Choroba tętnic obwodowych: objawy, przyczyny i leczenie

Choroba tętnic obwodowych: objawy, przyczyny i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 14 marca, 2021

Choroba tętnic obwodowych wywołuje zmniejszenie krążenia krwi w różnych częściach ciała. To niebezpieczne schorzenie, ale można mu zapobiec. Poznaj informacje, które pomogą Ci zadbać o siebie.

Choroba tętnic obwodowych pojawia się w wyniku zwężenia naczyń krwionośnych. Oznacza to, że dochodzi do zwężenia ich średnicy wewnętrznej naczyń, co zmniejsza przepływ krwi.

Pomyśl o naczyniach krwionośnych jak o rurkach transportujących krew. Takie rurki mają określoną średnicę, czyli określony przepływ wewnętrzny, który stanowi ich średnicę. Jeśli taka średnica się zmniejszy, pojawia się choroba tętnic obwodowych.

Należy wyjaśnić, że diagnozowanie tej choroby odbywa się, gdy zmiany pojawiają się w takich naczyniach krwionośnych jak duże tętnice w ludzkim ciele, które nie są związane z sercem, układem aortalnym lub mózgiem. Ta choroba wywiera głównie wpływ na tętnice kończyn.

Bez względu na to, czy schorzenie to pojawia się w wyniku miażdżycy naczyń krwionośnych, powstawania zakrzepów czy procesów zapalnych, rezultaty są zawsze takie same. Zablokowanie tętnicy wywołuje niedokrwienie, czyli brak dopływu krwi do określonej części ciała.

Jeśli chodzi o występowanie choroby tętnic obwodowych, to wiemy, że dotyka ona około dwanaście procent światowej populacji. Ryzyko wystąpienia zwiększa się wraz z wiekiem i występuje u dwudziestu procent osób, które ukończyły siedemdziesiąty rok życia.

Niestety może nie dawać objawów u większości dotkniętych nią osób. Nawet osiemdziesiąt procent chorych dowiaduje się, że cierpi na chorobę tętnic obwodowych gdy jej już za późno i doszło już do nieodwracalnych uszkodzeń. Dlatego też zarówno pacjenci, jak i lekarze muszą wiedzieć na czym polega i jak ją rozpoznać.

Choroba tętnic obwodowych i jej przyczyny

Główna i kluczowa przyczyna choroby tętnic obwodowych to miażdżyca naczyń krwionośnych. Polega ona na odkładaniu się tłuszczowych płytek na ściankach tętnic, co zmniejsza ich wewnętrzną średnicę, co zmniejsza przepływ krwi.

Takie płytki odkładają się najczęściej w nogach. Kiedy przepływ krwi w kończynach dolnych zmniejsza się, pojawiają się objawy charakterystyczne dla schorzenia, a tkanki mogą zacząć obumierać z powodu braku tlenu i składników odżywczych.

Eksperci zidentyfikowali czynniki ryzyka, które jeśli występują u jednostki, zwiększają prawdopodobieństwa tworzenia się miażdżycy naczyń krwionośnych. Zaliczamy do nich:

  • Palenie
  • Wiek
  • Cukrzyca
  • Wysoki poziom cholesterolu
  • Nadciśnienie tętnicze

Istnieje również substancja, którą badania naukowe wiążą z chorobą tętnic obwodowych: homocysteina. To część białek, które biorą udział w różnych procesach przemiany materii.

Homocysteina może wywoływać zaburzenia funkcjonowania wewnętrznej warstwy tętnic, uniemożliwiając jej chronienie się przed krążącym cholesterolem. To może łączyć się ze wzrostem odkładania się płytek tłuszczowych oraz wzrostem ryzyka tworzenia się zakrzepów, które również są w stanie zaburzać krążenie krwi.

Zwężona tętnica
Główną przyczynę choroby tętnic obwodowych stanowią płytki wytworzone przez miażdżycę naczyń krwionośnych.

Objawy

Jeden z klasycznych objawów choroby tętnic obwodowych to chromanie przestankowe, które lekarze opisują od dawna. To występowanie bólu podczas chodzenia, który mieści się w łydce i zmusza do przerwania chodzenia. Ból zanika podczas odpoczynku.

