Miód i korzyści z nim płynące!
Miód to naturalny produkt, który niesie wiele korzyści zarówno dla zdrowia organizmu, jak i dla jego wyglądu zewnętrznego. Naturalny miód w przeciwieństwie do tego przemysłowego nie jest pasteryzowany i wcześniej nie został poddany procesom, które powodują utratę jego właściwości.
Poprzez pasteryzację zapobiega się krystalizacji produktu i uzyskuje się jego dłuższą świeżość. Jednak podczas tego procesu niszczone są enzymy, przeciwutleniacze i wiele innych substancji odżywczych, które nadają mu zdrowotnych właściwości.
Choć to nieco bardziej kosztowne i trudniejsze do uzyskania miód pochodzenia organicznego jest jednym z najlepszych naturalnych środków, które można mieć do dyspozycji w domu.
Nie zastanawiaj się nad jego kupnem, a dziś poznasz 10 korzystnych właściwości, które możesz z powodzeniem wykorzystać.
Jakie właściwości kryje w sobie miód?
1. Spokojny sen
Spożycie naturalnego miodu przed snem jest dobrym sposobem na zwalczenie bezsenności i zaburzeń snu. Czynniki te uniemożliwiają przespanie odpowiedniej ilości godzin.
Produkt ten pomaga w rozluźnieniu i stymuluje produkcję tryptofanu w mózgu. A także wspomaga wydzielanie melatoniny, hormonu niezbędnego do regulacji snu.
Przeczytaj również: Bezsenność: powstrzymaj ją dzięki domowym sokom
2. Miód środkiem na zaparcia
Już po spożyciu działa jak łagodny środek przeczyszczający. Może być on szczególnie pomocny przy walce z zaparciami i dodatkowo wspomaga spowolnioną pracę jelit.
Tę właściwość zawdzięcza wysokiej zawartości fruktooligosacharydów (FOS), które dostarczają energii. A oprócz tego regulują problemy w przebiegu procesów trawiennych i usprawniają usuwanie nagromadzonych zanieczyszczeń.
Oprócz tego, w miodzie znajdziemy składniki, które odżywiają bakterie tworzące jelitową florę bakteryjną. To dodatkowy argument potwierdzający korzystny wpływ tego produktu na organizm.
3. Poprawia funkcjonowanie mózgu
Zdrowy mózg to jeden z najważniejszych aspektów dla każdego człowieka. Aby utrzymać jego dobrą kondycję, trzeba przestrzegać wielu żywieniowych zasad i dostarczać mu niezbędnej do poprawnego wykonywania wszystkich funkcji energii.
Dzięki bogactwu w naturalne cukry, antyoksydanty i inne składniki odżywcze, miód jest uważany za jedno z najlepszych naturalnych źródeł energii.
Jego regularne spożywanie działa jak bodziec pobudzający i poprawiający wydolność zarówno fizyczną, jak i psychiczną oraz działa ochronnie na mózg.
4. Łagodzi skutki oparzeń i ran
Niewiele produktów tak korzystnie wpływa na proces gojenia się oparzeń i ran jak miód.
Zawiera on bowiem silny antybiotyk, przyspiesza proces zabliźniania się rany oraz działa jak środek dezynfekujący.
Przeczytaj również: Soda oczyszczona na oparzenia – jak ją stosować?
5. Pomaga przy walce z trądzikiem i innymi zaburzeniami skóry
Właściwości przeciwbakteryjne naturalnego miodu wraz z jego zdolnością do regulowania naturalnego współczynnika pH skóry, czynią z niego doskonały środek na walkę z trądzikiem i innymi chorobami skóry, które mogą spędzić sen z powiek.
Jego bezpośrednie stosowanie zatrzymuje rozwój bakterii, zwalcza alergie skórne i neutralizuje podrażnienia spowodowane różnymi czynnikami zewnętrznymi.
6. Wzmacnia układ odpornościowy
Miód jest również uważany za jeden z najlepszych naturalnych środków do zwalczania infekcji i problemów związanych z układem oddechowym.
Ze względu na jego przeciwwirusowe działanie pozwala odeprzeć ataki różnych chorobotwórczych organizmów, które osłabiają mechanizmy obronne naszego ciała. Składniki, które w nim się znajdują, dodatkowo stymulują odpowiedź immunologiczną organizmu.
7. Ratunek dla spierzchniętych ust
Nagłe zmiany klimatyczne lub niektóre dolegliwości zdrowotne mogą być przyczyną suchości w jamie ustnej i warg aż do momentu ich pękania.
Dzięki zastosowaniu miodu wspomagamy proces eliminowania martwego naskórka, a ponadto dostarczane są składniki potrzebne do ich regeneracji.
8. Miód na suchą skórę
Dzięki swoim nawilżającym i regenerującym właściwościom produkt ten jest również jednym z najczęściej stosowanych przy zabiegach zwalczających problemy ze suchą skórą.
Jego przeciwutleniające właściwości będą stanowić warstwę ochronną przed działaniem wolnych rodników znajdujących się w środowisku, podczas gdy inne z nich wspomogą naturalne nawilżenie.
9. Sposób na walkę z kaszlem
Połączenie cytryny i miodu ma działanie przeciwwirusowe i ułatwia wykrztuszanie. Pomoże w usunięciu chorobotwórczych wirusów, bakterii, przyniesie gardłu ukojenie, tworząc jednocześnie na nim warstwę ochronną.
10. Wspomaga proces odchudzania
Choć nie należy tego składnika uważać za produkt działający cuda, w wypadku osób chcących stracić kilka zbędnych kilogramów jego umiarkowane spożycie może wspomóc proces odchudzania.
Miód sprzyja zmianom metabolicznym i stymuluje uwalnianie serotoniny, hormonu, który jest bardzo istotny dla tych, którzy są w trakcie redukcji wagi.
Kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę!
W związku z tym, że miód jest cukrem – osoby cierpiące na cukrzycę lub ci, którym zdarzyło się mieć epizody wysokiego stężenia cukru we krwi powinny zachować ostrożność w jego konsumpcji. Ogólnie zaleca się przyjmować jego małych dawek najlepiej na czczo na śniadanie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Kwakman, P. H. S., & Zaat, S. A. J. (2012). Antibacterial components of honey. IUBMB Life. https://doi.org/10.1002/iub.578
Thomas, J., & Kuruvilla, K. M. (2012). Cinnamon. In Handbook of Herbs and Spices: Second Edition. https://doi.org/10.1533/9780857095671.182
Rao, P. V., Krishnan, K. T., Salleh, N., & Gan, S. H. (2016). Biological and therapeutic effects of honey produced by honey bees and stingless bees: A comparative review. Brazilian Journal of Pharmacognosy. https://doi.org/10.1016/j.bjp.2016.01.012