Kurkuma i naturalny miód – wspaniałe połączenie

Specyfik domowej roboty wykorzystujący miód i kurkumę jest naturalnym antybiotykiem, ma także skuteczne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ale bądź ostrożny, jeśli masz jakieś problemy ze zdrowiem - przed zastosowaniem zawsze dobrym pomysłem jest uprzednie skonsultowanie się ze specjalistą.
Kurkuma i naturalny miód – wspaniałe połączenie

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kurkuma to tradycyjna przyprawa z rodziny roślin o nazwie Zingiberaceae. Należy do niej także dobrze znany nam wszystkim imbir. Jest ona dość powszechnie spotykana w Azji, a szczególnie w Indiach.

O popularności, jaką w tym regionie świata cieszy się kurkuma najlepiej może świadczyć fakt, że olbrzymia większość światowych dostaw tej rośliny pochodzi właśnie stamtąd.

Jej korzenie są powszechnie wykorzystywane do różnych zastosowań, zarówno w charakterze przyprawy, jak i do zastosowań leczniczych. A dodatkowo ze względu na jej intensywnie pomarańczowy kolor, niektóre firmy używają kurkumy jako bazy do wytwarzania barwników odzieżowych.

Jeśli natomiast rozważać wpływ, jaki kurkuma ma na ludzki organizm, to należy podkreślić jej silne naturalne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ma ona także szerokie zastosowanie w profilaktyce oraz popularnych na naszym rynku produktach bez recepty określanych ogólnie jako suplementy diety.

Miód i kurkuma

Wysoka zawartość kurkuminy wraz z innymi substancjami o właściwościach przeciwutleniających powodują, że kurkuma potrafi niezwykle skutecznie zwalczać i zapobiegać różnego rodzaju chorobom.

Mając to na uwadze, nie powinno nikogo dziwić, że już od wielu stuleci znamy szereg tradycyjnych lekarstw będących powszechnie stosowanych przez medycynę naturalną.

Ale kurkuma ma jeszcze silniejsze i cenniejsze właściwości w połączeniu z innym produktem, który na pierwszy rzut oka nie za bardzo do niej pasuje – naturalnym miodem kwiatowym. I właśnie o zaletach łączenia obu tych składników traktuje nasz dzisiejszy artykuł.

Miód i kurkuma – jakie korzyści daje ich połączenie?

Kurkuma w połączeniu z miodem (środek taki potocznie zwany jest złotym miodem) tworzy naturalny produkt o silnych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych. Skutecznie wspiera on mechanizmy obronne ludzkiego organizmu.

Uważa się także, że jest silnym naturalnym antybiotykiem. Mieszanina ta skutecznie niszczy różne rodzaje wirusów i bakterii, które mogą wywoływać niekiedy dość groźne infekcje.

Zaletą takiego produktu w porównaniu do licznych dostępnych powszechnie na rynku syntetycznych lekarstw jest to, że nie powoduje on żadnych negatywnych skutków dla flory jelitowej. W rzeczy samej może nawet służyć jako składnik diety pozwalający skutecznie zwiększyć liczebność zdrowych bakterii w Twoi układzie pokarmowym.

Kurkuma z miodem ma znaczne ilości polifenoli, witamin i minerałów. Ma więcej niż 150 zastosowań terapeutycznych, co obejmuje między innymi wspomaganie leczenia chorób zapalnych i różnego typu nowotworów.

Ponadto ze względu na wysoką zawartość witamin C i E zapobiega zniszczeniu tkanek spowodowanym przez szkodliwe wolne rodniki i pogorszeniu kondycji różnych narządów związanego z przedwczesnym starzeniem się.

Mieszanina - kurkuma z miodem

W medycynie ajurwedyjskiej, naturalnym systemie uzdrawiania ludzi opracowanym i stosowanym w Indiach, kurkuma jest lekarstwem powszechnie używanym do zwalczania różnego rodzaju zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego, wątroby i zapaleń o charakterze wirusowym.

