Manipulator — jak nie wpaść w jego pułapkę?

Musimy nauczyć się chronić przed atakami ludzi, którzy starają się nami manipulować. Czasem, jeżeli jest to konieczne, trzeba się od nich odsunąć, by zachować spokój psychiczny.
Manipulator — jak nie wpaść w jego pułapkę?

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ludzkie istoty są niepowtarzalne. Wszyscy posiadamy indywidualne cechy, które określają naszą osobowości i charakter i czynią nas wyjątkowymi. Jednak w kontaktach międzyludzkich warto jest nauczyć się identyfikować i rozróżniać te osobowości, które mogą nam zaszkodzić, sprawić ból lub ograniczyć sposób bycia. Do takich osobowości między innymi należy manipulator.

Ludzie, którzy manipulują, tak naprawdę starają się kontrolować nasze życie i robią wszystko, co w ich mocy, by sprawić byśmy czuli się gorsi. Najgorsze jednak w tym wszystkim jest zdawanie sobie z tego sprawy i bierne tkwienie w takim stanie rzeczy aż do pogorszenia się sytuacji.

Są przypadki, gdzie podobne relacje mogą trwać latami. Manipulator kontroluje życie swojej ofiary, doprowadzając do tego, że zatraca ona poczucie własnego życia, swobody i wolności w podejmowaniu decyzji.

Zdając sobie sprawę z tego, że wiele osób czuje się marionetką w rękach innych, chcemy podzielić się tymi siedmioma prostymi zasadami opartymi na strategii komunikacji. Zaprojektowane zostały one przez eksperta Preston Ni.

Manipulator – jak się z nim porozumieć?

1. Nie zapominaj o swoich prawach!

Wprawiony manipulator jest profesjonalistą w deptaniu i nicnierobieniu sobie z praw drugiej osoby. Często wynika to z korzyści, jakie płyną dla niego samego.

Krzyk

Niemniej jednak, jeżeli zdołamy wymusić na nim szacunek i postawimy wyraźne granice, trudno będzie takiej osobie przejąć nad nami kontrolę. Zawsze pamiętaj, że masz prawdo do:

  • wyrażenia swoich opinii, myśli i pragnień
  • określenia swoich priorytetów
  • powiedzenia „nie” bez poczucia winy
  • otrzymania tego za co zapłaciłeś lub o co walczyłeś
  • wyrazić swoje poglądy nawet jeżeli są one różne od tych, które mają inni
  • chronić się od fizycznego, moralnego i emocjonalnego zagrożenia
  • budować swoje życie w zależności od koncepcji szczęścia jaką posiadasz

2. Trzymaj się z dala od manipulatorów

W związku z tym, że manipulator chce kontrolować sytuację, często zmienia swoje zachowanie w stosunku do innych osób. Mogą być oni zbyt uprzejmi i weseli, po czym ich reakcje mogą być agresywne i nieprzyjemne. W pewnych momentach będą starali się być ofiarami, ale później ujawnią swoją porywczość i nieokrzesanie.

Jeżeli zaczniesz zauważać tego typu zachowania wśród osób z Twojego kręgu, najlepiej, jeżeli ograniczysz z nimi kontakt na tyle na ile to możliwe. Bardzo prawdopodobne, że taka postawa ma korzenie w dzieciństwie dlatego, nawet jeżeli włożysz wiele wysiłku w jej korekcję, ciężko będzie cokolwiek zmienić.

3. Identyfikacja problemu

Bezapelacyjnie jedną z największych umiejętności manipulatora jest identyfikacja słabości swoich ofiar. Wykorzystuje ją potem do tego, by z nimi grać. Nie bądź zdziwiony, gdy w pewnym momencie zacznie towarzyszyć Ci poczucie winy lub nieadekwatności z powodu niewypełniania próśb osoby, która Tobą manipuluje.

Kobieta

Najważniejsze jest zidentyfikowanie tych cech i pamiętanie, że tak naprawdę problem nie jest Twój. Utrata kontroli spowoduje, że nagle zaczniesz czuć się niewystarczająco dobrym, a do podejmowania decyzji będziesz potrzebować konsultacji z drugą osobą.

Aby dowiedzieć się, czy właśnie manipulator próbuje przejąć kontrolę nad Twoim życiem, wystarczy odpowiedzieć na tych kilka prostych pytań:

  • czy ta osoba Cię szanuje?
  • i czy jasno określone zostały Twoje oczekiwania i potrzeby?
  • czy relacja jest zrównoważona? Czy może tylko jedna ze stron otrzymuje korzyści?
  • oraz czy ta relacja negatywnie wpływa na Twoją samoocenę?

4. Wystaw manipulatora na próbę

Manipulator może zostać wystawiony na próbę poprzez zadanie mu kilku pytań. Pomogą Ci one odkryć jego słabości i odkryć czy jest on w stanie poddać swoje zachowanie autokrytyce lub chociażby wprawią go one w zakłopotanie.

  • uważasz, że to, o co mnie prosisz jest w porządku?
  • uważasz, że to tylko dotyczy mnie?
  • chcesz usłyszeć moją opinię na ten temat?
  • jakie będę mieć z tego korzyści?
  • naprawdę myślisz, że wierzę w to, co mówisz?

5. Nie spiesz się

W sytuacjach, gdy potrzebujesz czasu do dokonania właściwego wyboru, nie pozwól wywierać na sobie presji do szybkiego podejmowania decyzji. Inną ulubioną strategią podejmowaną przez manipulatora jest wymuszanie na swojej ofierze szybkiej odpowiedzi lub natychmiastowego reagowania na wygłoszone przez niego prośby.

Manipulator może być też kobietą

Nie śpiesz się, zachowaj spokój, kontrolę i odpowiedz, że musisz się zastanowić lub po prostu „nie”.

6. Naucz się mówić „nie”

Jednym z kluczy do odpowiedniej komunikacji w każdym związku jest umiejętność mówienia słowa „nie”. Stanowcze „nie” jest jedną z najbardziej skutecznych sposobów na utrzymanie kontroli i zachowanie dobrej relacji z rozmówcą.

Pamiętaj, że Twoim prawem jest ustalanie własnych priorytetów i śmiało możesz powiedzieć „nie”, gdy nie chcesz danych rzeczy.

7. Broń się przed drwinami i obelgami

Manipulator zawsze będzie szukał sposobów, aby poczuć się lepiej i aby wygenerować poczucie strachu i cierpienia. Obelgi i drwiny są jednym z narzędzi, których używają, gdy czują, że tracą kontrolę.

W takich przypadkach interesujące jest to, że to właśnie wtedy demonstrują oni swoje tchórzostwo, kiedy to ich ofiara pokazuje charakter i się broni.

W żadnym wypadku i w żadnej sytuacji nie ma usprawiedliwienia dla takiego zachowania. Dlatego, gdy tylko znajdziesz się w podobnych okolicznościach, nie wahaj się i bez żadnych skrupułów i wyrzutów sumienia śmiało zaznacz, gdzie są granice, których nie wolno przekraczać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ni, Preston. How to Successfully Handle Narcissists. PNCC. (2014)
  • Bursten, Ben. “The Manipulative Personality”. Archives of General Psychiatry, Vol 26 No 4. (1972)
  • Buss DM, Gomes M, Higgins DS, Lauterback K. “Tactics of Manipulation”. Journal of Personality and Social Psychology, Vol 52 No 6 (1987)

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.