Tłuszcz brzuszny - poznaj pokarmy, które pomagają go skutecznie zwalczyć

Tłuszcz znajdujący się na brzuchu nie jest łatwy do spalenia. I nawet jeśli poświęcisz się przestrzegając zdrowej i zbilansowanej diety i uprawiając sport, możesz mieć trudności z pozbyciem się go.
Tłuszcz brzuszny - poznaj pokarmy, które pomagają go skutecznie zwalczyć
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Wszyscy chcemy mieć płaski brzuch, ale jeśli nie przestrzegasz odpowiedniej diety, może to się stać “niemożliwą misją”. Ale co zrobić, jeśli nie wiesz, co możesz jeść? Jeszcze trudniej osiągnąć ten cel. Dlatego w tym artykule chcemy podzielić się wiedzą o pokarmach, które pomogą Ci zwalczyć tłuszcz brzuszny i cieszyć się smukłą sylwetką.

Czasami tłuszcz brzuszny naprawdę nie jest łatwy do spalenia. Nawet jeśli poświęcisz się przestrzegając zdrowej i zbilansowanej diety i uprawiasz sport, możesz mieć trudności z pozbyciem się go. Dlatego pamiętaj o naszych radach i zacznij je regularnie stosować!

Epidemia otyłości w dzisiejszych czasach

W obecnych czasach, kiedy otyłość osiąga największe rekordy w historii, specjaliści kierują swój wzrok na jedzenie jako źródło zdrowia. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie jest ponad 1,9 miliarda osób z nadwagą, i ponad 650 milionów osób otyłych.

Tłuszcz brzuszny
Otyłość jest dziś bardzo częstą chorobą, a dane liczbowe z roku na rok stale rosną. Podobnie, wzrasta również skala występowania chorób metabolicznych.

Podobnie niepokojące liczby dotyczą również dzieci: na świecie jest 124 miliony otyłych dzieci. Takie dane dostarczyły badania WHO i Imperial College w Londynie, opublikowane kilka miesięcy temu w słynnym magazynie „The Lancet”.

Tłuszcz brzuszny i powiązane z nim choroby

Wiele badań wiąże bezpośrednio tłuszcz brzuszny z większym prawdopodobieństwem wystąpienia różnych chorób. W większości zapadają na nie własnie te osoby, u których tłuszcz lokalizuje się w okolicach brzucha. Potwierdza to, że lokalizacja naszego tłuszczu jest równie ważna jak jego ilość.

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Harvard University i Massachusetts General Hospital, gromadzenie się tłuszczu w jamie brzusznej wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2 i choroby wieńcowej.

Nadmierna otyłość brzuszna częściej dotyka mężczyzn niż kobiety, jak potwierdzono w badaniu przeprowadzonym przez Departament Urologii Uniwersytetu Cornell. Stwierdzono tam również, że negatywnie wpływa na prostatę i jest bezpośrednio związana z zaburzeniami erekcji.

Z drugiej strony, według Hiszpańskiej Fundacji na rzecz Serca, idealna miara zalecanego obwodu brzucha wynosi 88 centymetrów dla kobiet i 102 dla mężczyzn.

Jakie pokarmy pomogą nam zwalczyć tłuszcz brzuszny?

1. Łosoś

Rybę zaleca się ze względu na obecność białka o wysokiej wartości biologicznej i bardzo dużej ilości witaminy D.

Łosoś pomaga zwalczyć tłuszcz brzuszny
Ten produkt żywnościowy uważany za zdrowy dla serca, zapewnia odpowiedni profil żywieniowy w celu redukcji tłuszczu z brzucha.

Niedobór tego składnika występuje zwykle u osób otyłych, jak wykazały badania Columbia University School of Medicine.

2. Brokuły

Lekkie, pełne witamin i bogate w wapń, warzywo to odgrywa ważną rolę w odchudzaniu. Przynajmniej tak zapewnia badanie wspólnie przeprowadzone przez kilka wydziałów uniwersytetów w USA i opublikowane w „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”.

3. Orzechy włoskie pomagają na tłuszcz brzuszny

Jak wskazują wyniki poszukiwań Uniwersytetu w Barcelonie, nawyk umiarkowanego spożywania orzechów pomaga zrzucić tłuszcz z brzucha. Sekret polega na tym, że ich spożycie wyzwala serotoninę, hormon, który ponadto poprawia nastrój a także daje uczucie sytości.

4. Banan

Chociaż wiele osób trzyma się z dala od bananów z powodu wysokiej zawartości węglowodanów, okazuje się, że skutecznie pomagają one wyeliminować tłuszcz brzuszny.

Obieranie banana
Ten owoc nie tylko zawdzięcza swój słodki smak zawartości zdrowych cukrów, ale jest również jednym z głównych źródeł potasu.

Wynika to z zawartości potasu, która pomaga eliminować płyny. A zatem jedz banany na płaski brzuch!

5. Arbuz

Kolejnym pożywieniem bogatym w potas, który pomaga w eliminacji płynów jest arbuz. Ponadto, zgodnie z badaniami z University of Kentucky, może również pomóc zmniejszyć tkankę tłuszczową i obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

6. Ciemna czekolada zwalcza tłuszcz brzuszny

Ciemna czekolada, która ma ponad 60% kakao zawiera wiele przeciwutleniaczy, które mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny w jamie brzusznej i złagodzić apetyt na słodycze.

7. Jogurt naturalny

Pełny jogurt (ale bez dodatku cukru) jest zalecany w dietach kontrolujących wagę. Ponadto taki jogurt naturalny jest bogaty w probiotyki („dobre” bakterie) i dlatego pomaga w utrzymaniu zdrowych jelit. A dzięki działaniu zdrowej mikroflory, jak pokazują badania z Uniwersytetu Wiedeńskiego, łatwiej stracimy tłuszcz z brzucha.

Jogurt naturalny i owoce
Połącz zalety jogurtu bez cukru z ulubionymi owocami i ciesz się zdrowymi nawykami żywieniowymi.

Jeśli dodasz do jogurtu czerwone owoce lub inny rodzaj owoców o silnym działaniu moczopędnym, efekt będzie jeszcze większy.

Oprócz zwiększenia spożycia wymienionych tu produktów Hiszpańska Fundacja na rzecz Serca zaleca również wyeliminować z diety tłuszcze nasycone i cukry proste. Ponadto rekomenduje także pozostawanie aktywnym poprzez wykonywanie ćwiczeń aerobowych i ćwiczeń siłowych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lee, R. K., Chung, D. , Chughtai, B. , Te, A. E. and Kaplan, S. A. (2012), Central obesity as measured by waist circumference is predictive of severity of lower urinary tract symptoms. BJU International, 110: 540-545.
  • Journal of Proteome Research. Benefits of nut consumption for people with abdominal obesity, high blood sugar, high blood pressure. ACS News Service Weekly PressPac: November 02, 2011
  • Carrelli, A., Bucovsky, M., Horst, R., Cremers, S., Zhang, C., Bessler, M., Schrope, B., Evanko, J., Blanco, J., Silverberg, S. J., … Stein, E. M. (2016). Vitamin D Storage in Adipose Tissue of Obese and Normal Weight Women. Journal of bone and mineral research : the official journal of the American Society for Bone and Mineral Research, 32(2), 237-242.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.