Miesiączka - 9 rzeczy, które ujawnia o Twoim zdrowiu
Miesiączka bywa jedną z najdotkliwszych dolegliwości, jakie przydarzają się nam kobietom. Przynajmniej tak ją opisuje większość z nas. Nie wszystkie jednak twierdzą to samo. Dla tych z nas, które chciałyby skorzystać z dobrodziejstw bycia mamą, regularnie występująca miesiączka jest ku temu szansą.
Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że momentem na poczęcie dziecka jest czas po tym, jak zakończy się miesiączka. Warto jednak pamiętać, że okres może też ujawniać wiele na temat naszego zdrowia. Należy zdawać sobie z tego sprawę i być wyczuloną na wszelkie odstające od normy objawy.
Miesiączka zazwyczaj trwa 3 do 7 dni. Za sprawą tabletek antykoncepcyjnych zwykle staje się bardzo regularna i przychodzi na czas. Tego typu leczenie wpływa na kobiecą równowagę hormonalną i może prowadzić do znacznych zmian w organizmie.
Dlatego też w tym artykule chcielibyśmy zaprezentować Ci 9 kwestii, które miesiączka może ujawnić, jeśli chodzi o Twoje zdrowie. Przeczytaj i dowiedz się już teraz!
1. Miesiączka może ujawnić, czy kobieta jest podatna na raka piersi
Wiele badań ujawniło, że kobiety, u których pierwsza miesiączka wystąpiła przed 12 rokiem życia, zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi. Z tego też powodu jeżeli masz okres już od młodego wieku, powinnaś w ramach profilaktyki regularnie robić badania medyczne.
Przeczytaj też artykuł: Rak piersi – nie daj się zaskoczyć!
2. Ujawnia prawdopodobieństwo chorób serca
Jeżeli miesiączka pojawia się przed dziesiątym lub po siedemnastym roku życia, jest prawdopodobne, że wiąże się to z jakąś formą choroby serca, bądź zaburzenia jego pracy. W takiej sytuacji idealne byłoby utrzymywanie stałego kontaktu z Twoim lekarzem.
Jeśli będzie na bieżąco poinformowany, łatwiej zapobiegnie poważniejszym konsekwencjom.
3. Uważaj, jeśli krew ma jasny odcień
Ogólnie rzecz biorąc, tego typu krew podczas miesiączki nigdy nie wróży niczego dobrego. Może wskazywać na torbiele na jajnikach bądź na zaburzenia w pracy tarczycy.
Zwracaj uwagę na to, jeśli miesiączka się spóźnia
Fakt, że miesiączka nie pojawia się na czas, niekoniecznie oznacza, że jesteś w ciąży. Może też informować Cię, że w Twoim organizmie występuje nierównowaga hormonalna. Może ona być spowodowana chorobami takimi jak bulimia, anoreksja, cukrzyca bądź nawet otyłość.
5. Uwaga na nieznośne skurcze
Oczywiste jest, że w trakcie miesiączki bądź po niej odczuwamy nieprzyjemne skurcze. Jeżeli jednak ból jest wyjątkowo silny bądź wręcz nieznośny i niemożliwy do kontrolowania, najlepiej jest jak najszybciej zgłosić się do swojego lekarza.
6. Ostrożnie z obfitymi miesiączkami
Ciągła potrzeba zmiany podpaski bądź tamponu z powodu przepełnienia może oznaczać istnienie guzów na jajnikach bądź nierównowagi hormonalnej.
Zjawisko to może zostać wyregulowane poprzez odpowiednio dobrane środki antykoncepcyjne. Najlepiej jednak, by były one dobrane przez wyspecjalizowanego lekarza.
7. Ostrożnie z krwawieniem między miesiączkami
Przyjmowanie środków antykoncepcyjnych może spowodować lekkie zmiany w miesiączkowaniu. Być może okres wystąpi nieco wcześniej bądź później. Jeżeli jednak tak nie jest, a krwawienie występuje dużo przed lub dużo po spodziewanej dacie miesiączki, należy koniecznie zwrócić się o pomoc do lekarza.
Przeczytaj też: Kubeczek menstruacyjny zamiast tamponów
8. Dziwny zapach
Miesiączkę cechuje specyficzny zapach, zwłaszcza w przypadku niektórych kobiet – jest to kwestia indywidualna. Jeżeli jednak jest on zbyt intensywny bądź nieznośny, prawdopodobnie cierpisz na infekcję lub choruje Twoja macica.
9. Ciemny odcień może wskazywać na choroby
Jeżeli wydzielina ma zbyt ciemny odcień, może ona wskazywać na to, że mamy jakąś chorobę, oddziałującą bezpośrednio na macicę. Może to też stanowić objaw wczesnego stadium raka szyjki macicy.
Istnieje wiele czynników mogących wskazywać na choroby bądź stany zapalne występujące w naszym organizmie.
Dlatego też jest bardzo ważne, by być ostrożna, zwracać uwagę na wszelkie symptomy i przewidywać wszelkie odchyły od normy w naszej miesiączce. Dzięki temu skutecznie zapobiegniesz wszelkim możliwym dolegliwościom mogącym negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Dobrzycka, B., Kinalski, M., Piechocka, D., & Terlikowski, S. J. (2009). Rola estrogenów w procesach angiogenezy układu rozrodczego kobiet The role of estrogens in angiogenesis in the female reproductive system. Journal of Endocrinology.
- Kozłowski, P., Cuch, B., Kozłowska, M., Kozłowska, K., & Jędrzejewska, B. (2015). Analiza nawyków i zachowań związanych ze stosowaniem środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty = Analysis of habits and behaviours related to the use of over-the-counter painkillers. Journal of Education, Health and Sport Formerly Journal of Health Sciences.
- Śliwerski, A. (2017). Rola negatywnych stylów poznawczych w zespole napięcia przedmiesiączkowego. Rola negatywnych stylów poznawczych w zespole napięcia przedmiesiączkowego. https://doi.org/10.18778/8088-262-1