Mandale - dlaczego dzieci powinny je kolorować?

Mandale nie tylko poprawiają koncentrację dzieci, ale również doskonale sprawdzają się jako terapia dla dzieci ze specjalnymi potrzebami - pomagają się odprężyć oraz ugruntować zdobyte już zdolności.
Mandale - dlaczego dzieci powinny je kolorować?

Ostatnia aktualizacja: 27 marca, 2019

Mandale to rysunki na planie koła wywodzące się z kultury hinduskiej. Kolorowanki w takiej formie to swoista sztuka terapeutyczna. Oprócz doskonałych rezultatów dostarcza ona również wiele przyjemności i satysfakcji z ukończonego obrazu.

Już od kilku lat mandale są szeroko stosowane w edukacji przedszkolaków i uczniów pierwszego etapu nauczania. Metoda ta przynosi ogromne korzyści dla rozwoju fizycznego i intelektualnego nie tylko dzieci. Także koi skołatane nerwy i utrzymuje w formie mózg dorosłych.

Mowa tu o prostym, tanim i niezwykle atrakcyjnym narzędziu. Doskonale trenuje ono koncentrację i pobudza twórcze myślenie. Dzięki temu dzieci uczą się swobodnie wyrażać swoje emocje. Dowiedz się dziś, czym są mandale, jak ich kolorowanie wpływa na nasz organizm oraz dlaczego jest to idealne zajęcie nawet dla najmłodszych dzieci.

Mandale, czyli barwna sztuka na planie koła

Gustav Jung mawiał, że kolisty kształt mandali (nazwa pochodząca z sanskrytu, oznaczająca “koło życia”) ma wymiar transcendentalny. Reprezentuje bowiem harmonię i doskonałość. Nasz mózg jest idealnym przykładem ewolucji człowieka – jego pewna część jest bowiem odpowiedzialna za spokój i harmonię.

Mandala - kolorowanka
  • Mandale transmitują dzieciom “granice wizualne”, a w ich centrum mogą one znaleźć fantazję, nieskończony ruch i magię. Poza widocznym okręgiem panuje chaos.
  • Kolorowanka w postaci mandali stanowi silny bodziec wzrokowy, który zaprasza najmłodszych do twórczego myślenia, używania wyobraźni i do odnalezienia harmonii w chaosie.
  • Dla buddystów mandale na planie koła mają niezwykłe znaczenie w życiu – pomagają bowiem “poukładać” wnętrze człowieka. Stąd też kolorowanki tego typu są bardzo wskazane dla naszych pociech do prawidłowego i harmonijnego rozwoju.

Kolorowanie mandali wzmacnia koncentrację

Jeśli do naturalnej fascynacji dziecka różnymi barwami i chęci kolorowania dodamy wizualnie atrakcyjne mandale, otrzymamy doskonałe narzędzie do prawidłowego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego młodego człowieka.

  • Dzieci, kiedy malują bądź kolorują, zachowują się cicho i skupiają się na tym, co robią. Istnieją mandale o różnym stopniu trudności, a im większa złożoność, tym silniej zachodzą w mózgu procesy poznawcze, które wymagają uwagi, elastyczności, wyobraźni…
  • Celem wypełnienia mandali jest uzyskanie wizualnego efektu oraz emocjonalnej satysfakcji. Dzieci doskonale o tym wiedzą, dlatego zawsze z dumą pokazują dorosłym lub rówieśnikom swoje ukończone dzieło.
  • Sam fakt ukończenia kolorowania mandali pobudza zdolność dziecka do zakończenia powierzonego mu zadania i odpowiedzialności za nie.

Mandala – sojusznik dzieci ze specjalnymi potrzebami

Obecnie coraz więcej pedagogów i wychowawców wykorzystuje mandale podczas zajęć z dziećmi wymagającymi specjalnego traktowania.

Dziewczynka z zespołem Downa
  • Kolorowanie mandali bardzo korzystnie wpływa na dzieci z zespołem Downa i cierpiących na autyzm. Kolorowanki pomagają im się zrelaksować, kontrolować stereotypowe ruchy oraz znaleźć idealny kanał ekspresji.
  • Dzieciom z ADHD (zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi) kolorowanie mandali przynosi wiele radości – pozwala na odprężenie, pomaga się skupić oraz wzmacnia poczucie satysfakcji z osiągniętego celu.

