Poziom cholesterolu - zmniejsz zdrowym śniadaniem

Jednym ze sposobów na obniżenie wysokiego poziomu cholesterolu jest rozpoczęcie działania już od momentu, gdy budzisz się każdego ranka. Upewnij się zatem, że Twoje śniadanie jest pożywne i zrównoważone.
Poziom cholesterolu - zmniejsz zdrowym śniadaniem
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Być może poszedłeś na coroczną kontrolę i lekarz powiedział, że Twój poziom cholesterolu we krwi jest wysoki? Okazało się zatem, że musisz znaleźć sposoby na jego obniżenie poprzez dietę.

Na szczęście dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele świetnych sposobów na obniżenie poziomu cholesterolu. Musisz tylko wprowadzić kilka prostych zmian w swojej diecie i stylu życia.

Oprócz tego, że jest jednym z najważniejszych posiłków w ciągu dnia, śniadanie to czas, w którym Twoje ciało jest bardziej podatne na wchłanianie niektórych składników odżywczych.

Podstawową zasadą obniżania poziomu cholesterolu jest zapewnienie organizmowi odpowiedniego źródła witamin, minerałów i zdrowych enzymów. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, które doradzą, jak dbać o siebie, jednocześnie delektując się posiłkiem. Nasze pomysły na śniadania są nie tylko proste, ale także pożywne i smaczne.

1. Wysoki poziom cholesterolu: płatki owsiane idealne na jego obniżenie

Według Mayo Clinic w Minnesocie owies jest jednym z najlepszych pokarmów na obniżenie złego cholesterolu, znanym również jako lipoproteina o niskiej gęstości (LDL).

Płatki owsiane i owies
Owsianka jest jednym z najlepszych sposobów na obniżenie cholesterolu podczas śniadania.

Owsianka zawiera rozpuszczalny błonnik, który zmniejsza poziom LDL. (Pamiętaj, że błonnik rozpuszczalny znajduje się również w produktach spożywczych, takich jak fasola, brukselka, jabłka i gruszki).

Już 5 do 10 gramów (lub więcej) rozpuszczalnego błonnika dziennie obniża poziom cholesterolu LDL. Jedna porcja płatków owsianych lub otrębów owsianych dostarcza 3 do 4 gramów błonnika. Jeśli dodasz owoce, otrzymasz jeszcze więcej błonnika.

2. Awokado: jeden z najlepszych sposobów na obniżenie poziomu cholesterolu

Wiele osób unika awokado, uważając, że promuje wysoki poziom cholesterolu ze względu na wysoką zawartość kalorii i tłuszczu.

Awokado obniża poziom chlesterolu
Spożycie kwasu tłuszczowego omega-3 obecnego w awokado to świetny sposób na obniżenie cholesterolu podczas śniadania.

W rzeczywistości jednak awokado jest fantastycznym źródłem składników odżywczych, a także kwasów tłuszczowych omega-3, które są idealne do utrzymania równowagi poziomu cholesterolu.

Więc jeśli jeszcze tego nie robisz, zacznij spożywać awokado na śniadanie i popraw zdrowie swojego serca.

Propozycje

 • Opiecz jedną lub dwie kromki chleba pełnoziarnistego i dodaj kilka plasterków awokado i pomidora.
 • Wytnij także kilka kawałków awokado i wymieszaj je w misce z bananem i odrobiną surowego 100% miodu pszczelego.

3. Zmniejsz poziom cholesterolu za pomocą cytryny i czosnku

Czosnek jest bardzo korzystny dla Twojego zdrowia. Ponadto jest to naturalny antybiotyk, środek moczopędny, oczyszczający, antyseptyczny i przeciwbakteryjny. Coś tak prostego, jak ząbek czosnku rano, może pomóc obniżyć wysoki poziom cholesterolu.

Cytryna i czosnek na poziom cholesterolu
Połączenie czosnku i cytryny jest klasycznym lekarstwem na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu.

Oto prosty środek, który może być równie przydatny: czosnek i cytryna.

Składniki

 • sok z 1 cytryny
 • 1 ząbek czosnku, surowy
 • 1 szklanka wody

Przygotowanie

 • Podgrzej trochę wody, a następnie dodaj sok z cytryny.
 • Później zjedz ząbek czosnku na pusty żołądek, a następnie powoli pij cytrynowy napój.
 • Powtórz tę procedurę dwa lub trzy razy w tygodniu.

