Masaż krocza: co to jest i jak go wykonać

Dostępne dane wskazują, że masaż krocza jest czynnikiem zmniejszającym ryzyko urazów podczas porodu. W każdym razie lepiej najpierw skonsultować się z lekarzem i upewnić się, że stosujesz go we właściwy sposób.
Masaż krocza: co to jest i jak go wykonać
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 04 marca, 2023

Masaż krocza jest naturalną techniką stosowaną w celu ochrony krocza przed urazami podczas porodu. Ta część jest ostatnią przeszkodą, jaką musi pokonać główka dziecka przed opuszczeniem ciała matki.

Rozdarcie lub inne urazy krocza często występują podczas porodu. Dla matki ma to konsekwencje o różnym nasileniu, w zależności od charakterystyki urazu. Masaż krocza jest jednym ze sposobów, aby temu zapobiec.

Istnieją dowody na to, że masaż krocza jest skuteczną techniką zapobiegania nacięciu krocza lub jego rozerwaniu podczas porodu. Nie jest trudny do wykonania, a w efekcie przynosi wiele korzyści. Chcesz dowiedzieć się, jak prawidłowo zastosować tę technikę?

Co to jest masaż krocza?

Kobieta z lekarzem.
Ważne jest, aby znać swoje ciało i rozumieć, jak wykonywać masaż krocza, aby zapobiec urazom podczas porodu.

Masaż krocza jest techniką profilaktyczną polegającą na stymulacji tkanek i skóry krocza. Celem jest zmiękczenie i rozciągnięcie skóry i tkanek. Zwiększa to elastyczność i ukrwienie okolicy, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko urazów podczas porodu.

Krocze stanowi dno miednicy, dlatego jest również tak określane. Tworzy je zestaw struktur, które są przymocowane do kości miednicy formując rodzaj hamaka. Podtrzymuje całą dolną część brzucha.

Krocze działa jak elastyczny łuk, który chroni i podtrzymuje różne narządy, takie jak pęcherz moczowy, macica i odbytnica. Kiedy muskulatura tego obszaru jest osłabiona, może to powodować problemy, takie jak nietrzymanie moczu i stolca, wypadanie układu moczowo-płciowego lub uczucie ciężkości w pochwie.

Do czego służy ta technika?

Poród może wpływać na anatomiczną i funkcjonalną integralność krocza. Podczas tego procesu mogą być potrzebne nacięcia krocza, czyli chirurgiczne cięcia wykonane w tym miejscu w celu ułatwienia wyjścia dziecka. Ponadto w okolicy mogą pojawić się rozdarcia.

Masaż krocza jest techniką zapobiegającą tego typu urazom. Krocze o dobrym napięciu mięśniowym i wystarczającej elastyczności ułatwia wyjście główki dziecka przy jak najmniejszym uszkodzeniu. Technika ta pomaga również zmniejszyć opór mięśni.

Dostępne dane wskazują, że masaż krocza jest skuteczny w zapobieganiu niektórym dolegliwościom poporodowym, takim jak nietrzymanie gazów i ból okolicy przez następne trzy miesiące. Pomaga również kobiecie oswoić się z rozciąganiem w okolicy, co sprawia, że poród jest bardziej znośny.

Przygotowanie do masażu

Najlepiej rozpocząć masaż krocza już w 32 tygodniu ciąży, czyli około połowy siódmego miesiąca. Zaleca się wykonywać go co najmniej dwa razy w tygodniu, chociaż można też robić codziennie. Niezbędna jest regularność.

Do masażu krocza wskazane jest użycie kremu lub olejku. O najodpowiedniejszy produkt najlepiej zapytać lekarza lub położną. Jednak najczęściej stosuje się naturalne oleje z dzikiej róży, migdałów i oliwek lub wodne lubrykanty.

Będziesz także potrzebować lusterka. Zalecamy obserwację okolic krocza w lustrze na kilka dni przed rozpoczęciem masażu. To pomoże ci zaznajomić się ze swoim ciałem. Każda kobieta może zastosować technikę samodzielnie, ale dobrze jest też zrobić to z pomocą partnera.

