Leczenie niedoczynności tarczycy oraz inne skuteczne rozwiązania

Leczenie niedoczynności tarczycy oparte jest na suplementacji poprzez przyjmowanie lewotyroksyny.
Leczenie niedoczynności tarczycy oraz inne skuteczne rozwiązania
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Leczenie niedoczynności tarczycy polega na stosowaniu terapii lekiem przywracającym prawidłowy poziom tyroksyny, hormonu tarczycy, znanego również jako T4.

Lekiem z wyboru jest T4, który w odróżnieniu od T3 ma dłuższy okres półtrwania. Poza tym część leku ulega w ciele przemiany na T3. T3 nie wymaga więc suplementacji.

Leczenie niedoczynności tarczycy trwa przez całe życie. Istnieją jednak wyjątki. Poza tym przy odpowiednio dobranej dawce, nie istnieją żadne ograniczenia dla normalnego życia pacjentów.

Wspaniałym środkiem jest lewotyroksyna, a lekarze powinni ustalać i przepisywać najniższą potrzebną dawkę do unormowania poziomu T4.

Hormony tarczycy

Określenie odpowiedniej dawki

W celu ustalenia prawidłowej dawki leku, doktor musi dokonać oceny stanu i potrzeb pacjenta, opierając się na:

Po pierwszym ustaleniu dawki, od 6 do 8 tygodni, lekarz zleci badanie mające na celu oznaczenie poziomów T4 oraz TSH we krwi. Tyreotropina lub THS jest hormonem stymulującym tarczycę. Produkowana jest ona w przysadce mózgowej, a jej zadaniem jest kontrola wydzielania hormonów tarczycy.

Badanie krwi na T4 i TSH

Jeśli wyniki testu nie odzwierciedlają stanu zdrowia pacjenta, lekarz zmieni dawkę leku na taką, która umożliwi uzyskanie zamierzonych skutków terapeutycznych.

Lekiem dającym najlepsze rezultaty jest lewotyroksyna. Preparaty zawierające lewotyroksynę powinny być przepisywane w jak najmniejszej dawce, pozwalającej na unormowanie poziomu T4 w organizmie.

Dodatkowo pacjenci z dobrymi wynikami kuracji leczeni są dawką leku ustaloną zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Normy w leczeniu wahają się na poziomie od 4 do 10 ng/l dla T4 oraz 0,5 do 5 µUI/ml dla TSH.

Uwzględnienie innych czynników

Istnieją konkretne przypadki wymagające dostosowania bardziej specyficznej dawki w celu skuteczniejszego leczenia niedoczynności tarczycy:

  • Osoby powyżej 60 roku życia: Dawka ustalona dla tych pacjentów musi być niższa niż w przypadku młodszych osób. Dostosowywanie dawki powinno odbywać się stopniowo, co zapobiegnie powstawaniu problemów kardiologicznych.
  • Ciąża: Kobiety ciężarne powinny mieć dawkę dobraną ze szczególną ostrożnością.
  • Niemowlęta, dzieci i młodzież: U tych osób niezwykle ważne jest przeprowadzanie badań okresowych. Dawkę ustala się na podstawie wagi ciała i jest ona mniejsza niż u osób dorosłych.
  • Niektóre osoby dorosłe i dzieci chorują na nowotwór tarczycy. Tacy pacjenci powinni przyjmować lewotyroksynę, aby zminimalizować produkcję TSH przez przysadkę mózgową. Bez tego tarczyca nie będzie rosła.
  • Zmniejsza to również ewentualność nawrotu choroby nowotworowej tego gruczołu. Badania lekarskie muszą w tym przypadku być przeprowadzane częściej w celu uniknięcia problemów związanych z układem kostnym i problemów kardiologicznych.

Leczenie niedoczynności tarczycy – zalecenia

Eksperci wydają pacjentom szereg zaleceń, które należałoby przestrzegać u osób, u których stwierdzono niedoczynność tarczycy. Oto niektóre z nich:

  • Jeśli pacjent chciałby zmienić markę przepisanego leku, powinien on wcześniej skonsultować to z lekarzem.
  • Pacjenci nie powinni przyjmować leku na pusty żołądek. Pokarm z kolei może wpływać na absorpcję leku, zwłaszcza produkty bogate w soję i błonnik.
  • Nawet w przypadku ustąpienia objawów, przed odstawieniem leku pacjent powinien skonsultować się z lekarzem.
  • Należy zachować ostrożność, jeśli jednocześnie przyjmowane są suplementy diety lub leki wiążące kwasy żółciowe. Po ich zażyciu, lekarze zalecają zachowanie 4-godzinnej przerwy przed przyjęciem leku na niedoczynność tarczycy.
  • Pacjent powinien przestrzegać zbilansowanej diety. Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy mają tendencję do tycia. Dlatego też najlepsza jest dieta niskotłuszczowa z dużą ilością spożywanych warzyw i owoców.

Zwracaj szczególną uwagę na przypadki:

  • Nagłego spadku wagi
  • Zwiększonej potliwości
  • Nerwowości lub drgawek
  • Kołatania serca

Powyższe objawy są typowe dla nadczynności tarczycy. Nadczynność tarczycy może wystąpić w przypadku, gdy przyjmujemy zbyt wysoką dawkę leku.

Leczenie niedoczynności tarczycy – inne rozwiązania

Niektórzy pacjenci wolą inne metody leczenia niedoczynności tarczycy:

  • Połączenie preparatów T3 i T4. Tabletki te mogą powodować działania niepożądane, takie jak lęki. Mimo tego, niektórzy pacjenci lepiej reagują na te leki niż na terapię, wykorzystującą wyłącznie T4.
  • Hormony naturalne uzyskiwane z suszonych gruczołów tarczowych świń lub krów. Hormony pochodzące z suszonych gruczołów zwierzęcych stanowią suplementację niedoboru hormonów w ludzkim ciele.
  • Lekarze jednakże rzadko zalecają tę metodę. Problemem jest brak jednoznaczności zawartości hormonów w tych preparatach, w których poziomy T3 i T4 różnią się w zależności od partii specyfiku. W rezultacie prowadzi to do destabilizacji stanu zdrowia pacjenta.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.