Kurzajki? 5 domowych sposobów leczenia

Sok z cebuli, dzięki wysokiej zawartości składników o działaniu przeciwbakteryjnym, skutecznie pomaga pozbyć się brodawek oraz zapobiega powstawaniu nieestetycznych blizn po ich wyleczeniu.
Kurzajki? 5 domowych sposobów leczenia
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Popularne kurzajki to problem wykraczający poza granice estetyczne – zmiany skórne są bowiem objawem zakażenia jednym z podtypów brodawczaka ludzkiego (HPV). Wirus ten atakuje nasz organizm w okresach niskiej odporności i może prowadzić do powstania poważnej infekcji oraz szeregu rozmaitych, niepożądanych reakcji. Dlatego tak trudno się go czasem pozbyć.

W wyniku ataku wirusa brodawczaka ludzkiego następuje niekontrolowany i nieprawidłowy rozrost komórek skóry. Z tego powodu akcentuje on swoją obecność w organizmie pod postacią bezbolesnych i niegroźnych dla zdrowia wypukłości – powszechnie znanych jako kurzajki lub brodawki. Być może o tym słyszałeś.

Należy zachować szczególne zasady higieny, ponieważ wirus rozprzestrzenia się po skórze z ogromną łatwością. Dlatego chociaż zwykle brodawki tworzą się na skórze dłoni, nie należy wykluczyć ich pojawienia się również w innym miejscu ciała.

Warto zaznaczyć, że nasz układ immunologiczny często nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z tymi łagodnymi zmianami skórnymi. Możemy mu jednak skutecznie w tym pomóc! Proponowane przez nas remedia być może pomogą Ci uporać się z problemem.

Pamiętajmy, że jeśli wcześnie usuniemy kurzajki, unikniemy niepotrzebnych komplikacji oraz wyeliminujemy ryzyko przeniesienia ich na inną część ciała lub na inne osoby. Dlatego jest to sprawa zasługująca na uwagę.

Naturalne, domowe sposoby na kurzajki

Na szczęście istnieje wiele skutecznych, sprawdzonych sposobów na naturalne wyeliminowanie brodawek. Poznaj 5 roztworów, dzięki którym szybko i skutecznie usuniesz nieestetyczne zmiany skórne! Możliwe, że pozbędziesz się kurzajek szybciej niż Ci się wydaje!

1. Ocet jabłkowy z sokiem z cytryny

Ocet jabłkowy jest cennym źródłem organicznych kwasów, które – stosowane bezpośrednio na skórę – pomagają zwalczyć wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz złagodzić wywołane przez niego zmiany skórne. Dlatego właśnie znalazł się na liście remediów na skórę.

Ocet jabłkowy na kurzajki

Zawarte w occie jabłkowym substancje rozkładają martwe komórki skóry, które gromadzą się w brodawce i negatywnie wpływają na wygląd skóry dłoni i innych części ciała.

Składniki

  • 5 łyżek stołowych octu jabłkowego (50 ml)
  • 1 łyżka stołowa soku z cytryny (10 ml)

Sposób przygotowania

  • Przygotuj niewielkie naczynie i wymieszaj w nim ocet jabłkowy ze świeżym sokiem z cytryny.

Sposób aplikacji

  • Zanurz bawełniany wacik lub płatek kosmetyczny w przygotowanym roztworze i przyłóż bezpośrednio do kurzajki.
  • Przytwierdź wacik bandażem lub taśmą i pozostaw przez kilka godzin.
  • Powtarzaj zabieg codziennie, tak długo aż brodawka całkowicie zaniknie. Prawdopodobnie zajmie Ci to kilka dni do dwóch tygodni.

2. Olejek z oregano

Domowej roboty olejek z oregano wykazuje silne właściwości antywirusowe i przeciwzapalne. Stąd też produkt ten jest znakomitym środkiem zwalczającym kurzajki i wywołującego je wirusa brodawczaka ludzkiego. Wcześnie zastosowany olejek z oregano pomaga zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa na skórze a to przyśpiesza leczenie.

Zawarte w olejku z oregano kwasy tłuszczowe i antyoksydanty tworzą na naskórku naturalną barierę ochronną. Dlatego ułatwia całkowite wyeliminowanie problemu szybko i skutecznie.

Składniki

  • 1 łyżeczka olejku z oregano (5 g)
  • 1 łyżeczka oliwy z oliwek (5 g)

Sposób przygotowania

  • Przygotuj niewielkie naczynie i wymieszaj w nim obydwa oleje: olejek z oregano oraz oliwę z oliwek.

Sposób aplikacji

  • Najpierw wetrzyj powstały roztwór bezpośrednio w brodawkę. Użyj do tego bawełnianego wacika, gazy lub płatka kosmetycznego. Następnie nie zmywaj ze skóry.
  • Powtarzaj zabieg trzy razy dziennie, tak długo, aż kurzajka całkowicie zaniknie.

