Jesteś zazdrosna? Możesz to sprawdzić

Bardzo często uczucie zazdrości sprawia, że ​​zachowujemy się w sposób chory i chcemy kontrolować wszystkie aspekty życia naszego partnera, aby nie miał możliwości dopuszczenia się zdrady.
Jesteś zazdrosna? Możesz to sprawdzić

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli jesteś zazdrosna tylko okazjonalnie, można to zaakceptować w związku. Jednak gdy zazdrość wymyka się spod kontroli, wpływa na zdrowie emocjonalne zarówno osoby, która ją odczuwa, jak i partnera.

Dlatego ważne jest, aby nauczyć się ją identyfikować, ponieważ nie zawsze zdajemy sobie z niej sprawę na czas. Wiedza o tym, jak manifestuje się zazdrość i podejmowanie działań, aby się z nią uporać, jest niezbędna, aby uniknąć znoszenia jej konsekwencji. A jak jest z Tobą? Czy wiesz, na ile jesteś zazdrosna?

Zazdrość to uczucie, które powstaje ze strachu przed utratą ukochanej osoby. Może jednak stać się przyczyną wielu konfliktów w związku . Najbardziej niepokojące jest to, że wraz z upływem czasu zazdrość ma tendencję do pogarszania się, powodując zauważalne pogorszenie współistnienia, szacunku i miłości.

Oznaki, żeby sprawdzić, czy jesteś zazdrosna

Jeśli kontrolujesz życie prywatne partnera, nie kontrolujesz zazdrości

Zazdrośni ludzie nie akceptują przejawów intymności swojego partnera. Często czują „prawo” do poznania wszystkich aspektów życia prywatnego drugiej osoby.

Obawa, że ​​jest inna osoba lub ktoś, do kogo się zbliża, jest przesadnie duża. To sprawia, że ​​stale przeglądasz jego telefon komórkowy, sieci społecznościowe i wszelkie media, których używa jako sposobów komunikacji z innymi ludźmi.

A konsekwencje takich działań są tragiczne. Po znalezieniu prostego „cześć” lub rozmowy przyjaciół, zaczynasz odczuwać stan zagrożenia, w którym wyzwalane są negatywne emocje. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, oznacza to, że jesteś zazdrosna.

Zazdrość

Nie masz zaufania odnośnie kolegów i koleżanek z pracy

Prawdą jest, że zdarzają się sytuacje z przyjaciółmi lub koleżankami z pracy, w których zazdrość jest uzasadniona. Kiedy jednak ktoś nie potrafi opanować tego uczucia, zaczyna przypuszczać lub widzieć rzeczy, które wcale nie mają miejsca.

Każda uwaga lub sympatia dla osoby przeciwnej płci jest uważana za flirt. Zazdrosna osoba wchodzi w stan gniewu, nawet jeśli jej partner zareagował tylko w sposób uprzejmy lub pełen szacunku.

Jesteś zazdrosna, jeśli ograniczasz życie towarzyskie partnera

Zazdrość prowadzi do chęci kontrolowania życia towarzyskiego partnera. Zaczynają pojawiać się zarzuty, gdy druga osoba chce spędzić trochę czasu ze swoimi przyjaciółmi lub gdy odpowiada na zwykły telefon.

Oznaki, że jesteś zazdrosna

Cały czas pojawiają się pytania dotyczące jego relacji ze znajomymi: z kim rozmawiasz? Dlaczego śmiejesz się z tego, co mówią Twoi przyjaciele? Dokąd idziesz? Jak długo Cię nie będzie?

Bardzo często z zazdrości zaczynasz nawet sugerować, aby nie wychodzić więcej z niektórymi przyjaciółmi lub wstrzymujesz plany zrobienia czegoś wspólnie , jako para.

Zazdrosna osoba nieustannie dzwoni do partnera

Jedną rzeczą jest zadzwonić do kogoś kilka razy dziennie, aby dowiedzieć się, jak mu przebiega dzień. Inną, bardzo różniącą się od pierwszej, jest wykonywanie połączeń w sposób ciągły, aby sprawdzić, co robi druga osoba.

