Rak piersi – nie daj się zaskoczyć!

Choć szanse są znacznie niższe niż u kobiet, mężczyźni również mogą zachorować na raka piersi, ponieważ mają gruczoły sutkowe.

Rak sutka czy gruczołu sutkowego potocznie nazywany rakiem piersi jest dość powszechnym schorzeniem dotykającym szczególnie kobiety.

Chociaż to, kogo spotka ta choroba jest loterią, nie możemy tego przewidzieć i na istnienie pewnych czynników sprzyjających zachorowaniu nie mamy wpływu, możemy zrobić to, co jest w naszej mocy, a mianowicie odpowiednio kontrolować nasze ciało.

Dzięki temu wszelkie zmiany, które mogą świadczyć o tym, że rak piersi właśnie się rozwija, wcześnie wykryte dają duże szanse na uratowanie zdrowia i życia!

Dziś postaramy się przybliżyć wszystkie niezbędne informacje dotyczące tej bezlitosnej choroby, a w Twojej gestii jest odpowiednio je wykorzystać i nie dać się zaskoczyć.

Najlepszą formą walki z nieznanym jest odpowiednie przygotowanie, dlatego trzeba wiedzieć, co to jest rak piersi, jakie są czynniki ryzyka, dlaczego tak ważne jest jego wczesne wykrycie i jak wykonywać samokontrolę własnego ciała. Wszystkim tym zagadnieniom przyjrzymy się lepiej.

Rak piersi od podszewki!

Po pierwsze: Co to jest rak piersi?

Rak piersi to złośliwy nowotwór, którego początek rozwoju ma miejsce w komórkach gruczołu sutkowego. Złośliwe komórki nowotworowe wywodzą się z gruczołowej tkanki sutka (tkanki nabłonkowej) i atakują resztę zdrowych, okrążających je komórek.

Po drugie: Dlaczego szybkie wykrycie raka piersi jest tak ważne?

Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) w szesnastu procentach przypadków u kobiet diagnozowany jest właśnie ten rodzaj nowotworu złośliwego. Uważa się, że jest to najpowszechniejsza forma raka, jaka dotyka płeć żeńską.

Dlatego też tak ważne jest, aby z należytą dokładnością i starannością zająć się jej wczesnym wykrywaniem. Dzięki wczesnej diagnozie odpowiednio szybko możliwe będzie podjęcie właściwego leczenia, co niejednokrotnie będzie umożliwiało uratowanie życia pacjentki.

2#:Rak piersi.jpg

Rak piersi początkowo nie daje żadnych alarmujących objawów, dlatego tym bardziej to najlepszy moment do zlikwidowania go. Amerykańskie Stowarzyszenie Raka tylko potwierdza tę teorię i zapewnia, że wszystkie przypadki wykryte odpowiednio wcześnie można wyleczyć.

Potwierdzono również, że przeprowadzane akcje wspomagające diagnostykę raka piersi dają swoje efekty, a liczba zgonów z powodu tej choroby się zmniejsza.

Nie trzeba chyba więcej przekonywać, że wczesne wykrycie jest fundamentalnym warunkiem zwiększającym szanse na przeżycie. Poniżej natomiast znajdziesz kilka informacji, co robić, aby maksymalnie uchronić nasz organizm przed zachorowaniem.

Po trzecie: Jakie są czynniki ryzyka?

Czynniki ryzyka to cechy indywidualne lub elementy u życia, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia określonej choroby. Nie oznacza to jednak, że jeżeli mamy jeden lub więcej podobnych czynników, na pewno rozwinie się u nas nowotwór.

Są to wskaźniki, które kwalifikują pacjenta do danych grup ryzyka i są informacją dla naszego lekarza, który dzięki temu w odpowiednim momencie szybciej podejmie odpowiednie działania.

Poza tym, sami powinniśmy wiedzieć, w jakim stopniu jesteśmy narażeni na zachorowanie, dzięki temu będziemy mogli odpowiednio dostosować tryb życia tak, aby tego zachorowania uniknąć.

Czynniki ryzyka można podzielić na modyfikowane i niemodyfikowane. Choć nieudowodniony został bezpośredni związek pomiędzy czynnikami niemodyfikowanymi a zachorowaniem, niemniej jednak to, co do tej pory wiadomo, świadczy, że związek taki istnieje. Znając je, możemy dokonać odpowiednich zmian w naszym stylu życiu.

