Rak szyjki macicy – Znaki ostrzegawcze

Każdy nowotwór należy do chorób niezwykle niebezpiecznych, powinien być wcześnie rozpoznany i otrzymać odpowiednie leczenie. Dzisiejszy artykuł poświęcony będzie w szczególności odmianie tzw. raka szyjki macicy, czy też raka szyjki macicy.

Bardzo ważne jest aby być świadomym potencjalnych objawów raka macicy bądź raka szyjki macicy, brać udział w regularnych badaniach i konsultować się z lekarzem w momencie gdy jakiekolwiek pierwsze objawy zostaną rozpoznane. Poniżej omówionych zostanie więcej szczegółów dotyczących większości głównych symptomów raka macicy i raka szyjki macicy, toteż zachęcamy do dalszego czytania.

Znaki ostrzegawcze raka

Różnorodne grupy badaczy zajmujące się problemem nowotworów zgodnie twierdzą, iż istnieje seria znaków sygnalizujących chorobę, których wszyscy powinni być świadomi. W przypadku jakiegokolwiek zaobserwowanego, niżej wymienionego, symptomu zalecalibyśmy natychmiastową konsultację z lekarzem.

Siedem znaków ostrzegawczych przy wykrywaniu nowotworu to:

  • Zmiany w oddawaniu kału lub moczu
  • Niegojące się wrzody
  • Nieuzasadnione krwotoki bądź pojawienie się innych wydzielin
  • Pojawienie się guzków
  • Nieustający kaszel bądź chrypa
  • Niestrawność lub trudności przy przełykaniu
  • Zmiany w wyglądzie pieprzyków

Główne czynniki ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy

Każdy powinien wiedzieć, iż za czynnik ryzyka możemy uznać wszystko co potencjalnie zwiększa prawdopodobieństwo nabawienia się choroby. Czynniki te są różne w zależności od tego z jakim nowotworem mamy do czynienia, na przykład rakiem skóry, itd.

Gdy dojdzie do rozpoznania czynników zwiększających ryzyko zachorowania, powinno się dalej skupić na tych, które można zmienić bądź wyeliminować, np. palenie papierosów lub zachorowanie na HPV czyli wirusa brodawczaka ludzkiego.

Nie należy natomiast koncentrować się na tych przyczynach, które niestety są od naszego postępowania niezależne, jak wiek czy uwarunkowania rodzinne. Poniżej wymienimy niektóre elementy wpływające na rozwój raka szyjki macicy.

Wirus brodawczaka ludzkiego lub HPV

Uważany jest on za najważniejszą przyczynę zachorowania na raka szyjki macicy. Lekarze zakładają, iż kobiety zarażają się wirusem HPV co z kolei skutkuje rozwojem raka szyjki macicy. Potencjalnie jednak każda infekcja zaliczana do wysokiego ryzyka może przerodzić się w nowotwór.

Szacuje się, iż dwie trzecie przypadków raka szyjki macicy spowodowanych jest przez wirus HPV 16 i 18.

Tytoń

Papieros

U kobiet palących, ryzyko rozwoju raka szyjki macicy jest bardzo wysokie, nawet dwukrotnie większe niż u niepalących, a to dlatego gdyż palenie wystawia ciało na działanie wielu rakotwórczych substancji chemicznych, które narażają inne organy, poza oczywiście płucami.

Niestety, substancje te przedostają się do krwiobiegu, poprzez wymianę gazów. Palenie powoduje również spadek efektywności systemu odpornościowego w walce z wirusem HPV.

Immunosupresja

Wirus będący przyczyną AIDS, zwany HIV, przyczynia się do zniszczenia systemu immunologicznego i tym samym wystawia kobiety na większe ryzyko infekcji wirusem HPV. Wyjaśnia to przyczynę zwiększonego ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy wśród kobiet chorych na AIDS.

Chlamydia

Jest ona zaliczana do bakterii przenoszonych drogą płciową i zdolnych do infekcji całego systemy reprodukcyjnego. Badania pokazują, że wśród kobiet z Chlamydią i tych, które przebyły ją w przeszłości, ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy jest większe.

Dieta

Hamburger z frytkami

Kobiety mające niewłaściwe nawyki żywieniowe, których dieta uboga jest w owoce, warzywa i sałatki, są również w grupie większego ryzyka na diagnozę raka szyjki macicy.

Tabletki antykoncepcyjne

Wiele dotychczasowych badań dowodzi, iż kobiety zażywające tabletki koncepcyjne są bardziej podatne na zachorowanie na raka szyjki macicy. Szczególnie dotyczy to długotrwałego stosowania leku.

W przypadku regularnego stosowania tabletek przez okres 5 bądź więcej lat, prawdopodobieństwo zachorowania diametralnie rośnie. Jednakże, ryzyko to spada z chwilą odstawienia tabletek.

Znaki i symptomy raka szyjki macicy

Generalnie rzecz biorąc, sygnały ostrzegawcze pojawiają się dopiero w fazie gdy symptomy przed nowotworowe przeradzają się już w inwazyjne stadium raka i zarażone zostają sąsiadujące z nim tkanki. W tej sytuacji, najczęściej wstępującymi symptomami są:

  • Nietypowe krwawienia z pochwy
  • Nietypowa wydzielina z pochwy
  • Ból w czasie stosunku

Jednakże, jest to kwestia bardziej skomplikowana, gdyż powyższe symptomy mogą być również przyczyną innych niż nowotwór problemów.

WIĘCEJ DLA CIEBIE