Kaszlenie - czy rzeczywiście może powstrzymać atak serca?

Czy kaszlenie może być pomocne, gdy podejrzewamy serca? Wierzcie lub nie, nauka ma wiele do powiedzenia na ten temat.
Kaszlenie - czy rzeczywiście może powstrzymać atak serca?
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 15 stycznia, 2023

Od lat rozpowszechnia się twierdzenie, że kaszlenie na siłę pomaga zatrzymać zawał serca. Czy to jednak możliwe? A może to tylko kolejny wyimaginowany sposób na uniknięcie konsekwencji, które mogą wpłynąć na jakość ludzkiego życia na dłuższą metę?

Istnieje kilka sygnałów ostrzegawczych, że coś jest nie tak i że może wystąpić zawał serca. Pojawia się ból w klatce piersiowej, klatka piersiowa zaczyna bić nieregularnie i nagle pojawia się uczucie ogromnego osłabienia i osoba czuje się tak, jakby była bliska omdlenia.

W obliczu tych objawów ludzie zwykle spieszą się po pomoc lekarską, ale co można zrobić w międzyczasie? I jak to zrobić, nawet gdy panika zaczyna przejmować kontrolę nad sytuacją.

Kaszlenie – skuteczność w kontekście ataku serca

Pierwszym faktem jest to, że praktyka ta jest często mylona z rodzajem resuscytacji krążeniowo-oddechowej (CPR), ze względu na nazwę, którą otrzymuje w języku angielskim (cough CPR). Z definicji technikę tę stosuje się u pacjentów, którzy nie oddychają lub nie mają tętna. To sytuacja odmienna od tej, w której występuje zawał serca. Pacjenci z tym schorzeniem mają czynność serca i płuc, mimo że są narażeni na atak.

Do tej pory nie ma dowodów wskazujących, że kaszlenie może wpłynąć na rozwój zawału serca. Możliwe, że w konsekwencji powstał mit, że wywołanie kaszlu w pewnych okolicznościach zagrożenia sercowo-naczyniowego może być korzystne dla pacjentów, ale nie w trakcie zawału serca.

Badanie opublikowane w Catheterization and Cardiovascular Diagnosis wykazało, że wywołanie kaszlu w laboratorium hemodynamicznym u pacjentów ze złośliwymi komorowymi zaburzeniami rytmu może sprzyjać tej procedurze. Wskaźniki takie jak ciśnienie krwi i stan świadomości (co świadczy o odpowiedniej perfuzji mózgowej) były lepiej utrzymane u osób, które kaszlały około 30-60 razy na minutę.

Jest to jednak szczególna sytuacja w nietypowych warunkach. Chociaż uznano ją nawet za technikę pierwszej pomocy, do tej pory nadal nie ma rozstrzygających dowodów, które pozwoliłyby społeczności naukowej potwierdzić, że rzeczywiście jest to technika pierwszej pomocy.

Zawał serca a zatrzymanie akcji serca

Istnieje tendencja do mylenia tych dwóch pojęć. Rzeczywistość jest taka, że jedno nie jest takie samo jak drugie. Jednak prawdą jest, że obie sytuacje mogą mieć bardzo podobne przyczyny (zwykle związane z problemami z krążeniem i dopływem krwi do serca).

Zatrzymanie akcji serca

Rytm serca
Zawał serca występuje, gdy przepływ krwi zostaje odcięty w określonym punkcie serca, zwykle w wyniku zablokowania tętnic.

Zatrzymanie akcji serca występuje, gdy zmniejsza się przepływ krwi w organizmie. W tym przypadku skurcze serca stają się słabsze i bardziej nieregularne.

W ten sposób różne części naszego ciała zaczynają otrzymywać niewystarczającą ilość tlenu. Z powodu tego zmniejszenia ilości tlenu osoba straci przytomność.

Zawał serca

Zawał serca, medycznie znany jako zawał mięśnia sercowego, występuje, gdy przepływ krwi zostaje odcięty w określonym punkcie serca, zwykle w wyniku zablokowania tętnic. To z kolei powoduje śmierć komórek w tym obszarze.