4. Tosty żytnie z oliwą z oliwek

Nie wszystkie bochenki chleba powstają jednakowo, dlatego ważne jest, aby podchodzić wybiórczo do rodzaju spożywanego jedzenia. Zawsze wybieraj chleb zawierający więcej składników pełnoziarnistych i mniej rafinowanej mąki.

Kromki żytniego chleba
Jedzenie chleba bogatego w błonnik podczas śniadania to kolejny świetny sposób na obniżenie poziomu cholesterolu.

Ponadto, aby obniżyć poziom cholesterolu, unikaj jak ognia chleba tostowego (i innych podobnych do niego chlebów). Jeśli naprawdę chcesz poprawić zdrowie i przestrzegać zdrowej diety, jedz więcej chleba żytniego.

Ze wszystkich bochenków chleba rodzaj wykonany z żyta zawiera najwięcej błonnika i składników odżywczych. Jest to idealna mieszanka żelaza i witamin z grupy B, które doskonale utrzymują prawidłowy poziom cholesterolu we krwi. Ponadto, aby skomponować jeszcze zdrowsze śniadanie, zjedz je z odrobiną oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia.

Jeśli jeszcze tego nie wiesz, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia ma jedną z najwyższych właściwości odżywczych, jeśli chodzi o oleje. Ponadto jest bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe (kwas oleinowy), witaminę E i fitosterole, z których wszystkie są związkami działającymi ochronnie na serce.

Propozycje

Ważne jest, aby na śniadanie jeść białko i błonnik. Nie wahaj się więc dodać do niego kawałka mięsa lub jajek. Pamiętaj, aby raz lub dwa razy w tygodniu dodawać do śniadania białko.

5. Zmniejsz poziom cholesterolu za pomocą białej herbaty

Białą herbatę można kupić w każdym sklepie ze zdrową żywnością lub w herbaciarni.

Jest to bez wątpienia najlepszy naturalny napój do obniżenia wysokiego poziomu cholesterolu. Biała herbata ma właściwości obniżające poziom cholesterolu we krwi. Zwiera również przeciwutleniacze.

Są to związki, które hamują utlenianie, reakcję chemiczną, która może wytwarzać wolne rodniki, prowadząc w ten sposób do reakcji łańcuchowych, które mogą uszkodzić komórki organizmów. Na szczęście biała herbata może zwalczać te wolne rodniki.

Filiżanka białej herbaty
Biała herbata ma wiele właściwości, które pomagają kontrolować poziom cholesterolu.

Ponadto napój ten ma długą tradycję na Wschodzie jako środek na detoksykację organizmu. Poza tym pomaga przyspieszyć metabolizm w celu promowania odchudzania.

O czym należy pamiętać

Zarówno biała herbata, jak i pozostałe wymienione powyżej składniki mają niesamowite właściwości. Jednak żadne z nich nie jest magiczną sztuczką, która cudownie zrównoważy poziom cholesterolu.

Oprócz prawdziwych zmian w swojej diecie, musisz też zmodyfikować ogólny styl życia. Unikaj praktycznie wszystkiego, co jest przetwarzane przemysłowo. Obejmuje to produkty w ładnych, kolorowych, plastikowych lub kartonowych opakowaniach z fantastyczną grafiką zaprojektowaną, abyś się w tym produkcie wręcz zakochał.

Te “pokarmy” zawierają dużo tłuszczów trans, duże ilości sodu i rafinowanych cukrów oraz inne sztuczne słodziki. Zwłaszcza dotyczy to potraw przeznaczonych na śniadanie.

Coś tak prostego, jak zachowanie zdrowego rozsądku względem tego, co jesz na śniadanie, zapewni maksymalne korzyści dla Twojego zdrowia. Zobaczysz rezultaty, nawet jeśli będzie się to odbywało powoli i stopniowo. Należy jednak pamiętać, że dobre zdrowie zawsze jest wynikiem długoterminowych, stopniowych zmian.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Josué Gonzalez. (2013). Colesterol. 1. https://doi.org/10.1109/FCST.2015.28.

 • Molina, M. T., Vázquez, C. M., & Ruiz Gutiérrez, V. (1991). Metabolismo del colesterol. Su regulación a nivel hepático e intestinal. Grasas y Aceites. https://doi.org/10.3989/gya.1991.v42.i4.1237.

 • Clínica, G., Galega, S., & Interna, D. M. (2011). Lípidos , colesterol y lipoproteínas. Galicia Clínica | Socieda de Galega de Medicina Interna.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.