Rodzaje tkanki tłuszczowej: biała, beżowa i brązowa

Rodzaje tkanki tłuszczowej: biała, beżowa i brązowa
Daniel Baldó Vela

Napisane i zweryfikowane przez Pielęgniarz Daniel Baldó Vela.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

W ludzkim organizmie znajdują się różne rodzaje tkanki tłuszczowej: biała, beżowa i brązowa. Jakie jest ich działanie? Które z nich są zdrowe, a które nie? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć!

Czy wiesz, że istnieją różne rodzaje tkanki tłuszczowej?

Okazuje się, że w organizmie istnieją białe, beżowe i brązowe adipocyty, czyli komórki tłuszczowe. Oznacza to, że w zależności od swojego koloru są one zdrowe lub nie.

Rodzaje tkanki tłuszczowej

Biała tkanka tłuszczowa

Biała tkanka tłuszczowa to taka, którą ludzie znają najlepiej, czyli taka, która się odkłada w ciele. To źródło energii, a jej wpływ na przemianę materii sprawia, że odpowiada za wszystkie patogenezy związane z otyłością.

Niestety to najczęściej występujący rodzaj tkanki tłuszczowej w ludzkim ciele i jest ona obecna w dużych ilościach u osób otyłych.

Brązowa tkanka tłuszczowa

Komórki tłuszczowe w zbliżeniu

Ten rodzaj tkanki tłuszczowej jest termogeniczny. Oznacza to, że aktywuje metabolizm, aby uzyskać energię w formie ciepła. Jej ciemny kolor wynika z wysokiej gęstości jej mitochondriów (jednostek energetycznych komórek).

Aktywizacja brązowych adipocytów zwiększ oksydację kwasów tłuszczowych (lipolizę).

Jeszcze kilka lat temu uważano, że ten rodzaj tkanki tłuszczowej pojawia się jedynie u noworodków, aby były w stanie utrzymać optymalną temperaturę po pojawieniu się w środowisku zewnętrznym.

Jednak w dzisiejszych czasach wiemy już, że jest obecna również u dorosłych i jest jej więcej u chudszych osób, chociaż jest obecna w mniejszych proporcjach. Przynajmniej takie wnioski płyną z badania opublikowanego w magazynie Current Opinion in Lipidology.

Osoby otyłe mają mniejszą liczbę brązowych adipocytów.

Taka tkanka tłuszczowa znajduje się u noworodków w obszarze międzyłopatkowym i może stanowić do 5% całkowitej wagi ciała. U dorosłych rozkłada się ona między białymi adipocytami, głównie w obszarze szyi, nadobojczykowym, w tkance okołoaortalnej, regionie przykręgowym oraz okołonerkowym.

Beżowa tkanka tłuszczowa

Beżowa tkanka tłuszczowa została odkryta całkiem niedawno. To białe adipocyty, który zachowują się jak brązowe z powodu różnych bodźców, które aktywują wydzielanie iryzyny. Białe adipocyty zaczynają ponownie zachowywać się w typowy dla siebie sposób, gdy bodziec zanika.

Iryzyna to hormon, który zamienia białą tkankę tłuszczową w brązową.

Co więcej, zgodnie z artykułem opublikowanym w dzienniku Frontiers in Endocrinology, ten rodzaj tkanki tłuszczowej zwiększa się wraz z wiekiem.

Teraz wiesz już, które rodzaje tkanki tłuszczowej są najzdrowsze. Bazując na tej wiedzy, Twoim celem powinno być zwiększenie liczby brązowych adipocytów oraz zmaksymalizowanie przemiany białej tkanki tłuszczowej w beżową. Przyjrzyjmy się w takim razie bodźcom, których potrzebujesz, aby to osiągnąć.

Bodźce, które sprawiają, że biała tkanka tłuszczowa zaczyna brązowieć

Otyła kobieta podczas ćwiczeń

Zimniejsze temperatury i ćwiczenia fizyczne do jedyne bodźce, które są w stanie aktywować brązową tkankę tłuszczową oraz sprawiać, że biała tkanka tłuszczowa przez jakiś czas zachowuje się jak brązowa. Tym samym stanowią klucz do zarządzania otyłością oraz związanym z nią komplikacjami.

Przeprowadzane obecnie badania dalej poszukują sposobów na przekształcenie białej tkanki tłuszczowej w brązową oraz zmaksymalizowanie jej działania.

To ważne zwłaszcza w takich przypadkach jak otyłość hiperplastyczna pojawiająca się w wyniku zwiększania się liczby adipocytów. Obecnie różne sposoby radzenia sobie z nadwagą umożliwiają jedynie zmniejszenie rozmiaru adipocytów, a nie ich liczby.

Tym samym osoby, które stają się otyłe w dzieciństwie (otyłość hiperplastyczna), będą zawsze miały większą tendencję do otyłości niż te, które stały się otyłe później (otyłość hipertroficzna). Dlatego też kluczową rolę odgrywa zachęcenie ich do zmiany zachowań, ponieważ nie jesteśmy w stanie wyeliminować adipocytów.

Zimne temperatury w walce z otyłością

Póki co wystawianie się na działanie zimna to najsilniejszy i najbardziej skuteczny bodziec umożliwiający aktywizację brązowej tkanki tłuszczowej i sprawienie, aby białe adipocyty zachowywały się jak brązowe. Jednak nie opracowano jeszcze strategii ekspozycji, które są skuteczne i nie są wyniszczające.

Naukowcy cały czas poszukują skutecznych strategii, które nie wymagają wystawiania się przez długi czas na działanie zimna.

Wpływ ćwiczeń fizycznych na tkankę tłuszczową

To kolejne świadectwo korzyści związanych z aktywnością fizyczną, które wykraczają poza spalanie kalorii. Wiemy, że jest w stanie stymulować brązową tkankę tłuszczową i sprawiać, że biała tkanka tłuszczowa zachowuje się przez jakiś czas jak brązowa.

Co więcej, jest w stanie modyfikować otyłość epigenetyczną.

Istnieją różne rodzaje tkanki tłuszczowej

Naukowcy odkryli, że istnieją trzy różne rodzaje tkanki tłuszczowej. Jednak jeszcze nie wiemy dokładnie w jaki sposób pobudzać zwiększenie depozytów zdrowych tkanek tłuszczowych.

Oznacza to, że nadal trzeba przeprowadzić jeszcze badania. Trzymaj rękę na pulsie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Heeren J., Scheja L., Brown adipose tissue and lipid metabolism. Curr Opin Lipidol, 2018. 29 (3): 180-185.
  • Zoico E., Rubele S., De Caro A., Nori N., et al., Brown and beige adipose tissue and aging. Front Endocrinol, 2019.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.