Mleko krowie: powody, dla których nie warto go pić

W obecnych czasach przemysłowa produkcja mięsa i nabiału pozwala uzyskać wiele korzyści ekonomicznych dzięki technikom sztucznej hodowli, ale konsumenci często cierpią z powodu tych zmian.
Mleko krowie: powody, dla których nie warto go pić

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W dzisiejszym artykule przedstawimy 10 powodów, dla których mleko krowie nie jest polecanym produktem. Pomimo tego, że jest ono jednym z najbardziej popularnych i najczęściej spożywanych pokarmów na naszej planecie. Co więcej, przez setki lat było uważane za podstawowy składnik diety każdego człowieka.

Prawdą jest, że ten produkt zawiera pewne istotne składniki odżywcze, których nasz organizm potrzebuje, takie jak wapń. Jednakże ostatnie badania wykazały, że mleko krowie nie jest tak dobre i zdrowie, jak się powszechnie uważa. A to dlatego, że ono wywoływać różne choroby i zaburzenia, które są coraz bardziej powszechne wśród osób regularnie pijących mleko krowie.

Dlaczego mówi się, że mleko krowie może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie?

Podobnie jak w przypadku innych produktów spożywczych, opinie na temat zagrożeń i korzyści, z którymi wiąże się mleko krowie są podzielone.

Wiele osób może uznać za przesadę, że produkt spożywczy tak popularny i spożywany tak często przez ludzi na całym świecie może być szkodliwy dla naszego zdrowia. Zwłaszcza, że jest on częścią diety większości ludzi przez wiele lat. Już od najwcześniejszego okresu życia.

Jednakże istnieje bardzo dobre wyjaśnienie, które każda osoba pijąca mleko krowie powinna poznać.

Według przeprowadzonych badań na początku XIX wieku przeciętna krowa dawała około dwóch litrów mleka dziennie. Jednak wszystko zaczęło się zmieniać w roku 1960. To właśnie wtedy zaczęto stosować sztuczne procesy modyfikacji wydajności u bydła. W efekcie tego krowy zaczęły produkować od 2 do 9 litrów mleka każdego dnia.

Szklanka mleka

Wraz z upływem lat średnia ilość produkowanego mleka nadal rosła. A dzisiaj wykorzystujemy różne techniki sztucznej hodowli, które obejmują stosowanie antybiotyków, genetyczną selekcję hodowlaną, zmianę paszy oraz wykorzystanie hormonów wzrostu. Wszystkie one przyczyniają się do zwiększenia produkcji mięsa i mleka w zaskakującym wręcz tempie.

Branża mleczna stara się utrzymać to w tajemnicy. Niemniej jednak badania wykazały, że wszystkie te techniki i zmiany mają negatywny wpływ na zdrowie konsumentów.

W rzeczy samej jedno z niedawno przeprowadzonych przez Uniwersytet Harvarda badań potwierdziło wiele niekorzystnych zjawisk. Przypisuje się je spożyciu produktów opartych o mleko krowie.

10 powodów, dla których picie mleka krowiego jest szkodliwe dla Twojego zdrowia

  • Mleko obniża poziom żelaza w organizmach dzieci.

W 1993 National Academy of Pediatrics w Stanach Zjednoczonych opublikowała pracę, w której wykazano, że żadne dziecko nie powinno pić mleka krowiego przed ukończeniem 18 miesięcy. Co więcej, mleko krowie, przyczynia się do utraty istotnych kwasów tłuszczowych i witaminy E.

Mleko krowie nalewane do miski
  • Mleko krowie zawiera białko zwane kazeiną. Jest ono wykorzystywane między innymi do produkcji klejów. Może także wywoływać zapalenie tkanek miękkich u wielu dzieci.

Tkanki te znajdują się w gardle, jamie nosowej i w zatokach przynosowych. Jeśli wystąpi w tych miejscach stan zapalny, dziecko może mieć trudności z oddychaniem.

  • Mleko krowie i inne produkty z niego wyprodukowane są powiązane z różnymi chorobami. W tym cukrzycą, stwardnieniem rozsianym, chorobami serca, chorobą Leśniowskiego i Crohna, zespołem jelita drażliwego, a nawet zaćmą.
  • Mleko zawiera bardzo wysokie ilości antybiotyków. Są efektem sztucznej hodowli i metodami zwiększania wydajności krów.

Ta ilość antybiotyków przyczynia się do wzrostu liczby bakterii bardziej odpornych na antybiotyki. Tym samym, gdy pojawią się one w organizmie człowieka, będą znacznie trudniejsze do zwalczenia. Zwłaszcza u ludzi cierpiących z powodu ciężkich chorób.

Co jeszcze warto wiedzieć o mleku?

  • Naprawdę warto zapamiętać, że mleko krowie i produkty pochodne zawierają około 59 różnych rodzajów syntetycznych hormonów. W tym między innymi sterydy, związki stymulujące nadnercze i hormony typowo seksualne. Mogą się łączyć z innymi toksynami wywołując tym samym różnego rodzaju choroby zwyrodnieniowe.
  • Mleko krowie zawiera duże ilości tłuszczu, który może zacząć podnosić poziom cholesterolu i stworzyć ryzyko niedrożności tętnic, zwłaszcza u młodych ludzi.
  • Mleko krowie jest specjalnie dostosowane do układu pokarmowego bydła (krowy). Kiedy ludzie spożywają ten produkt, przyjmują zarazem niektóre składniki, które niekorzystnie wpływają na ich trawienie i utrudniają wchłanianie składników odżywczych z pozostałego pożywienia.
  • Spożycie mleka krowiego jest związane z większością przypadków alergii i nadwrażliwości. Wykazano, że mleko krowie może mieć wpływ na zachowanie, jakość snu i koncentrację, a nawet może spowodować mimowolne oddawanie moczu (tak zwane moczenie nocne).
Dzbanek mleka
  • Różne badania wykazały, że mleko krowie jest związane z występowaniem raka prostaty u mężczyzn, zwłaszcza jeśli piją oni więcej niż 3 jego szklanki dziennie. W przypadku kobiet ryzyko wystąpienia raka jajnika może wynosić nawet do 66%.
  • Dzięki kazeinie mleko krowie stymuluje produkcję histaminy, a następnie śluzu. Z tego też powodu picie mleka i produktów pochodnych jest często wiązane z występowaniem astmy.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barrera Méndez, A. M., Pérez, O., & Mauricio, E. (2012). Determinación de resíduos de antibióticos β-lactámicos y Tetraciclinas en leche cruda de cinco ganaderías ubicadas en el municipio de San Luis Talpa y en leche pasteurizada (Doctoral dissertation, Universidad de El Salvador).
  • Ludwig, D. S., & Willett, W. C. (2013, September). Three daily servings of reduced-fat milk: An evidence-based recommendation? JAMA Pediatrics.
  • Monge, J. J. L. S. (2011). Alergia a alimentos. Gaceta Médica de México147(1), 57-66.
  • Samartín Sáenz, S. (2004). Características de la función inmune celular en pacientes con alergia o intolerancia a las proteínas de la leche de vaca: estudio comparativo. Universidad Complutense de Madrid, Servicio de Publicaciones.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.