Czynniki niemodyfikowane:

  • płeć — jest to jeden z głównych czynników zachorowania. W związku z tym, że mężczyźni również posiadają gruczoły sutkowe u nich zachorowanie też jest możliwe jednak prawdopodobieństwo jest dużo niższe niż u kobiet
  • wiek — wraz z wiekiem ryzyko wystąpienia raka piersi wzrasta. Dwie na trzy pacjentki jest zdiagnozowane po 55. roku życia
  • predyspozycje genetyczne — w trzeciej kolejności jako czynnik ryzyka mamy predyspozycje genetyczne. Oznacza to, że jeżeli ktoś z rodziny cierpi lub cierpiał na nowotwór piersi automatycznie my znajdziemy się w grupie podwyższonego ryzyka. Szacuje się, że 5%-10% przypadków raka piersi zostało odziedziczone
  • wcześniejsze zachorowanie na raka piersi — jeżeli wcześniej miało miejsce zachorowanie na nowotwór piersi, jest bardziej prawdopodobne, że powtórzy się ono u danej osoby, niż u tej, która na niego nie cierpiała
  • brak potomstwa — kobiety, które do trzydziestego roku życia nie zostały matkami, są bardziej narażone na zachorowanie
  • niekarmienie piersią — udowodniono, że przejście przez proces laktacji zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi

Czynniki modyfikowane:

  • otyłość, szczególnie ta, która jest następstwem menopauzy
  • palenie papierosów
  • brak aktywności fizycznej
  • terapie estrogenowe stosowane w momencie przechodzenia przez okres menopauzy

Jak się badać?

Samokontrola

Po ukończeniu dwudziestego roku życia sami powinniśmy nauczyć się badać nasze ciało. Regularne przeprowadzanie podobnego typu kontroli pozwoli nam poznać nasz organizm lepiej, a znając go dobrze, w momencie niewielkich zmian szybko je odnotujemy.

Trzeba jednak pamiętać, że autokontrola nie wystarczy, również regularnie należy przeprowadzać odpowiednie badania lekarskie. Natomiast gdy zauważysz coś niepokojącego, natychmiast powinniśmy skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Dzięki takiemu badaniu, które wykonujemy sami, szybko zorientujemy się, czy w piersi pojawiły się guzki, obrzęki, doszło do zmiany temperatury czy kształtu, odczuwany jest ból, ma miejsce łuszczenie skóra lub wystąpiły zmiany wokół brodawki sutkowej.

3#:Autokontrola-piersi.jpg

Jeżeli nie wiesz jak poprawnie wykonywać samokontrolę, możesz zwrócić się o poradę do lekarza, który wytłumaczy Ci jak ją wykonywać poprawnie.

Badania kontrolne

Kobiety między 20. a 40. rokiem życia powinny przeprowadzać specjalistyczne badania kontrolne przynajmniej raz na trzy lata.

Mammografia

Po 4o. roku życia podobne badania należy wykonywać każdego roku, a oprócz tego nie powinno zabraknąć mammografii. Jest to radiologiczna metoda badania piersi u kobiet, która pozwala zbadać spójność tkanki budującej gruczoł sutkowy.

Wyniki zawsze powinny być skonsultowane z lekarzem specjalistą.

Gdzie i jak wykonać badania kontrolne i mammografię?

Umów się na spotkanie ze swoim ginekologiem. Oprócz tego, że nauczy Cię on jak samej kontrolować swoje ciało, będziesz mogła uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania i wątpliwości, a ponadto dowiesz się więcej na temat czynników ryzyka, które mogą Cię dotyczyć.

Przy lekarzu, którego wybierzesz, powinnaś czuć się komfortowo i bez obaw opowiadać mu o wszystkich zagadnieniach dotyczących tematu, które Cię niepokoją. Jeżeli współpraca będzie sprawna, będzie on mógł dokładnie analizować wyniki badań i kontroli przez Ciebie robionych, a gdy będzie to konieczne, zleci wykonanie mammografii.

Tajemnica wczesnego wykrycia raka piersi, kryje się w prostych czynnościach, które regularnie należy powtarzać. Dzięki temu będziemy cieszyć się zdrowiem przez długie lata, a w razie jakichkolwiek wątpliwości będziemy mogli szybko zareagować i nie damy się zaskoczyć!

A Ty jak często badasz swoje piersi? Może to już czas wybrać się na kontrolę?

WIĘCEJ DLA CIEBIE