Jedzenie jeżyn i korzyści, jakie przynoszą dla naszego organizmu

Istnieje wiele korzyści z jedzenia jeżyn. Dzięki zawartości przeciwutleniaczy i właściwościom przeciwzapalnym są odpowiednim pokarmem do zwalczania wielu dolegliwości, zapobiegania zatrzymywaniu płynów i ogólnie poprawy zdrowia.
Jedzenie jeżyn i korzyści, jakie przynoszą dla naszego organizmu
Sofía Quintana Alonso

Przejrzane i zatwierdzone przez: fizjoterapeuta Sofía Quintana Alonso.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Istnieje kilka powodów, dla których każdy powinien jeść jeżyny. W związku z tym podzielimy się 10 wyjątkowymi korzyściami zdrowotnymi jakie nam przynosi jedzenie jeżyn. Poznaj je czytając ten artykuł!

Jeżyny to małe, pyszne owoce, bardzo apetyczne z wyglądu. Szacuje się, że na świecie istnieje około 300 różnych gatunków jeżyn. Występują one bardzo powszechnie w ciepłych i umiarkowanych klimatycznie miejscach Azji, Afryki i Ameryki.

Ze względu na swój smak i wszechstronność używa się ich jako składników deserów, ciast, koktajli i wielu innych przepisów. Są również wysoko cenione ze względu na swoją wartość odżywczą. Witaminy, które zawierają w największej ilości to C i E o działaniu przeciwutleniającym. Mają również pigment flawonoidowy zwany antocyjaniną, który odpowiada za ich działanie przeciwzapalne.

Jakie korzyści przynosi jedzenie jeżyn

Korzyści z jedzenia jeżyn.

1. Jedzenie jeżyn poprawia zdrowie układu krążenia

Dzięki antocyjanom, które mają działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne, jeżyny świetnie wpływają na układ krążenia. Nic więc dziwnego, że jedzenie jeżyn może pomóc w zadbaniu o serce i resztę układu sercowo-naczyniowego, w tym jego najmniejsze komórki. Co więcej, zgodnie z ostatnimi badaniami spożywanie jeżyn w ramach zbilansowanej diety może pomóc w obniżeniu wysokiego poziomu cholesterolu.

Dostarczają również znaczne ilości żelaza, związku niezbędnego do produkcji hemoglobiny we krwi. Dzięki temu zwiększa się zdolność transportu tlenu do komórek organizmu. Ponadto jeżyny dostarczają magnez, mangan, a zwłaszcza potas, które wspierają kontrolę ciśnienia krwi.

2. Zmniejsza ryzyko udarów

Kontynuując linię korzyści, jakie daje jedzenie jeżyn dla układu sercowo-naczyniowego, weźmy pod uwagę, że mogą również pomóc w zmniejszeniu ryzyka udarów. Dzieje się tak, ponieważ zawierają przeciwutleniacz znany jako resweratrol, który ma być głównym środkiem zapobiegającym uszkodzeniom układu naczyniowego.

3. Jedzenie jeżyn pobudza trawienie

Dostarczając błonnik i składniki odżywcze, takie jak witamina K, witamina B6, niacyna i ryboflawina, te małe owoce pomagają również usprawnić procesy trawienne.

Ich właściwości sprzyjają rozkładowi trudnostrawnych pokarmów, takich jak białka, tłuszcze i węglowodany. Z drugiej strony zawierają również znaczną ilość błonnika, który stymuluje oczyszczanie jelit i okrężnicy, zapobiegając zaparciom.

4. Wzmacnia układ odpornościowy

Jagody te mają wysoką zawartość witaminy C i innych przeciwutleniaczy, które wzmacniają mechanizmy obronne organizmu, zapobiegając chorobom i infekcjom. Zaleca się jedzenie jeżyn, aby uniknąć chorób układu oddechowego, takich jak między innymi grypa, przeziębienie czy astma.

5. Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się

Witaminy C i E, a także antyoksydacyjne działanie antocyjanów są niezbędne do powstrzymania uszkodzeń oksydacyjnych powodowanych przez wolne rodniki. A ponieważ jeżyny dostarczają tych witamin, w pewnym stopniu przyczyniają się do utrzymania skóry w dobrym stanie, zapobiegając przedwczesnemu starzeniu.

6. Jedzenie jeżyn pomaga w zapobieganiu rakowi

Ponieważ chodzi o owoce o właściwościach przeciwutleniających, nie zaskakuje fakt, że znajdują się wśród szerokiej gamy produktów spożywczych o możliwym działaniu przeciwnowotworowym. Postawiono również hipotezę, że między innymi antocyjany, resweratrol, witaminy A, C i E mają mieć pozytywny wpływ na hamowanie wzrostu różnych typów komórek nowotworowych.

7. Ochrona wzroku

Kobieta z jeżynami.

Chociaż dobry wzrok zależy od wielu czynników i nawyków, regularne jedzenie jeżyn może pomóc w ochronie przed chorobami oczu. Zawartość zeaksantyny i karotenoidów pomaga zachować siatkówkę w dobrym stanie i zapobiega uszkodzeniu jej przez promienie słoneczne UV.

8. Regulowanie pH krwi

Jeżyny sprzyjają remineralizacji organizmu dzięki zawartości minerałów alkalicznych, które pomagają regulować pH krwi. Szczególnie korzyści przynosi to dla osób cierpiących na zakwaszony organizm.

9. Jedzenie jeżyn zwalcza retencję płynów

Ale jeżyny posiadają nie tylko właściwości przeciwzapalne i zawierają korzystne składniki mineralne. Owoce te mają również działanie moczopędne, dzięki czemu mogą w naturalny sposób zwalczać retencję płynów.

10. Jeżyny mogą być dobre dla pacjentów z zapaleniem stawów

Ponownie, ze względu na ich działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, jeżyny są zalecane jako uzupełnienie diety osób cierpiących na zapalenie stawów. Eksperci uważają bowiem, że mogą przyczynić się do złagodzenia niektórych objawów. Postawiono również hipotezę, że mogą łagodzić uszkodzenia stawów.

Zaleca się jedzenie jeżyn przede wszystkim w surowej postaci i na świeżo. Jednak można je również spożywać w sokach i koktajlach, sałatkach, dżemach, galaretkach, a nawet w różnych przepisach na ciasta. Wybór należy do ciebie! Ważne jest, aby zawsze starać się włączać do swojej codziennej diety różnorodne owoce.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cuevas-Rodríguez, E. O., Yousef, G. G., García-Saucedo, P. A., López-Medina, J., Paredes-López, O., & Lila, M. A. (2010). Characterization of anthocyanins and proanthocyanidins in wild and domesticated mexican blackberries (Rubus spp.). Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf101485r
  • Skrovankova, S., Sumczynski, D., Mlcek, J., Jurikova, T., & Sochor, J. (2015). Bioactive compounds and antioxidant activity in different types of berries. International Journal of Molecular Sciences. https://doi.org/10.3390/ijms161024673
  • Boivin, D., Blanchette, M., Barrette, S., Moghrabi, A., & Béliveau, R. (2007). Inhibition of cancer cell proliferation and suppression of TNF-induced activation of NFκB by edible berry juice. Anticancer Research.
  • Tavares, L., Figueira, I., MacEdo, D., McDougall, G. J., Leitão, M. C., Vieira, H. L. A., … Santos, C. N. (2012). Neuroprotective effect of blackberry (Rubus sp.) polyphenols is potentiated after simulated gastrointestinal digestion. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2011.10.025

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.