Jeśli leczenie nie zostanie zapewnione na czas, z czasem te zmiany w dostarczaniu krwi i tlenu do serca spowodują poważne uszkodzenie mięśnia sercowego i innych tkanek.

Objawy związane z zawałem serca, które musimy rozpoznać, aby szybko zareagować, obejmują:

 • Zmęczenie
 • Zawroty głowy
 • Mdłości
 • Uczucie duszności
 • Ból w klatce piersiowej
 • Nadpotliwość (nadmierne pocenie się).

Pierwsza pomoc w przypadku zawału serca

 • Bez względu na wszystko udaj się na pogotowie lub wezwij domową pomoc medyczną, jeśli ból w klatce piersiowej nie ustąpi w ciągu trzech minut.
 • Nie ma znaczenia, co robisz. Jeśli prowadzisz samochód, zatrzymaj szybko pojazd i wezwij służby ratunkowe. Ważne jest, aby w miarę możliwości unikać prowadzenia pojazdu, ponieważ w każdej chwili można stracić przytomność, a to miałoby fatalne skutki (nie tylko dla osoby, która ma zawał, ale także dla pieszych i innych pojazdów itp.).
 • Pozostań w bezruchu, aby wyczerpany mięsień sercowy nie był przepracowany.
 • Poluzuj ciasne ubranie.
 • Mocne uderzenie w klatkę piersiową może również pomóc w zatrzymaniu zawału serca.
 • Jeśli masz zawał serca po raz pierwszy, zażycie tabletki aspiryny jest dobrą pomocą w poprawie przepływu krwi.
 • Jeśli już otrzymujesz leczenie, prawdopodobnie będzie jakiś rodzaj leków beta-adrenolitycznych, które mogą pomóc w zatrzymaniu i kontrolowaniu zawału serca.
 • Jeśli jesteś z kimś, kto ma zawał serca, jest nieprzytomny, nie oddycha i nie ma tętna, powinieneś rozpocząć RKO, jeśli znasz technikę. W przeciwnym razie zadzwoń do lokalnych służb ratunkowych, a oni powiedzą Ci, jak ją przeprowadzić.

Wskazówki, jak dbać o serce

Kobieta trzyma czerwone serce
Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zadbać o swoje zdrowie.
 • Ćwiczenia fizyczne są niezbędne dla dobrego zdrowia serca. Codziennie rano lub po południu można poćwiczyć na siłowni lub wybrać się na spacer.
 • Surowy czosnek zawiera substancję zwaną allicyną, która jest bardzo korzystna dla zdrowia serca.
 • Śpij dobrze. Ważne jest, aby mieć dobry nawyk snu i odpowiednio odpoczywać.
 • Witaminy z grupy B mogą rozszerzać naczynia krwionośne i poprawiać krążenie krwi.
 • Pełne życie seksualne pomaga zachować zdrowe serce.
 • Należy regularnie sprawdzać ciśnienie krwi. Powinno być ono stabilne, aby zapobiec nagłemu zawałowi serca.
 • Aby zachować zdrowie układu krążenia, należy unikać palenia i alkoholizmu. Jeśli jesteś palaczem, powinieneś jak najszybciej rzucić palenie.

Jak widać, kaszel nie jest skuteczną metodą powstrzymania zawału serca. Jednak szybka identyfikacja objawów pozwoli Ci podjąć odpowiednie środki, aby uniknąć nieodwracalnych szkód. Praktykowanie zdrowych nawyków będzie promować zdrowie układu sercowo-naczyniowego i zapobiegać chorobom wpływającym na ten ważny narząd.

To może Cię zainteresować ...
Stres – w jaki sposób wpływa na problemy związane z sercem
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Stres – w jaki sposób wpływa na problemy związane z sercem

Dowody pokazują, że stres emocjonalny wpływa na wiele różnych chorób. Mając to na uwadze, przyjrzymy się, jak stres wpływa na serce.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.