrzeba jednak więcej dowodów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chen C, Mohamad Razali UH, Saikim FH, Mahyudin A, Mohd Noor NQI. Morus alba L. Plant: Bioactive Compounds and Potential as a Functional Food Ingredient. Foods. 2021 Mar 23;10(3):689. doi: 10.3390/foods10030689. PMID: 33807100; PMCID: PMC8004891.
  • Jeong, H. I., Jang, S., & Kim, K. H. (2022). Morus alba L. for Blood Sugar Management: A Systematic Review and Meta-Analysis. In F. Tonelli (Ed.), Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine (Vol. 2022, pp. 1–10). Hindawi Limited. https://doi.org/10.1155/2022/9282154
  • Aramwit, P., Petcharat, K., & Supasyndh, O. (2010). Efficacy of mulberry leaf tablets in patients with mild dyslipidemia. In Phytotherapy Research (p. n/a-n/a). Wiley. https://doi.org/10.1002/ptr.3270
  • Smitha, Chenicheri & Usha, Rajamanickam. (2016). Antimicrobial and antiplasmid activities of Morus Alba L. against potent oral pathogens. International Journal of Pharma and Bio Sciences. 7. 767-772.
  • Park, K. M., You, J. S., Lee, H. Y., Baek, N. I., & Hwang, J. K. (2003). Kuwanon G: an antibacterial agent from the root bark of Morus alba against oral pathogens. In Journal of Ethnopharmacology (Vol. 84, Issues 2–3, pp. 181–185). Elsevier BV. https://doi.org/10.1016/s0378-8741(02)00318-5
  • Zheng, Y., Lee, E.-H., Lee, S.-Y., Lee, Y., Shin, K.-O., Park, K., & Kang, I.-J. (2023). Morus alba L. root decreases melanin synthesis via sphingosine-1-phosphate signaling in B16F10 cells. In Journal of Ethnopharmacology (Vol. 301, p. 115848). Elsevier BV. https://doi.org/10.1016/j.jep.2022.115848
  • Woo H, Lee J, Park D, Jung E. Protective Effect of Mulberry (Morus alba L.) Extract against Benzo[a]pyrene Induced Skin Damage through Inhibition of Aryl Hydrocarbon Receptor Signaling. J Agric Food Chem. 2017 Dec 20;65(50):10925-10932. doi: 10.1021/acs.jafc.7b04044. Epub 2017 Dec 12. PMID: 29231728.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.