Arytmia i spożycie soli: jak są ze sobą powiązane?

Niektóre osoby ze skłonnością do arytmii mogą odczuć negatywny wpływ na zdrowie, jeśli stosują dietę bogatą w sól lub sód.
Arytmia i spożycie soli: jak są ze sobą powiązane?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nadmierne spożycie soli uważa się za szkodliwe, ponieważ zwiększa ryzyko arytmii i innych problemów związanych z ciśnieniem krwi. Sytuację pogarsza jednak spożywanie złej jakości, wysoko przetworzonej soli. A a z drugiej strony dotyczy to osób genetycznie predysponowanych do tych zaburzeń. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, czy i jak arytmia i spożycie soli wiążą się ze sobą.

Pomimo niebezpieczeństw związanych z nadmiernym zasoleniem organizmu, sód jest niezbędnym minerałem do kontrolowania kilku procesów fizjologicznych. Potrzebujemy go nie tylko do prawidłowego przekazywania impulsów nerwowych, ale także do zapobiegania cukrzycy typu 2. Z tego powodu nie chodzi o całkowite wyeliminowanie go z diety, ale po prostu o ograniczenie jego spożycia. Przyjrzyjmy się bliżej tematowi.

Jakie pokarmy mają dużą zawartość soli?

Ogólnie rzecz biorąc, żywność o najwyższej zawartości soli to ultra przetworzona żywność przemysłowa. Produkty te wytwarza się tak, aby miały wyjątkowy smak, co prowadzi do chęci przejadania się nimi. W konsekwencji to prawdopodobnie spowoduje, że doświadczymy wielu różnych problemów zdrowotnych, zwłaszcza zapalnych.

Faktem jest, że te produkty nie tylko zawierają sód, ale także cukry proste i tłuszcze trans w dużych ilościach. Należy jednak pamiętać, że sól jest obecna w prawie wszystkich produktach spożywanych regularnie.

Nie oznacza to jednak, że sól jest szkodliwa dla zdrowia. Wręcz przeciwnie, jest konieczna, by je utrzymać. Musimy jednak upewnić się, że spożywamy ją w odpowiednich ilościach. Sól występująca w świeżej żywności zwykle nie stanowi problemu w perspektywie średnioterminowej. W dodatku nie uległa rafinacji, więc mówimy w tym przypadku o wysokiej jakości soli.

Możemy nawet podkreślić, że niektóre ostatnie badania zalecają całkowite spożycie sodu w wysokości około 5 gramów dziennie, znacznie powyżej obecnych zaleceń głównych organizacji międzynarodowych.

Wykazano, że taka dawka skutecznie zmniejsza śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny oraz poprawia funkcjonowanie fizjologii organizmu. Z drugiej strony stanowi również klucz do zwiększenia spożycia potasu.

Artykuły spożywcze zawierające sól.
Żywność ultra przetworzona zwykle ma wysoką zawartość soli. Dlatego wskazane jest ograniczenie jej spożycia.

Spożycie soli i arytmia – jaki jest między nimi związek?

Chociaż sól jest niezbędnym pierwiastkiem do życia, jej spożywanie w nadmiernych ilościach prowadzi do wewnętrznej nieefektywności. W szczególności zmiana fizjologii kanałów sodowych może prowadzić do arytmii, czego dowodzą badania opublikowane w czasopiśmie Advances and Pharmacology.

Nie musi to jednak oznaczać, że nieodpowiednie spożycie soli lub sodu doprowadzi do tego problemu. Istnieje wiele spekulacji na ten temat.

Wielu autorów utrzymuje, że spożywanie dużych ilości soli – w kontekście złego stylu życia – może rzeczywiście mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

Jeśli towarzyszy temu niewystarczające spożycie potasu lub jeśli mówimy o osobach prowadzących siedzący tryb życia, mogą wystąpić negatywne konsekwencje zdrowotne. Jednak są też sytuacje, w których należy zwiększyć spożycie soli i sodu.

Przykładem jest przypadek sportowców, którzy uprawiają aktywność w gorących i wilgotnych warunkach. Tutaj konieczne jest zrekompensowanie utraty sodu w wyniku pocenia się, dlatego zaleca się zapewnienie znacznej podaży soli w czasie posiłków. W przeciwnym razie zwiększa się ryzyko hiponatremii i problemów zdrowotnych.

