Modelka z zespołem Downa triumfuje w USA!

Mówiąc "modelka", myślimy o szczupłej pani z wybiegu. A co z modelkami puszystymi lub niepełnosprawnymi?
Modelka z zespołem Downa triumfuje w USA!

Ostatnia aktualizacja: 10 maja, 2016

Madeline Stuart (Maddy) to piękna australijska modelka. Ma 18 lat. Zespół Downa nie był dla niej przeszkodą w spełnianiu swoich marzeń. Ani dla niej, ani dla jej rodziny.

Bycie modelką to coś, co wiele dziewczyn stawia sobie za cel. Wiadomo, że w większości przypadków samo postawienie sobie celu to nie wszystko. Potrzeba wytrwałości i wielu lat walki.

Niektórzy twierdzą, że sukces Madeline Stuart, to zasługa jedynie portali społecznościowych i wywieranej przez nie presji. Szczerze możemy powiedzieć, że to nieprawda. Jeżeli Maddy udało się trafić na nowojorskie wybiegi i na okładki magazynów, to dlatego, że na to zasługuje; bo ma talent, charyzmę i naturalny blask.

Dzisiaj opowiemy Ci, kim jest ta wyjątkowa modelka.

Madeline Stuart – modelka uwielbiana przez fotografów

Modelka Madeline Stuart

Wszyscy zgadzamy się co do tego, że to bardzo rzadki widok w świecie mody. Na wybiegach, na okładkach magazynów… Zazwyczaj widzimy proporcjonalne twarze i szczupłe sylwetki. Oczywiście, ostatnimi laty coraz częściej wychodzi się ze schematów.

Popularne stały się, na przykład, modelki XXL. A co z osobami niepełnosprawnymi?

Madeline Stuart marzyła nie tylko o tym, żeby być modelką, pragnęła też walczyć ze wspomnianymi schematami i wywołać swego rodzaju refleksję.

 • Kobiety, które widujemy na wybiegach nie reprezentują prawdziwych kobiet z naszego społeczeństwa.
 • Prawdziwe kobiety mogą być piękne i szczupłe – oczywiście, że tak. Ale również te o normalnym rozmiarze, te puszyste, i te niepełnosprawne.
 • Maddy przez wiele lat miała problem ze swoją wagą. Dużo myślała nad tym, co mówili jej lekarze: że 20 kg nadwagi może powodować wiele problemów zdrowotnych.
 • Uroda musi iść w parze ze zdrowiem. Nie chodzi o to, żeby oglądać w magazynach przesadnie chude modelki. Ani też z dużą nadwagą. Kobieta jest piękną wtedy, kiedy jest zdrowa i waży tyle, ile powinna; zależnie od swojej fizjonomii. To jedna z pierwszych rzeczy, których Maddy się nauczyła.
 • Kiedy już udało się jej schudnąć i poprawić swój stan zdrowia, czuła się lepiej niż kiedykolwiek. Ładna sylwetka dodała jej wiary w siebie.

Całe to wewnętrzne szczęście jest widoczne na jej pięknej twarzy, którą fotografowie uwielbiają.

Modelka z zespołem Downa trafia na nowojorskie wybiegi

To prawda, że widywano już dzieci z zespołem Downa w świecie mody. Maddy, z kolei, jest pierwszą dorosłą kobietą, która trafiła na “New York Fashion Week”. I to z ogromnym sukcesem.

I nie chodzi tylko o jej naturalny urok, ale też o dojrzałość emocjonalną i elegancję z jaką przeszła po wybiegu – jak najlepsza modelka.

Rosanne Stuart jest matką i reprezentantką Maddy. Z tego, co sama mówi, to że jej córka pojawiła się na Fashion Week, to nie tylko jej osobisty sukces. To coś więcej. Maddy symbolizuje równe szanse dla wszystkich. 

Modelka z syndromem Downa

Ale to nie wszystko. Modelka ta jest najbardziej autentycznym odzwierciedleniem miłości. Uczy nas wartości, takich jak szacunek, dążenie do celu i rozwój osobisty.

Maddy Stuart w kraju, z którego pochodzi – Australii – dostała tytuł “Reprezentatki dumy narodowej”. Wzięto pod uwagę poniższe powody:

 • Maddy zawsze była świadoma swoich ograniczeń. Wiedziała, że jej wygląd nie dopasowywał się do świata mody. Miała problemy z wysławianiem się, nie mogła prawidłowo wymawiać pewnych słów i, przez długi okres – cierpiała na nadwagę.
 • Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, postanowiła walczyć ze swoimi słabościami. Na dzień dzisiejszy mówi dużo lepiej i łatwiej jest jej się porozumiewać. Dzięki sile woli schudła 20 kilogramów.
 • Potrafi pozować przed aparatem fotograficznym. Jest pewna siebie, dojrzała, zadowolona z własnego ciała. Doskonale widać to na zdjęciach.
 • Modelka ta jest twarzą całej linii kosmetyków: Glossigirl. Ale to nie wszystko. Marka EverMaya, która zajmuje się projektowaniem torebek, opatrzyła wizerunkiem Maddy całą gamę akcesoriów. Nazwano ją “The Madeline”.
 • W San Francisco myślą o tym, żeby Maddy dostała tytuł “Modelki Roku”. Jej twarz odnosi ogromny sukces w portalach społecznościowych: posiada tysiące fanów na Facebooku i Twitterze.

Na pewno będziemy śledzić karierę tej odważnej dziewczyny. Mamy nadzieję, że Maddy będzie pierwszą z wielu osób, które – tak jak ona – mają prawo spełniać swoje marzenia. Niezależnie od ograniczeń.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Arias Hidalgo, K. L. (2019). Diseño de un programa para fomentar una cultura de diversidad e inclusión en entornos laborales, para personas con sindrome de down.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.