Innym motywem ciągłych połączeń może być chęć sprawdzenia, czy tak naprawdę jest tam, gdzie mówi. Może to prowadzić do stanów udręki i stresu.

Wyobrażasz sobie niewierność partnera

Czasami zazdrość zaczyna wymykać się spod kontroli. Sygnałem tego jest moment, gdy osoba, która ją czuje, zaczyna sobie wyobrażać, że jej partner dopuszcza się niewierności tylko dlatego, że nie jest przy nim przez cały czas.

Scena zazdrości

Następnie, to prowadzi zazdrosną osobę do wymyślania sobie niewierności partnera. I bardzo często rzeczywiście nie może oddzielić tego, co sobie wyobraża od tego, co jest rzeczywistością.

Zmieniasz styl życia, bo jesteś zazdrosna

Wiele osób uważa, że ​​jeśli będą spędzać więcej czasu ze swoim partnerem, mogą zapobiec niewierności. W rzeczywistości zazdrośnicy nie mają nic przeciwko odłożeniu na bok swojego stylu życia, aby być u boku drugiej osoby praktycznie przy każdej okazji.

Zazdrosna osoba stara się kontrolować większość czasu swojego partnera. W tym celu tak organizuje swoje harmonogramy, aby móc być obecną w każdej wolnej chwili ukochanego.

Odczuwasz dyskomfort związany ze sposobem ubierania się

Zazdrość może być wywołana nawet tak prostą rzeczą, jak sposób ubierania się. Jeśli jesteś zazdrosna, czujesz irytację, ponieważ Twój partner dobrze się ubiera, kiedy ma wyjść gdzieś bez Ciebie.

Często zdarza się słyszeć takie zwroty, jak: „Dlaczego tak bardzo dbasz o fryzurę, jeśli nie wychodzimy z domu?”, „Po co się tak malujesz, skoro mi podobasz się naturalna” lub „Po co się tak stroisz, przecież tylko wychodzisz do pracy”.

Zazdrosna kobieta

Mylisz zazdrosne zachowanie z miłością

Jest to prawdopodobnie jedna z głównych cech osoby zazdrosnej. Zawsze uzasadnia swoje zachowania i roszczenia „miłością”, którą czuje do swojego partnera.

Wyrzuty lub krytyka wyrażane z zazdrości są wyjaśniane jako sposób „martwienia się” o drugą osobę. W ten sposób łatwiej jest zazdrośnikowi ciągnąć dalej swoją grę manipulacyjną.

Czy utożsamiasz się z tymi zachowaniami? Czy uważasz, że zazdrość wymyka Ci się spod kontroli? Bądź ostrożna! Chociaż do pewnego stopnia jej odczuwanie jest normalne, ważne jest, aby zwracać baczną uwagę, aby jej nadmiar nie zatruł Waszego wspólnego życia. Przesadna zazdrość może być bowiem początkiem końca.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Harris, C. R. (2003). A review of sex differences in sexual jealousy, including self-report data, psychophysiological responses, interpersonal violence, and morbid jealousy. Personality and Social Psychology Review. https://doi.org/10.1207/S15327957PSPR0702_102-128
  • Muise, A., Christofides, E., & Desmarais, S. (2009). More Information than You Ever Wanted: Does Facebook Bring Out the Green-Eyed Monster of Jealousy? CyberPsychology & Behavior. https://doi.org/10.1089/cpb.2008.0263
  • Perles, F., San Martín, J., Canto, J., & Moreno, P. (2011). Inteligencia emocional, celos, tendencia al abuso y estrategias de resolución de conflicto en la pareja. Escritos de Psicología / Psychological Writings. https://doi.org/10.5231/psy.writ.2011.0605
  • Canto Ortiz, J. M., Leiva, P. G., & Jacinto, L. G. (2009). Celos y emociones: Factores de la relación de pareja en la reacción ante la infidelidad. Athenea Digital. https://doi.org/10.5565/rev/athenead/v0n15.528

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.