Czy popcorn tuczy?

Czy popcorn tuczy?
Florencia Villafañe

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Florencia Villafañe.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Popcorn to łatwa do przygotowania i wciągająca przekąska, nie dziwi więc, że tak wiele osób regularnie po niego sięga. Jednak jaki ma to wpływ na nasze zdrowie? W tym artykule odpowiemy na pytanie, czy popcorn tuczy.

Czy popcorn tuczy?

Pytanie, czy popcorn tuczy, pada bardzo często – zadają je zwłaszcza ci, którzy szczególnie obawiają się przybrania na wadze. Jaka jest zatem odpowiedź? Czy przy prawidłowej diecie można sobie pozwolić na tę przekąskę?

Choć temat obrósł w liczne mity i kontrowersje, dietetycy często zalecają popcorn jako zdrową opcję. Dlaczego? Ponieważ ta przekąska może przynieść pewne korzyści dla organizmu. Czytaj dalej i dowiedz się więcej na ten temat.

Czy popcorn tuczy?

Popcorn, inaczej prażona kukurydza, wytwarzany jest z ziaren kukurydzy. Po wystawieniu na działanie ciepła ziarna eksplodują z powodu przegrzania wody i skrobi, które zawierają. W ten sposób powstaje charakterystyczna gąbczasta masa.

W rzeczywistości, gównie ze względu na łatwy sposób przyrządzania, są spożywane w wielu krajach, najczęściej jako nieodłączny towarzysz filmów lub zwykła przekąska. Dobrze, ale skąd powszechne przekonanie, że popcorn tuczy?

Być może jest to związane z gotowym popcornem wprowadzanym do obrotu w ogóle, który produkowany jest tak, aby zawierał wartość dodaną energii. Oznacza to, że ma zwiększoną zawartość soli, cukru, karmelu, a nawet masła, w przeciwieństwie do tego wykonywanego w domu.

Tak więc, kiedy prażymy popcorn do własnego spożycia, używamy tylko oleju, a następnie przyprawiamy według osobistego gustu. Aby dokładnie odpowiedzieć na pytanie zadane w tytule, spójrzmy na badania opublikowane w czasopiśmie „Antioxidants”.

Badacze przeanalizowali skład domowego popcornu. Stwierdzili, że 1 szklanka własnoręcznie wykonanego popcornu dostarcza tylko 30 kalorii.

Domowy seans z popcornem
Domowy popcorn ma niewiele kalorii i nie jest szkodliwy.

Jak przygotować popcorn?

Jeśli nigdy nie prażyłaś(-eś) popcornu, zapisz sobie ten prosty przepis. Potrzebne Ci jedynie 2 łyżki oleju, duży garnek z pokrywką i pół szklanki suchych ziaren kukurydzy. Wystarczy 5 minut, żeby cieszyć się własną przekąską.

  • Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, jest podgrzanie oleju w rondlu na średnim ogniu.
  • Gdy zauważysz, że olej jest nagrzany, dodaj kukurydzę, zmieszaj ją w oleju i przykryj garnek.
  • Po chwili usłyszysz, że kukurydza zaczyna „strzelać”. Poczekaj, aż hałas się ustanie na kilka sekund, aby upewnić się, że popcorn jest już gotowy.
  • Aby nadać przekąsce smak, dodaj cukier, sól, karmel, masło lub ulubione przyprawy. Możesz też jeść bez przyprawiania. Pamiętaj, że jeśli chcesz, aby popcorn pozostał zdrowy, nie należy przesadzać z przyprawami.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Mąka kukurydziana – 5 zastosowań, które pokochasz

Jakich składników odżywczych dostarcza popcorn?

Oprócz tego, że popcorn jest propozycją praktyczną i ekonomiczną, dostarcza do organizmu różnych substancji. Jeśli chodzi o składniki odżywcze, prażona kukurydza zawiera węglowodany, błonnik pokarmowy, tłuszcze i białka. Tym samym ma również witaminy i minerały.

Według danych pochodzących z Nutrition Data w skład opisywanej przekąski wchodzą następujące składniki:

  • witaminy B1, B3 I B6,
  • witamina E,
  • minerały, takie jak żelazo, magnez, mangan, cynk i miedź,
  • fosfor i potas,
  • włókna,
  • polifenole.

