Liść boldo - remedium na dolegliwości układu moczowego

Od wieków boldoę stosuje się na dolegliwości układu moczowego. Sprawdza się w walce z infekcjami dróg moczowych, bowiem wykazuje działania moczopędne, oczyszczające i przeciwutleniające. 
Liść boldo - remedium na dolegliwości układu moczowego
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Medycyna naturalna obfituje w wiele alternatywnych sposobów leczenia dolegliwości układu moczowego. Zaczynając od infuzji z leczniczych ziół czy koncentrując się na specjalnej diecie uwzględniając przy tym profilaktykę. Jednym z skutecznych remediów jest liść boldo.

W tym artykule mamy do czynienia z wiecznie zielonym drzewem, naturalnie występującym w Peru czy Boliwii. Stanowi podstawę medycyny ludowej dawnych kultur indiańskich. Ale co najważniejsze: liść boldo wykazuje niezwykłe działania lecznicze.

Liść boldo – czym właściwie jest?

Boldoa to roślina pochodząca z regionu andyjskiego. Jest gatunkiem rośliny z rodziny poleńcowatych. Dzięki swoim leczniczym właściwościom przez długi czas stanowiła najważniejszy element w kulturze dawnych Indian Ameryki Południowej.

Olejki eteryczne rośliny, takie jak cefaliol i eukaliptol, a także flawonoidy i garbniki pozwalają na wielorakie zastosowanie z profitami dla naszego zdrowia. Szczególnie należy podkreślić właściwości trawienne, moczopędne, przeciwutleniające, uspokajające i wykrztuśne a także wiele innych.

Boldoa i jej pozytywne właściwości

W peruwiańskiej, argentyńskiej i chilijskiej medycynie ludowej liście rośliny stosowane są z powodu właściwości wspierających proces trawienia i przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. 

Jakie korzyści zdrowotne niesie ze sobą boldoa aromatyczna? Poniżej znajdziesz niektóre z nich.

  • Ułatwia funkcjonowanie układu pokarmowego, szczególnie w przypadku występowania zaparć lub niestrawności.
  • Sprzyja redukcji gazów.
  • Zwiększa wydzielanie śliny u osób cierpiących na suchość w jamie ustnej.
  • Działa oczyszczająco na organizm, wspierając eliminację toksyn i chroniąc naszą wątrobę.
  • Przyspiesza proces regeneracji organizmu w reumatyzmie, a także po zwichnięciach i złamaniach.
  • Pobudza pęcherzyk żółciowy do wydalenia kamieni żółciowych.
  • Będąc diuretykiem, pomaga wydalać zatrzymane płyny w organizmie. Działa moczopędnie. Dzięki temu jest bardzo skuteczna w leczeniu zapalenia pęcherza, zapalenia nerek i w obliczu innych problemów z układem moczowym.

Bardzo ważne: Liść boldo powinien być stosowany nie dłużej niż 4 tygodnie. Nadmiar może prowadzić do negatywnych skutków ubocznych.

Dzisiaj w lecznictwie wykorzystujemy liść boldo, a także wyizolowany z niego alkaloid – boldynę. Mają one właściwości przeczyszczające, zatem nie należy spożywać produktów opartych o tę roślinę w przypadku biegunki.

Podobnie nie zaleca się stosowania boldo w okresie ciąży lub laktacji. Jest to związane z obecnością alkaloidów.

Jakie znamy choroby układu moczowego?

Układ moczowy zbudowany jest z nerek, moczowodów, pęcherza i cewki moczowej. Inaczej nazywany układem wydalniczym narażony jest na liczne schorzenia i choroby.

Choroby dróg moczowych są zwykle powodowane właśnie przez infekcje nerek, pęcherza moczowego, prostaty, moczowodów lub cewki moczowej. Infekcje układu moczowego to drugie najbardziej powszechne infekcje na świecie.

Choroby układu moczowego a liść boldo

Fizjologicznie drogi moczowe oprócz końcowego odcinka cewki moczowej są jałowe, czyli nie występują w nich żadne drobnoustroje chorobotwórcze. Jednak okazuje się, że często mocz stanowi odpowiednią pożywkę dla bakterii.

Zapalenia i infekcje układu moczowego powstają w wyniku przedostania się do dróg moczowych chorobotwórczych drobnoustrojów.

Dostają się do organizmu przez krew lub dolną częścią dróg moczowych (przez chłonki). Nierzadko występują bezobjawowo stąd znacznie utrudniona diagnoza schorzeń.

Niestety częściej na te dolegliwości narażone są kobiety, a wynika to z odmiennej budowy anatomicznej.

Istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko zakażeń dróg moczowych:

  • Występująca cukrzyca.
  • Urazy rdzenia kręgowego.
  • Stosowanie zewnętrznych urządzeń, np. cewnika.

Liść boldo jako remedium na choroby układu moczowego

Czy wiesz, że potwierdzeniem leczniczego stosowania liści boldo było odnalezienie ich w regionie Monte Verde w koszu z ziołami zawiniętymi w wodorosty, który oceniono na ponad 12 tysięcy lat?

Tak jak już wspomniano można go wykorzystać z korzyścią dla układu pokarmowego, nerwowego, ale w szczególności w przypadku chorób układu moczowego.

Napar i układ moczowy

Co najważniejsze środek bazujący na liściach boldo jest bardzo prosty w przygotowaniu. Przygotowując ten napar poczujesz zaskakujący zapach mięty połączony z aromatem liści laurowych i kamfory.

Składniki

  • 2 łyżki suszonych liści boldo (30 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Co należy zrobić?

  • Do małego garnuszka z wodą dodaj kilka liści boldo i zagotuj.
  • Po zagotowaniu usuń z ognia i pozwól mieszance delikatnie się ochłodzić.
  • Zaleca się picie tego naparu około 2 lub 3 razy dziennie, przez tydzień.
  • Innym sposobem może być wymieszanie naparu z liści boldo z owocowym kompotem.

Ciekawostka: Zaleca się też połączenie boldo z karczochami i zamiennie z czarcim pazurem lub ostropestem plamistym – rośliną chroniącą naszą wątrobę.

Pamiętaj jednak, że choć to całkowicie naturalne remedium do przygotowania w domu, należy zasięgnąć porady lekarskiej. Choroby układu moczowego mogą mieć swoje poważne konsekwencje, stąd domowe środki powinny być tylko uzupełnieniem kuracji przepisanej przez lekarza.

Wykonanie specjalistycznych badań jest niezbędne.

Nasze zdrowie zasługuje jednak na pomoc każdego rodzaju: także w postaci naturalnych remediów. Liść boldo jest doskonałym sprzymierzeńcem dróg moczowych, ale także układu trawiennego. Wykorzystaj wszystkie jego właściwości i ciesz się zdrowiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ugalde-Valencia, D., Hernández-Juárez, M. G., Ruiz-Rodríguez, M. A., & Villarreal-Ríos, E. (2012). Infecciones del tracto genital y urinario como factores de riesgo para parto pretérmino en adolescentes. Revista Chilena de Obstetricia y Ginecología. https://doi.org/10.4067/S0717-75262012000500003
  • Muñoz-Velázquez, E. E., Rivas-Díaz, K., Guadalupe, M., Loarca-Piña, F., Mendoza-Díaz, S., Reynoso-Camacho, R., & Ramos-Gómez, M. (2012). Comparación del contenido fenólico, capacidad antioxidante y actividad antiinflamatoria de infusiones herbales comerciales* Comparison of phenolic content, antioxidant capacity and anti-inflamatory activity of commercial herbal infusions. Revista Mexicana de Ciencias Agrícolas.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.