Mandale a umiejętności motoryczne i koordynacja “ręka – oko”

Często zaskakuje nas fakt, że nasze dzieci z niesamowitą naturalnością radzą sobie z najnowszymi technologiami – swobodnie przesuwają palcem po ekranie dotykowym, otwierają otrzymane wiadomości, powiększają i zmniejszają obrazy…

Bodziec wizualny, jaki oferują obecnie telefony komórkowe, tablety i inne urządzenia wyposażone w ekran, korzystnie wpływają na rozwój dziecka. Jednak ich używanie w nadmiarze prowadzi do przesadnej stymulacji zmysłów i mózgu, co z kolei nie jest zdrowe dla nikogo.

Należy zatem ograniczyć używanie urządzeń elektronicznych do minimum. Idealną alternatywą dla podświetlanych ekranów są tradycyjne hinduskie mandale – wspomagają one proces dojrzewania mózgu dziecka. Powodów, dla których warto sięgnąć po edukacyjne kolorowanki jest naprawdę wiele!

  • Poprawiamy koordynację “ręka – oko”.
  • Dzięki sprawnej pracy palców następuje poprawa połączeń mózgowych, które są szczególnie istotne u dzieci w wieku od 2 do 8 lat (należy dbać o ich rozwój stopniowo i systematycznie).
  • Obserwujemy postępy charakteru pisma oraz precyzji ruchów rąk (doskonale zauważalne podczas zawiązywania przez dziecko sznurówek butów).
  • Następuje poprawa koncentracji dziecka

Kolorowanie mandali – jaka pora najlepsza?

Pamiętajmy, że kolorowanie mandali nie powinno być przez dziecko kojarzone z obowiązkiem, lecz z prawdziwą przyjemnością.

Mandala tybetańska
  • Znajdź najlepszą dla dziecka porę dnia, kiedy będzie mogło całkowicie skupić się na kolorowaniu. Jeśli danego dnia pociecha wypełniała w szkole czy przedszkolu barwne mandale, nie karz dziecku robić tego samego w domu – może to spowodować niechęć i doprowadzić do “przedawkowania” bodźców wizualnych.
  • Pozwól, by dziecko samo wybrało mandale do kolorowania według własnych upodobań. Istnieją kolorowanki z rozmaitymi motywami: zwierzęcymi, gwieździstymi, geometrycznymi, roślinnymi itp. Niech dziecko samodzielnie wybierze swoją ulubioną mandalę.
  • Początki mogą być nieco trudne – jak w przypadku każdej nowej rzeczy. Jednak z czasem nabieramy wprawy i kolorowanka staje się coraz bardziej atrakcyjniejsza. Jest to proces niezwykle istotny przy rozwijaniu motywacji do działania u młodego człowieka.

Na zakończenie

Pamiętaj, że nie musisz od razu kupować całej książeczki z mandalami! W internecie można znaleźć sporo stron, z których można za darmo pobrać pojedyncze mandale. Przekonaj się sam, że takie kolorowanie to frajda nie tylko dla dzieci, ale również doskonały sposób na redukcję stresu u dorosłych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carsley, D., Heath, N. L., & Fajnerova, S. (2015). Effectiveness of a Classroom Mindfulness Coloring Activity for Test Anxiety in Children. Journal of Applied School Psychology31(3), 239–255.
  • Curry, N. A., & Kasser, T. (2005). Can coloring mandalas reduce anxiety? Art Therapy. https://doi.org/10.1080/07421656.2005.10129441
  • Duskova, K. (2002). How to use your eyes. Art Bulletin. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004
  • Guamanzara Conchambay, M. A. (2015). Eficacia de la técnica pictórica mandala en el incremento de los niveles de atención selectiva en niños y niñas de 7 a 9 años de edad diagnosticados con TDA (Bachelor’s thesis, Quito: UCE). http://www.dspace.uce.edu.ec/handle/25000/7240
  • Henderson, P., Rosen, D., & Mascaro, N. (2007). Empirical study on the healing nature of mandalas. Psychology of Aesthetics, Creativity, and the Arts. https://doi.org/10.1037/1931-3896.1.3.148
  • Troncoso, M. I. (2018). Los mandalas y el pensamiento espacial y geométrico en el pre-escolar. Revista Boletín Redipe, 7(4), 99-106. https://revista.redipe.org/index.php/1/article/view/486/465
  • Reid, M., Botta, R., & Prieto, F. (2017). Mandala: Otra forma de abordar conceptos geométricos. UNIÓN. Revista Iberoamericana de Educación Matemática, 49, 217-230.
  • Urrutia García, S. J., & Donis Barrera, L. M. (2009). La aplicación de la terapia de arte como tratamiento psicológico de experiencias traumáticas en niños y niñas de 7 a 12 años (Doctoral dissertation, Universidad de San Carlos de Guatemala). http://www.repositorio.usac.edu.gt/13376/1/13%20T%281671%29.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.