Jeśli schorzenie rozwinie się, pacjent zacznie doświadczać bólu nie tylko podczas chodzenia, ale również podczas odpoczynku. To poważna oznaka rozwoju choroby. Może nawet pojawiać się w nocy, zaburzając sen oraz zmuszając pacjenta do przebudzenia.

Do innych objawów choroby zaliczamy:

  • Ciężkość w nogach: uczucie zmęczenia mięśni kończyn.
  • Słabe tętno: głównie w dolnych kończynach.
  • Rany i wrzody skórne: coraz bardziej postępujące, ale leczące się powoli.
  • Zmiany koloru krwi: nogi mogą stać się jasne lub niebieskie.
  • Ochłodzenie: na przykład jedna noga jest zimniejsza od drugiej.
  • Zły wzrost przydatków skóry: paznokcie u stóp lub włosy na stopach stają się kruche i rosną wolniej.
  • Zaburzenia erekcji: mężczyźni mogą mieć trudności z osiągnięciem lub utrzymaniem erekcji.
Kobieta z bólem nóg
Chromanie przestankowe to klasyczny objaw bólowy choroby tętnic obwodowych.

Leczenie choroby tętnic obwodowych

Istnieją trzy podejścia do leczenia choroby tętnic obwodowych: zmiana stylu życia, przyjmowanie leków oraz operacja. W niektórych przypadkach wystarczy wprowadzić jedynie zmiany w nawykach. Jednak czasami do terapii należy dołączyć leki. Co więcej, ciężkie przypadki mogą wymagać przeprowadzenia operacji.

Do zmian stylu życia zaliczamy rzucenie palenia, jeśli jest się palaczem. To główny środek zaradczy. Aktywność fizyczna oraz zróżnicowana i zdrowa dieta to idealne działania uzupełnienie. Takie zalecenia dotyczą również osób cierpiących na nadciśnienie lub cukrzycę.

Jeśli chodzi o leki, lekarz może przepisać pacjentowi środki, które nie dopuszczają do tworzenia się zakrzepów, na przykład aspirynę. Wykorzystuje się również cilostazol oraz pentoksyfilinę, które mają poprawiać krążenie krwi, zwłaszcza gdy objawy choroby tętnic płuc są już obecne.

Ostatnia opcja to operacja. Wykorzystuje się ją w poważnych przypadkach i polega na trzech technikach, które zostaną wybrane przez lekarza zgodnie z obrazem klinicznym:

  • Angioplastyka: W tym przypadku do tętnicy dotkniętej schorzeniem jest wprowadzany katerer, aby napompować balon, który ponownie otwiera zablokowany obszar.
  • Bypass: Wykorzystuje się przeszczep z naczynia krwionośnego z innej części ciała lub ze sztucznej tkanki, aby krew mogła ominąć blokadę wykorzystując swego rodzaju pomost.
  • Leki trombolityczne: W tym przypadku leki są wstrzykiwane bezpośrednio do tętnicy, aby rozpuścić zakrzepy.

Podsumowanie

Choroba tętnic obwodowych pojawia się, gdy naczynia krwionośne w ciele zwężają się z powodu odkładania się płytek tłuszczowych na ściankach tętnic. Chociaż na początku nie daje żadnych objawów, z czasem może wywoływać poważne komplikacje zdrowotne.

Właśnie dlatego należy jak najszybciej postawić diagnozę i rozpocząć leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hernando, Francisco J. Serrano, and Antonio Martín Conejero. “Enfermedad arterial periférica: aspectos fisiopatológicos, clínicos y terapéuticos.” Revista española de cardiología 60.9 (2007): 969-982.
  • Guindo, Josep, et al. “Métodos diagnósticos de la enfermedad arterial periférica. Importancia del índice tobillo-brazo como técnica de criba.” Revista española de cardiología suplementos 9.4 (2009): 11-17.
  • Lahoz, Carlos, and José M. Mostaza. “La aterosclerosis como enfermedad sistémica.” Revista española de cardiología 60.2 (2007): 184-195.
  • Díez, José M. Baena, et al. “Epidemiología de las enfermedades cardiovasculares y factores de riesgo en atención primaria.” Revista Española de Cardiología 58.4 (2005): 367-373.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.