Melatonina w leczeniu otyłości - dowiedz się więcej!
Otyłość to duża nadwaga oraz duży nadmiar tłuszczu w ciele, powodujący złożone problemy fizyczne, psychiczne i społeczne. Jaką rolę gra melatonina w leczeniu otyłości?
Większość ludzi cierpiących na otyłość doświadcza też zaburzeń rytmów dobowych i snu, co predysponuje ich do gromadzenia tkanki tłuszczowej. Melatonina odgrywa ważną rolę w tym aspekcie.
Sen a otyłość
Sen to niezbędny proces przywracający energię komórkom i homeostazę ośrodkowemu układowi nerwowemu oraz tkankom. Oba te zadania są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i odpowiedniego składu ciała.
Wiadomo, że większość ludzi otyłych kładzie się późno i nie korzysta z regenerującego snu. W ciągu dnia dokucza im zmęczenie i niski poziom energii, co zniechęca ich do ruchu.
Organizm potrzebuje energii do wykonywania podstawowych funkcji. Gdy uzyska jest wystarczająco dużo we śnie, nie musi przyjmować tyle pokarmu.
Organizm osób otyłych zachęca je do jedzenia źle – brak snu powoduje złe samopoczucie, co przekłada się na zwiększone dążenie do przyjemności, czyli połączenia tłuszczu, cukru i soli. To właśnie znajduje się w “śmieciowym jedzeniu”.
Śmieciowe jedzenie to jedno z głównych źródeł przyjemności, ze względu na uwalnianą podczas spożywania go dopaminę.
Wskutek takiego postępowania poziom energii utrzymuje się na niskim poziomie. Co więcej, zwiększa się ryzyko ponownego wpadnięcia w śmieciowe jedzenie jako źródło przyjemności dla złagodzenia złego samopoczucia i zmęczenia.
Czytaj teraz: Poznaj wpływ cyklu menstruacyjnego na sen
Melatonina a otyłość
Melatonina to hormon syntetyzowany w celu regulowania cyklu snu i czuwania. Innymi słowy, hormon ten odpowiada za nasze godziny snu i przebudzenia. Jego wydzielanie regulowane jest przez światło dzienne.
Wiele osób otyłych ma kłopoty z utrzymaniem wysokiej jakości snu w nocy, co prowadzi do zaburzeń rytmu dobowego. Poza pracą nad higieną snu konieczna jest suplementacja melatoniny.
W 2018 roku grupa badaczy opublikowała badanie przeprowadzone na zwierzętach, które wykazało, że stała suplementacja melatoniny przyspiesza zamianę białego, szkodliwego tłuszczu w taki, który przyspiesza termogenezę. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie Journal of Pineal Research.
Suplementacja melatoniny zwiększa zdolność organizmu do termogenezy, nawet gdy nie dochodzi do zmian w aktywności fizycznej ani odżywianiu.
Suplementacja melatoniny
Suplementacja polega na przyjmowaniu 2 miligramów melatoniny, która uwalniana jest przez dłuższy czas. Najlepiej łykać ją na dwie do trzech godzin przed snem.
Ostatnie badania wykazały, że większe dawki, nawet do 100 miligramów, także mają pozytywne działanie bez skutków ubocznych. Wskazuje na to artykuł opublikowany w czasopiśmie European Journal of Clinical Pharmacology.
Suplementacja melatoniny zawsze powinna być nadzorowana przez lekarza. Dobierze on odpowiednią dawkę i godzinę przyjmowania oraz wykluczy potencjalne interakcje z innymi lekami.
Rola melatoniny w walce z otyłością jest obiecująca. Jej suplementacja powinna odbywać się pod nadzorem eksperta.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Fernández Vázquez, G., Reiter, R.J. & Agil, A. (2018). Melatonin increases brown adipose tissue mass and function in Zücker diabetic fatty rats: implications for obesity control. Journal of pineal research, 64(4). Consultado el 10/01/2020. Recuperado de: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jpi.12472#accessDenialLayout
- Groth Harpsoe N., Holst Andersen LP., Gogenur I., Rosenberg J., Clinical pharmacokinetics of melatonin: a systematic review. Eur J Clin Pharmacol, 2015. 71 (8): 901-9.