Leczenie odcisków naturalnymi sposobami
Są naprawdę bardzo bolesne i uniemożliwiają nie tylko chodzenie, ale również wykonywanie innych codziennych czynności. Najczęściej pojawienie się odcisków związane jest z brakiem dbałości o nasze stopy.
Są bardzo ważnymi częściami naszego ciała, niestety często nie poświęcamy im uwagi na jaką zasługują. W tym artykule podpowiemy wam kilka naturalnych metod na pozbycie się odcisków.
Co musisz wiedzieć o naturze odcisków
Po pierwsze, musisz wiedzieć, iż powstawanie odcisków jest naturalną reakcją ciała na nacisk lub powtarzające się ocieranie określonego miejsca, w szczególności będące przyczyną niewłaściwego obuwia.
Odciski mogą się również pojawić na dłoniach, na przykład, gdy zbyt długo korzystasz z tego samego przyrządu. Nie mniej jednak, te występujące na stopach są najbardziej kłopotliwe i bolesne, gdyż uniemożliwiają one swobodne chodzenie, noszenie obuwia, itp.
Nie należy jednak mylić odcisków z nagniotkami. Te drugie to zrogowaciałe zgrubienia z rdzeniem zbudowanym ze stwardniałej keratyny, które przy nacisku powodują ból. Pojawiają się one na łączeniach pomiędzy palcami a podeszwą stóp.
Odciski są większe (mogą osiągać nawet 2.5 cm długości), mają grubą warstwę martwego naskórka i występują z boku dużego palca stopy lub pod piętą. Obie te przypadłości leczone być mogą za pomocą tych samych domowych sposobów.
Naturalne metody leczenia odcisków
- Po kąpieli potrzyj je delikatnie pumeksem. Twoja skóra musi być w tym celu czysta i sucha. Następnie, potrzyj połówką przekrojonej cebuli. Na koniec, wetrzyj w nie kilka kropli olejku z kuparnika.
- Przyłóż dobrze zmielony ząbek czosnku wymieszany z oliwą z oliwek w miejsce odcisków – zmiękczy to skórę i zmniejszy odciski. Owiń miejsce ściereczką i pozostaw na całą noc.
- Przygotuj pastę, krusząc 5 lub 6 tabletek aspiryny i mieszając je z łyżką stołową soku z cytryny i łyżką wody. Posmaruj tym odcisk i owiń gorącym ręcznikiem, pozostaw na 10 minut.
- Wysoka temperatura pozwoli składnikom przeniknąć do skóry i spowoduje jej wygładzenie. Następnie, użyj pumeksu by z łatwością pozbyć się martwego naskórka.
- Namocz kilka liści pora z odrobiną octu winnego na 24 godziny. Nałóż na odcisk na 20 minut. Po czym usuń go delikatnie, używając odpowiedniego narzędzia do wycinania i zdezynfekuj powierzchnię alkoholem.
- Zaaplikuj maź, w której skład wchodzą płatki nagietka, kilka razy dziennie. Powtarzaj do czasu, aż powierzchnia stanie się gładsza. Specyfik ten działa również przeciwzapalnie.
- Wymocz stopy przez 10 minut w naparze przygotowanym z czterech kropli nagietka na litr wody. Woda powinna by ciepła. Trzymaj w niej swoje stopy do czasu aż napar wystygnie. Następnie nanieś na odcisk warstwę wazeliny i włóż na stopy bawełniane skarpety.
- Namocz bułkę tartą w occie jabłkowym i odstaw na bok na dwa dni. Użyj chusteczki bawełnianej aby zabandażować lekarstwo w miejscu odcisku przez trzy noce z rzędu.
- Zanim to jednak zrobisz, zanurz stopę w misce z ciepłą wodą aby zmiękczyć powierzchnię odcisków i sprawić by były łatwiejsze do usunięcia.
- Przekrój świeżą figę i wydrąż z niej miąższ. Nanieś go na odcisk przed pójściem spać i przytwierdź za pomocą gazika, chusteczki lub bawełnianego wacika. Rano usuń całość spłukując ciepłą lub gorącą wodą. Odczekaj pół godziny i pozbądź się martwej skóry używając pumeksu.
- Umyj i zmiel 40 gramów liści szpinaku, połóż je na gazę lub bandaż i zaaplikuj na chore miejsce niczym okład. Pozostaw na 20 minut po czym usuń. Powtórz czynność przez kilka dni z rzędu (około tygodnia), do czasu gdy poczujesz, że odcisk staje się gładszy.
- Zmiel garść liści rojnika na pastę i dodaj łyżkę stołową octu jabłkowego. Przyłóż do odcisku lub przesuszonych miejsc na skórze i pozostaw do wyschnięcia. Następnie, zetrzyj za pomocą pumeksu.
- Zamocz stopy w ciepłej wodzie na 10 minut (do czasu aż woda przestygnie). Zaaplikuj pastę sporządzoną z sody oczyszczonej i wody na wciąż wilgotne stopy, szczególnie dociskając w miejscu odcisku, tak by go usunąć. Pozostałości zetrzyj za pomocą pumeksu.
- Przyłóż do odcisku wewnętrzną część skórki obranego ananasa. Zabezpiecz ją bandażem. Pozostaw na stopie przez całą noc. Rano usuń bandaż i zanurz odcisk w wodzie przez 10 minut.
- Powtórz tą czynność kilkakrotnie, do czasu, aż odcisk odejdzie od skóry z łatwością. Potrzebne będą przynajmniej cztery aplikacje.
- Wymieszaj łyżkę stołową octu jabłkowego z 1/8 kubka oleju i energicznie wetrzyj w odcisk. Następnie użyj pumeksu, a na koniec wykonaj masaż olejkiem migdałowym.
- Wcieraj w odcisk olejek rycynowy, codziennie przez dwa tygodnie. Możesz również przyłożyć do niego starta skórkę cytryny i plasterki pomidora. Owiń bandażem. Ich soki sprawią, że skóra stanie się bardziej miękka.
- Zmiel ząbek czosnku z łyżką stołową bluszczu aż do uzyskania soku. Namocz w nim gazę i nałóż bezpośrednio na odcisk. Przykryj chusteczką i pozostaw na noc. Powtarzaj czynność codziennie do czasu aż skóra w tym miejscu stanie się miękka.
- Umyj kilka łodyżek i kwiatów pokrzywy. Zetrzyj je na pastę. Dla ułatwienia umieść je w blenderze z odrobiną wody. Inną dobrą opcją jest nogietek.