Lepsza pamięć i sprawniejszy umysł - 5 technik

Dobra pamięć pomaga w wykonywaniu codziennych zadań, ale służy także do przechowywania naszych cennych wspomnień. Dowiedz się jak możesz usprawnić jej działanie.
Lepsza pamięć i sprawniejszy umysł - 5 technik

Ostatnia aktualizacja: 13 maja, 2019

Czy kiedykolwiek zawiodła Cię pamięć i nie wiedziałaś, gdzie zostawiłeś ładowarkę do swojego telefonu komórkowego? A może zapomniałaś o ważnym umówionym spotkaniu? Być może zauważyłaś, że twoja pamięć staje się coraz gorsza, a umysł nie jest już tak kreatywny jak wcześniej.

 Nie martw się – mózg jest niczym mięsień, który możesz wzmocnić za pomocą odrobiny codziennych ćwiczeń.

W tym artykule przedstawimy Ci najlepsze techniki, które pomogą wzmocnić pamięć i usprawnić umysł. Dzięki nim, każdego dnia będziesz dostrzegać różnicę i zmiany na lepsze.

1. Unikaj rutyny, rób coś nowego każdego dnia

Ważne jest, aby mieć na uwadze, że najgorszym wrogiem naszej pamięci i sprawności umysłowej jest powtarzanie tych samych czynności dzień po dniu. Praca, obowiązki domowe, zakupy, to, tamto…

Stopniowo popadamy w rutynę, która wytwarza pewien rodzaj deprywacji sensorycznej – mózg nie ma bodźców, które mógłby by go uaktywnić.

Dziecko tańczy z kobietą

Monotonia i codzienne niezmieniające się czynności zmniejszają naszą kreatywność i nie stawiają nas przed nowymi sytuacjami, które zachęciłyby nas do nauki, eksperymentowania, cieszenia się. Dlatego też ważne jest, aby każdego dnia, w każdej możliwej chwili, robić coś nowego.

Dzisiaj możesz, na przykład, wykonać krótki trening jogi, gdy wrócisz do domu. Jutro pójdź na spacer, następnego dnia na kurs tańca… Rób to, na co tylko masz ochotę, ale… Pamiętaj, aby zerwać z rutyną!

2. Skoncentruj się na teraźniejszości żeby ćwiczyć pamięć

Uśmiechnięta kobieta i motyle, dobra pamięć

Kolejny problem polega na tym, że często myślimy o tysiącach innych rzeczy, robiąc coś zupełnie innego. Możliwe, że podczas gdy ty przygotowujesz kolację, twój umysł ocenia wszystko, co działo się w ciągu dnia: zaczynasz myśleć o przeprowadzonych rozmowach, problemach, czy planach i zobowiązaniach na jutro.

Czy jednak tak naprawdę wiesz, co się dzieje? Tracisz kontakt z teraźniejszością, swoim “tu i teraz”! Z tego powodu nie zdajesz sobie sprawy, czy wyłączyłaś kuchenkę albo czy w danym czasie byłaś z przyjaciółką.

Jeśli nie skupiasz się na tym, co robisz w danym momencie, twój mózg zaczyna bujać w obłokach, bez zwracania uwagi na cokolwiek. Doceniaj teraźniejszość!

3. Pójdź na spacer i zrelaksuj umysł, aby poprawić swoją pamięć

Nogi kobiety, spacer i jego wpływ na pamięć

Spacer może stać się twoim codziennym zastrzykiem witamin, “naturalnym środkiem odprężającym”, “cudownym antydepresantem”. Dzięki niemu poprawisz swoją pamięć i sprawność umysłową. 

Aktywność ta opiera się na teraźniejszości, co oznacza, że stajesz się bardziej świadoma swojego ciała, stóp dotykających ziemi oraz szybciej bijącego serca.

Co więcej, spacer łagodzi napięcie i pozwala pozbyć się obciążeń. Gdy tylko pozbędziesz się wszelkich zmartwień, twój mózg zacznie swobodniej myśleć, wyobrażać sobie, tworzyć… Dlaczego więc nie sprawdzić tego w praktyce?

4. Postaw na poczucie humoru i śmiech, zrezygnuj z obsesyjnych myśli

Twarz szczęśliwej kobiety, lepsza pamięć

U niektórych ludzi nieustannie tworzą się negatywne myśli: Nie dam rady. Taka ze mnie niezdara, zawsze o wszystkim zapominam. Nie mogę polegać na mojej pamięci krótkotrwałej. Pamięć zawsze mnie zawodzi… 

Można też powiedzieć, że od czasu do czasu te negatywne myśli pochodzą od osób, które nas otaczają – osób, które stawiają sobie za zadanie przypomnieć nam, że sami również jesteśmy zapominalscy. To najgorsze, co może być.