Możesz być także zainteresowana: Tylne lub przednie łożysko: co to oznacza w ciąży?

Jak się wykonuje masaż krocza

Osoba wykonująca masaż krocza powinna mieć czyste ręce i krótkie paznokcie. Najlepiej też mieć pusty pęcherz i przed rozpoczęciem zastosować okłady z ciepłej wody na okolicę. Dobrze zadziała również gorący prysznic.

Prze rozpoczęciem należy przyjąć wygodną pozycję. Najlepiej zrobić przysiad lub półprzysiad. Następnie nasmaruj palce i włóż je do pochwy na około 3 lub 4 centymetry. Po tym kroku wykonaj następujące czynności:

  • Popchnij krocze, najpierw w dół, potem w kierunku odbytnicy, a następnie w kierunku boków pochwy. Ruch powinien być stanowczy, ale delikatny.
  • Kontynuuj ruch, aż poczujesz lekki dyskomfort lub pieczenie.
  • Utrzymuj stały nacisk przy wejściu do pochwy w kierunku okolicy odbytu, aż poczujesz dyskomfort. Pomaga to dostrzec wrażenie podobne do tego, którego doświadcza się, gdy głowa dziecka przechodzi.
  • Umieść dwa lub trzy palce poza obszarem krocza. Tak, jakbyś trzymała to miejsce za pomocą zacisku.
  • Wykonuj oscylacyjne ruchy w przód i w tył przez kilka minut.

Ważne jest, aby nie uciskać otworu cewki moczowej, który znajduje się nad pochwą. W niektórych przypadkach może to prowadzić do infekcji dróg moczowych. Na początku masaż krocza może być niekomfortowy, ale im częściej go praktykujesz, nie tylko dyskomfort znika, ale zaczynasz zauważać zwiększoną elastyczność.

Przeciwwskazania

Masaż krocza.
Przed rozpoczęciem masażu krocza skonsultuj się z zaufanym lekarzem.

Istnieje bardzo niewiele przypadków, w których nie można wykonywać masażu krocza. Jednak zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem tej praktyki. Ogólnie rzecz biorąc, jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:

  • Aktywne lub powtarzające się infekcje pochwy
  • Łożysko przodujące z ryzykiem krwawienia
  • Obecność zmian w pochwie
  • Ryzyko przedwczesnego porodu
  • Przedwczesne pęknięcie błon
  • Zaprogramowane cięcie cesarskie
  • Żylaki sromu
  • Powikłania w ciąży
  • Z polecenia lekarza

Możesz być zainteresowana: Infekcje pochwy: rodzaje i przyczyny

Masaż okołoodbytniczy może zapobiegać urazom porodowym

Należy pamiętać, że masaż krocza może powodować pewien dyskomfort, ale nie ból. Jeśli pojawi się ból, najlepiej przerwać zabieg i przedyskutować to z lekarzem lub położną, aby zbadać przyczyny.

Masaż krocza przynosi oczywiste korzyści tylko wtedy, gdy jest wykonywany konsekwentnie. Udowodniono, że zmniejsza ryzyko nacięcia krocza lub rozdarcia, ale go nie eliminuje. Jeśli jednak dojdzie do jakiegokolwiek uszkodzenia, będzie ono znacznie mniej dotkliwe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gabriel, R., Bonneau, S., & Raimond, E. (2020). Protección del periné durante el parto. EMC-Ginecología-Obstetricia, 56(1), 1-16.
  • Berzaín Rodríguez, M. C., & Camacho Terceros, L. A. (2014). Episiotomía: Procedimiento a elección y no de rutina. Revista científica ciencia médica, 17(2), 53-57.
  • Córdoba, L. I. G., Cubells, A. A., Moya, P. C., & Coloma, C. L. (2016). Efecto del masaje perineal en el traumatismo perineal y la morbilidad postparto. Enfermería integral: Revista científica del Colegio Oficial de Enfermería de Valencia, (111), 35-40.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.