Ponadto naukowcy sugerują, że – podobnie jak ziaren owsa, pszenicy i ryżu – kukurydza ma doskonałą zdolność antyoksydacyjną, ze względu na udział związków fenolowych (substancji chemicznych, które chronią komórki). Na szczęście eksplozja ziarenek spowodowana prażeniem nie pogarsza ani nie zmienia tych właściwości.

Jakie korzyści może przynieść spożywanie popcornu?

Niewiele osób wie, że spożywanie popcornu może przynieść znaczne korzyści dla organizmu. Ze względu na składniki odżywcze, których dostarcza kukurydza, przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Jak dokładnie się to objawia? Oto kilka pozytywnych efektów.

Kontrola masy i trawienia

Popcorn to opcją dla tych, którzy chcą zaspokoić uczucie głodu. Oprócz tego, że ma niską kaloryczność, zawiera błonnik pokarmowy, który ma działanie sycące. W ten sposób, jako przekąska między posiłkami, pozwala zmniejszyć apetyt.

Wywiera to pozytywny wpływ na zarządzanie masą ciała. Ponadto fani popcornu mogą poprawić funkcjonowanie tranzytu żywności przez jelita, redukując wzdęcia.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Nadwaga i otyłość – jak im zapobiegać?

Zapobieganie chorobom

Zawartość błonnika i obecność związków fenolowych działa, obniżając poziom cholesterolu we krwi. Jest to czynnik ochronny przed miażdżycą oraz powoduje mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Ponadto obniża ciśnienie krwi, jeśli spożywa się go bez soli, i normalizuje poziom glukozy. Co więcej, badania sugerują, że zapobiega chorobom serca, jak i zmniejsza ryzyko cukrzycy.

Miska popcornu
Komercyjne wersje popcornu zawierają dodatki, które nie są zdrowe, takie jak sól i cukry proste.

Popcorn nie tuczy

A zatem nadszedł czas, abyś przestał(-ała) myśleć, że popcorn przełoży się na niechciane fałdki na brzuchu. W porównaniu do innych przekąsek jest uznawany za zdrową alternatywę. Przede wszystkim jest niskokaloryczny i posiada składniki odżywcze, które przekładają się na dobre samopoczucie.

Jeśli chcesz zaspokoić głód, kontrolujesz wagę lub po prostu lubisz podjadać i szukasz alternatywy, bez obaw możesz postawić na popcorn. Oczywiście staraj się przy tym unikać gotowych przemysłowych produktów, ponieważ dodatki, jakie zawierają, są szkodliwe. Czas na domowe prażenie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gear, J. R. (2006). El cultivo del maíz en la Argentina. Serie de Informes Especiales de ILSI Argentina, Volumen II: Maíz y Nutrición, 4.
  • Nguyen, V., Cooper, L., Lowndes, J., Melanson, K., Angelopoulos, T. J., Rippe, J. M., & Reimers, K. (2012). Popcorn is more satiating than potato chips in normal-weight adults. Nutrition Journal11(1), 71.
  • Coco, M. G., & Vinson, J. A. (2019). Analysis of Popcorn (Zea Mays L. var. Everta) for Antioxidant Capacity and Total Phenolic Content. Antioxidants8(1), 22.
  • Nutrition Data. Snacks, popcorn, air-popped Nutrition Facts & Calories. Disponible en https://nutritiondata.self.com/facts/snacks/5356/2.
  • Bautista-Ramírez, E., Salinas-Moreno, Y., Santracruz-Varela, A., Córdova-Téllez, L., & López-Sánchez, H. (2019). Características físicas y químicas de la raza de maíz Palomero Toluqueño. Revista mexicana de ciencias agrícolas10(2), 441-446.
  • Grandjean, A. C., Fulgoni III, V. L., Reimers, K. J., & Agarwal, S. (2008). Popcorn consumption and dietary and physiological parameters of US children and adults: analysis of the National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) 1999-2002 dietary survey data. Journal of the American Dietetic Association108(5), 853-856.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.