Lisa Marie Presley umiera z powodu zatrzymania akcji serca w wieku 54 lat
Lisa Marie Presley zmarła z powodu zatrzymania akcji serca w wieku 54 lat, mniej niż miesiąc przed swoimi kolejnymi urodzinami. 12 stycznia 2023 roku znaleziono ją nieprzytomną w jej domu w Kalifornii. Ale jej śmierć ostatecznie potwierdzono w szpitalu, do którego ją zabrano.
Sanitariusze, którzy znaleźli ją w jej miejscu zamieszkania, poinformowali, że nie oddycha, więc rozpoczęli resuscytację krążeniowo-oddechową (CPR). Presley odzyskała puls i została przeniesiona do centrum medycznego.
Lekarze leczyli ją jak każdego w takich przypadkach, ale nie byli w stanie odwrócić stanu.
Jedyna córka Elvisa Presleya pozostawiła po sobie burzliwą historię pod wieloma względami. Musiała zarządzać rozległą fortuną ojca i czterokrotnie wyszła za mąż. Przeżyła też samobójstwo jednego ze swoich synów w 2020 roku.
Co to jest zatrzymanie akcji serca?
Zatrzymanie akcji serca, takie jak to, którego doznała Lisa Marie Presley, występuje, gdy serce przestaje normalnie pompować krew. Według Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Krwi w Stanach Zjednoczonych, przyczyną zwykle jest nieprawidłowość elektryczna, która prowadzi do arytmii.
Ogólnie rzecz biorąc, u osoby rozwija się migotanie komór. Chodzi o całkowicie zdezorganizowane bicie komór, odpowiedzialnych za napędzanie krwi z serca do układu krążenia w tętnicach i żyłach.
Migotanie komór jest jedną z najczęstszych przyczyn nagłej śmierci. Kiedy zgłasza się, że pacjent zmarł „nagle”, ponieważ jego serce się zatrzymało, często wystąpiła właśnie poważna arytmia.
Zdezorganizowane skurcze włókien mięśniowych w komorach powodują, że krew nie może odpłynąć do reszty ciała. Zamiast skoordynowanego skurczu przy każdym uderzeniu, migotanie dezorganizuje proces skurczu, który powinien wystarczyć do doprowadzenia krwi do wszystkich komórek ciała.
To prawie zawsze prowadzi do śmierci. Do tego stopnia, że statystyki wskazują, że migotanie komór (i inne podobne arytmie) odpowiadają za 85% nagłych zgonów sercowych.
Dowiedz się więcej: Jak zapobiegać nagłej śmierci w sporcie
To nie to samo co zawał serca
Kiedy słyszymy wyrażenia zatrzymanie akcji serca i zawał serca, możemy pomyśleć, że mówimy o tym samym. Jednak tak nie jest. Chociaż zawał może doprowadzić do zatrzymania akcji serca, nie zawsze tak się dzieje.
Podobnie zatrzymanie nie zawsze jest konsekwencją zawału.
Zawał serca to potoczny sposób określania ostrego zawału mięśnia sercowego, jak określono w The Texas Health Institute. Zawał serca to śmierć grupy komórek do tego stopnia, że mięsień sercowy nie jest w stanie wykonać swojego zadania skurczu.
Przy odpowiednim i szybkim udzieleniu pomocy zawał serca u wielu pacjentów postępuje pomyślnie. Postęp techniczny i obecnie obowiązujące specjalne protokoły poprawiły przeżywalność w tych okolicznościach.
Przyczyny zatrzymania krążenia
Wróćmy do zatrzymania krążenia, które było ostateczną przyczyną zgonu Lisy Marie Presley. Należy zwrócić uwagę, że istnieją przesłanki, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia migotania komór. Mamy tutaj na myśli okoliczności, czynniki i problemy zdrowotne, które zwiększają ryzyko nagłej śmierci osoby.
Poniżej przedstawiono przyczyny, które najbardziej wiążą się z poważną arytmią, której kulminacją jest zatrzymanie akcji serca:
- Choroba wieńcowa: tutaj mówimy o miażdżycy tętnic, które przenoszą krew do mięśnia sercowego. Tworzenie blaszek miażdżycowych zmniejsza ilość tlenu otrzymywanego przez komórki serca, więc mają tendencję do zaniku.
- Zespoły dziedziczne: niektóre wady rozwojowe i wady przenoszone z rodziców na dzieci są odpowiedzialne za arytmie, które są trudne do rozwiązania i opanowania. Jako przykład warto wymienić zespół Brugadów.