Jeśli zaczniemy zgadzać się z takimi opiniami, nasza pamięć krótkoterminowa szybciej zacznie się pogarszać i dodatkowo obniżymy swoją samoocenę.

Nie słuchaj ich. Powstrzymaj mózg od wytwarzania negatywnych myśli i zacznij radośnie patrzeć na życie, naucz się śmiać i zawsze dostrzegaj pozytywne strony każdej rzeczy. Czasami będzie to trudne, oczywiście, ale śmiech złagodzi napięcie i zmniejszy stres.

Odciążony mózg staje się natomiast bardziej sprawny i może lepiej przywoływać wspomnienia.

5. Bądź kreatywna: rób na drutach, pisz, tańcz, rysuj

Aby poprawić swoją pamięć i sprawność umysłową, oprócz skupiania się na pozytywnych emocjach i wyrywania się z rutyny, ważne jest także, aby nigdy nie tracić zdolności do uczenia się nowych rzeczy. 

W jaki sposób możesz zacząć się uczyć czegoś nowego? Nie musisz od razu zapisywać się na studia. Życie jest pełne dużych i małych rzeczy, których możemy się uczyć i, chociaż może wydawać się to naiwne, których nauka nic nie kosztuje. Wystarczą chęci i jedna lub dwie godziny ćwiczeń dziennie.

Chcesz poznać kilka prostych przykładów? Oto one:

  • Rób na drutach lub szydełkuj. To wiekowe ćwiczenie przynosi niesamowite korzyści zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Dzięki niemu, rozwiniesz swoją kreatywność, załagodzisz stres, umocnisz więzi społeczne poprzez technikę dzielenie się, poprawisz koncentrację i osiągniesz swoje cele. Zachęcamy cię do robienia na drutach lub szydełkowania – na pewno to pokochasz.
  • Czytaj lub pisz. Tysiące książek i tysiące nowych światów czeka na to, abyś je odkryła. Co więcej, pomogą ci one także wzmocnić swoją pamięć i poprawić sprawność umysłową. Można je nawet nazwać paliwem dla twojego mózgu – pozwolą ci dłużej cieszyć się młodością i sprawnymi procesami poznawczymi.
  • Korzystaj z zalet Internetu. Świat online to ocean możliwości, jeśli chodzi o uczenie się. Możesz wykorzystać go do odkrywania interesujących technik, dzięki którym poprawisz swoją pamięć. Znajdziesz w nim skuteczne i przydatne gry oraz programy stworzone z myślą o tym, aby poprawić twoją pamięć i sprawność umysłu. Nie wahaj się i wypróbuj je, gdy tylko będziesz mieć okazję.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aguado-Aguilar, L. (2001). Aprendizaje y memoria. In Revista de Neurologia. https://doi.org/10.1155/NP.1999.97
  • Tirapu-Ustárroz, J., & Muñoz-Céspedes, J. M. (2005). Memoria y funciones ejecutivas. Revista de Neurologia. https://doi.org/10.1021/ct400678g
  • Ballesteros, S. (2010). Memoria. Psicothema. https://doi.org/10.1038/nmeth.2836
  • Halbwachs, M. (1990). Espacio Y Memoria Colectiva. Estudios Sobre Las Culturas Contemporáneas. https://doi.org/10.2307/40183784
  • Etchepareborda, M., & Abad-Mas, L. (2005). Memoria de trabajo en los procesos básicos del aprendizaje. Revista de Neurologia.
  • Morgado, I. (2005, March). Psicobiología del aprendizaje y la memoria: Fundamentos y avances recientes. Revista de Neurologia.
  • Voss, M. W., Prakash, R. S., Erickson, K. I., Basak, C., Chaddock, L., Kim, J. S., … & Wójcicki, T. R. (2010). Plasticity of brain networks in a randomized intervention trial of exercise training in older adults. Frontiers in aging neuroscience, 2, 32. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20890449
  • Gutman, S. A., & Schindler, V. P. (2007). The neurological basis of occupation. Occupational therapy international, 14(2), 71-85. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17623380
  • Zeidan, F., Johnson, S. K., Diamond, B. J., David, Z., & Goolkasian, P. (2010). Mindfulness meditation improves cognition: Evidence of brief mental training. Consciousness and cognition, 19(2), 597-605. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1053810010000681

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.