3. Witamina E i aloes

Regularne stosowanie domowej receptury kremu na bazie witaminy E i aloesu pomaga szybko i skutecznie zwalczyć kurzajki oraz stymuluje proces regeneracji uszkodzonych przez wirus komórek skóry.

Składniki poniższego kremu znakomicie dbają o zdrowie skóry oraz wspomagają usuwanie martwego naskórka, dzięki czemu z łatwością usuwają kurzajki i inne zmiany skórne.

Żel aloesowy na kurzajki

Składniki

  • 1 kapsułka witaminy E
  • 3 łyżki stołowe żelu aloesowego (45 g)

Sposób przygotowania

  • Wymieszaj zawartość kapsułki witaminy E z żelem aloesowym tak, by powstał gęsty krem.

Sposób aplikacji

  • Wetrzyj powstały krem w brodawkę i pozostaw na skórze, nie zmywaj.
  • Powtarzaj zabieg dwa razy dziennie, tak długo aż kurzajki całkowicie zanikną.

4. Imbir i surowy ziemniak na kurzajki

Poprzez połączenie antybiotycznych i przeciwwirusowych właściwości korzenia imbiru z odżywczym działaniem soku z surowego ziemniaka otrzymamy fantastyczny naturalny środek do pielęgnacji skóry i usuwania nieestetycznych kurzajek.

Obydwa składniki skutecznie hamują rozwój wirusa brodawczaka ludzkiego i jednocześnie wspomagają regenerację komórek skóry. Ich regularne stosowanie prawdopodobnie przyczyni się do całkowitego wyleczenia problemu oraz zapobiega wystąpieniu blizn.

Składniki

  • 1 łyżka stołowa startego imbiru (10 g)
  • 3 łyżki stołowe soku z surowego ziemniaka (30 ml)

Sposób przygotowania

  • Zmieszaj dokładnie sok z surowego ziemniaka ze startym na małych oczkach imbirem tak, by powstała dość gęsta pasta.

Sposób aplikacji

  • Nałóż powstałą pastę bezpośrednio na brodawkę, a następnie przykryj ją gazą.
  • Pozostaw pastę na skórze przez całą noc. Powtarzaj zabieg codziennie, tak długo aż kurzajka całkowicie zaniknie.

5. Cebula na kurzajki

Zawarte w soku z cebuli związki przeciwbakteryjne znakomicie hamują rozwój zmian skórnych wywołanych działaniem wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Dlatego zalecamy go jako naturalne remedium. Ten naturalny sok stosowany bezpośrednio na kurzajki pomaga całkowicie wyeliminować problem oraz zapobiega tworzeniu się nieestetycznych zmian na powierzchni skóry.

Sok z cebuli

Składniki

  • ½ cebuli
  • 1 łyżeczka soli (5 g)

Sposób przygotowania

  • Wyciśnij sok z jednej cebuli i dodaj do niego łyżeczkę soli.

Sposób aplikacji

  • Zwilż w przygotowanym soku bawełniany wacik lub płatek kosmetyczny i wetrzyj lekarstwo w kurzajki.
  • Przytwierdź go za pomocą bandaża lub taśmy do skóry i pozostaw na całą noc.
  • Powtarzaj zabieg codziennie, tak długo aż brodawki całkowicie zanikną.

Na zakończenie

Stosowałeś kiedykolwiek naturalne środki przeciw kurzajkom? Być może nie. Jeśli nie potrafisz uporać się w tym problemem, nie wahaj się i zastosuj jeden z powyższych sposobów. Prawdopodobnie okaże się skuteczny.

Należy jednak pamiętać, że naturalne, domowe remedia nie są tak szybkie w działaniu jak ich chemiczne odpowiedniki. Dlatego w przypadku ich stosowania należy uzbroić się w cierpliwość i czekać na pojawienie się pozytywnych efektów działania kuracji. Zapewniamy, że powyższe metody są równie skuteczne w działaniu jak apteczne preparaty do usuwania kurzajek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chen, J., & Wu, Y. (2014). Local Treatments for Cutaneous Warts. In Evidence-Based Dermatology: Third Edition. https://doi.org/10.1002/9781118357606.ch38
  • Dall’Oglio, F., D’Amico, V., Nasca, M. R., & Micali, G. (2012). Treatment of Cutaneous Warts. American Journal of Clinical Dermatology. https://doi.org/10.2165/11594610-000000000-00000
  • Kwok, C. S., Gibbs, S., Bennett, C., Holland, R., & Abbott, R. (2012, September 12). Topical treatments for cutaneous warts. Cochrane Database of Systematic Reviews. John Wiley and Sons Ltd.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.