- Uzależnienie od narkotyków: użytkownicy kokainy są bardziej narażeni na arytmię. Według badań naukowych z Brazylii (w języku portugalskim) istnieje co najmniej 16 wykrywalnych zmian w elektrokardiogramie u regularnych użytkowników tego narkotyku. I wszystkie z nich mogą ewoluować w śmiertelne zmiany elektryczne.
- Nadciśnienie tętnicze: u pacjentów, którzy żyją z wysokim ciśnieniem krwi przez wiele lat, kształt serca ulegnie zmianie, zwłaszcza jeśli nie było odpowiedniego leczenia lub rozpoczęto je zbyt późno. Zmiana w mięśniu sercowym zwiększa szanse na rozwój arytmii.
Dowiedz się więcej ocukrzycy i nadciśnieniu: co możesz jeść?
Rola CPR w zatrzymaniu krążenia Lisy Marie Presley
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa ma kluczowe znaczenie w leczeniu osoby, która ma zawał serca lub zatrzymanie akcji serca, tak jak stało się to w przypadku Lisy Marie Presley. Jednak dopiero dostęp do defibrylatora to ostateczna droga do uratowania życia i pełnej resuscytacji.
Według doniesień prasowych ratownicy medyczni przeprowadzili resuscytację Presley i byli w stanie przywrócić jej puls i przetransportować ją do szpitala. Ten transfer był niezbędny, aby uzyskać dostęp do defibrylatora w celu odwrócenia migotania komór.
Dostępność tych urządzeń jest tak istotna dla przetrwania, że wiele krajów wprowadziło przepisy dotyczące obowiązkowej instalacji automatycznych zewnętrznych defibrylatorów w miejscach masowej obecności.
W rzeczywistości przeprowadzono już analizy potwierdzające ich opłacalność. Jednak zawsze znajdą się pacjenci, którzy nie zareagują pozytywnie. Przykładem jest zatrzymanie akcji serca Lisy Marie Presley. Mimo skoordynowanej akcji służby zdrowia resuscytacja nie była wystarczająca.
Powinno być oczywiste, że przyspieszenie działań i reakcji podczas ratowania osoby nieprzytomnej może oznaczać życie lub śmierć. Podstawą dobrej strategii jest przeszkolenie personelu w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, dobre procedury ratunkowe i dostępność defibrylatorów.
Z wielkim smutkiem muszę podzielić się druzgocącą wiadomością, że opuściła nas moja piękna córka Lisa.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Abad, A. M. D., Aparicio, L. G., Lahoza, E. L., Gracia, A. F., Bergasa, J. C., & Traid, J. R. (2022). Síndrome de Brugada. Revista Sanitaria de Investigación, 3(10), 14.
- Borrayo-Sánchez, G., Alcocer-Gamba, M. A., Araiza-Garaygordobil, D., Arias-Mendoza, A., Aubanel-Riedel, P., Cortés-Lawrenz, J., … & Reyes-Terán, G. (2020). Guía práctica interinstitucional para el tratamiento del infarto agudo de miocardio. Gaceta médica de México, 156(6), 569-579.
- de Oliveira, P. P. C., Bertholucci, G. P., Dantas, K. M., Rezende, H. T., Carrijo, A. V., Silva, C. H. H., & Junior, A. D. S. M. (2021). Alterações eletrocardiográficas relacionadas ao consumo de cocaína que são preditores de morte súbita cardíaca: revisão sistemática. Brazilian Journal of Development, 7(3), 29979-29995.
- Osorio-Cuevas, D. I., Avellaneda-Lozada, P., Mejía-Mejía, A., Cañón, L., Navarro-Vargas, J. R., Orjuela-Guerrero, A., … & Matiz, H. (2019). Costo-efectividad de la reanimación cardiopulmonar con el uso del desfibrilador externo automático, comparado con reanimación cardiopulmonar básica, para personas con pérdida de conciencia en espacios de afluencia masiva de público. Revista Colombiana de Cardiología, 26(1), 17-23.
- Rodríguez-Reyes, H., Muñoz Gutiérrez, M., Márquez, M. F., Pozas Garza, G., Asensio Lafuente, E., Ortíz Galván, F., … & Mariona Montero, V. A. (2015). Muerte súbita cardiaca. Estratificación de riesgo, prevención y tratamiento. Archivos de cardiología de México, 85(4), 329-336.
- Sepúlveda, J., Jofré, M. L., Lira, G., Veas, N., Lindefjeld, D., & Pardo, J. (2021). Muerte Súbita Cardíaca por Fibrilación Ventricular… Revista Chilena de Cardiología, 40(1).