Strategie żywieniowe zapobiegające chorobom układu krążenia

Oprócz optymalizacji spożycia soli istnieją inne strategie, które mogą skutecznie poprawić funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Na przykład ważne jest, aby unikać diet wysokokalorycznych w kontekście siedzącego trybu życia. Nadwaga znacznie zwiększa ryzyko zaburzeń kardiologicznych.

Ponadto należy unikać toksycznych nawyków, takich jak spożywanie alkoholu i palenie. Używki te mogą powodować sztywność tętnic w średnim okresie, co z kolei zwiększa ryzyko nadciśnienia.

Korzystne jest również spożywanie antyoksydantów, które pomagają zneutralizować powstawanie wolnych rodników i ich późniejsze nagromadzenie w tkankach. Docelowo nie należy zaniedbywać również uprawiania aktywności fizycznej.

Ten dobry zwyczaj zwiększa wydolność serca i podnosi jego zdolność do pompowania krwi. Zmniejsza również poziom stanów zapalnych i zapobiega zmianom, takim jak agregacja płytek krwi.

Kolejny świetny artykuł, który z pewnością Ci się spodoba: Czego nie wiedziałeś o palpitacjach serca

Jaka jest właściwa ilość soli do spożycia?

Jeśli chodzi o maksymalne spożycie soli, to obecnie istnieje sporo nieporozumień. Najbardziej klasyczni autorzy uważają, że optymalne byłoby utrzymanie dziennego spożycia sodu poniżej 2 gramów. Natomiast najnowsze dowody naukowe utrzymują, że spożycie do 5 gramów dziennie jest bezpieczne.

W każdym razie eksperci zgadzają się z potrzebą utrzymania równowagi między spożyciem sodu i potasu, ponieważ mają one przeciwstawny wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

Podobnie zalecenia te mogą ulec zmianie u sportowców lub w przypadku osób mieszkających w miejscach o bardzo wysokich temperaturach. W tym kontekście wskazane jest indywidualne dostosowanie diety, aby uniknąć problemów z równowagą elektrolitową.

Solniczka.
Umiarkowane spożycie soli przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak nadmierne spożycie soli wiąże się ze zwiększonym ryzykiem, że wystąpi arytmia.

Arytmia może się rozwinąć, jeśli spożycie soli wiąże się z żywnością przetworzoną

Chociaż brakuje dowodów, niektórzy badacze uważają, że wysokie spożycie soli może zwiększać ryzyko arytmii, szczególnie u osób predysponowanych. Jest też powód, by kojarzyć to z rozwojem różnych zaburzeń sercowo-naczyniowych.

Jednak sód jest ważnym pierwiastkiem dla organizmu. Dlatego musi być włączony do codziennej diety w wystarczających ilościach. Najlepiej byłoby unikać przemysłowej wysoce przetworzonej żywności, ponieważ zawiera one dość duże ilości niskowartościowej soli i innych dodatków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mente, A., O’Donnell, M., Rangarajan, S., McQueen, M., Dagenais, G., Wielgosz, A., Lear, S., Ah, S., Wei, L., Diaz, R., Avezum, A., Lopez-Jaramillo, P., Lanas, F., Mony, P., Szuba, A., Iqbal, R., Yusuf, R., Mohammadifard, N., Khatib, R., Yusoff, K., … Yusuf, S. (2018). Urinary sodium excretion, blood pressure, cardiovascular disease, and mortality: a community-level prospective epidemiological cohort study. Lancet (London, England)392(10146), 496–506. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(18)31376-X
  • Miller, D., Wang, L., & Zhong, J. (2014). Sodium channels, cardiac arrhythmia, and therapeutic strategy. Advances in pharmacology (San Diego, Calif.)70, 367–392. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-417197-8.00012-2
  • Alpert, M. A., Omran, J., & Bostick, B. P. (2016). Effects of Obesity on Cardiovascular Hemodynamics, Cardiac Morphology, and Ventricular Function. Current obesity reports5(4), 424–434. https://doi.org/10.1007/s13679-016-0235-6

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.