Ale także ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne kurkuma, jak zdołano wykazać w licznych badaniach naukowych jest skuteczna u pacjentów z chorobami takimi jak zapalenie stawów, zapalenie kości i dna moczanowa.

Ważniejsze zalety, jakimi cechuje się kurkuma są następujące:

  • Zwalcza bakterie i patogeny takich jak Sarcina, Gaffkya Corynebacterium i Clostridium.
  • Chroni mózg i zmniejsza ryzyko wystąpienia demencji.
  • Eliminuje toksyny.
  • Redukuje negatywny wpływ niektórych rodzajów leczenia raka i łagodzi efekty uboczne chemioterapii.
  • Łagodzi objawy związane z grypą, przeziębieniami i innymi chorobami układu oddechowego.
  • Zapobiega infekcjom dróg moczowych.
  • Łagodzi wrzody dwunastnicy.
  • Obniża poziom cholesterolu.
  • Stymuluje metabolizm tłuszczów.

Miód i kurkuma – jak przygotować leczniczą mieszaninę

Jeśli cierpisz na którykolwiek z wyżej wymienionych problemów zdrowotnych, warto wypróbować ten “złoty miód”, którego składnikami są kurkuma i miód naturalny. Pozwoli Ci on skutecznie wesprzeć standardowe leczenie medyczne i przyspieszyć ewentualne gojenie.

Miód

Niezmiernie jednak istotną kwestią jest to, że składniki te muszą być w 100% z ekologicznych upraw i pasiek, aby uzyskać wszystkie korzyści.

Składniki

  • 4 łyżki stołowe czystego miodu naturalnego (100 g)
  • 1 łyżka stołowa kurkumy (10 g)

Procedura przygotowania

  • Dodaj łyżkę kurkumy do czterech łyżek miodu naturalnego i umieść mieszaninę w szczelnie zamkniętym szklanym słoju.
  • Wymieszaj przed użyciem, aby upewnić się, że oba składniki się w pełni połączyły.

Jak należy przyjmować tak przygotowany specyfik?

  • Jako środek zapobiegawczy zaleca się spożywanie 1 łyżki tej mieszaniny każdego dnia przed śniadaniem (na czczo).
  • Jeśli masz katar, należy zjeść pół łyżeczki co godzinę i tak przez cały dzień. Następnego dnia zmniejsz dawkę o połowę i jedz ją co dwie godziny.
  • Cała procedura powinna trwać około trzech dni lub trochę dłużej w zależności od nasilenia Twoich objawów chorobowych.
  • Upewnij się, że aby przetrzymać mieszaninę w ustach aż do całkowitego rozpuszczenia. Jeśli uważasz, że jest ona zbyt słodka, można rozpuścić ją w szklance ciepłej wody i wypić małymi łykami.
  • Na potrzeby łagodzenia problemów ze strony układu pokarmowego radzimy zażywać po jednej łyżce specyfiku rozcieńczonego w wodzie przed każdym posiłkiem.

O czym koniecznie należy pamiętać?

  • Należy unikać spożywania tego i jakiegokolwiek innego środka, w którego składzie jest kurkuma, jeśli cierpisz na problemy z pęcherzykiem żółciowym.
  • Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz dziecko piersią, przed użyciem tego specyfiku należy skonsultować się z lekarzem.
  • Kurkuma może wpływać na działanie leków rozrzedzających krew. Zalecamy konsultację u specjalisty, jeśli przyjmujesz leki na problemy z sercem i układem krążenia.
  • Unikaj tego środka, jeśli masz zaplanowaną w najbliższej przyszłości operację chirurgiczną wymagającą pełnego lub miejscowego znieczulenia.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jurenka, J. S. (2009). Anti-inflammatory properties of curcumin, a major constituent of Curcuma longa: a review of preclinical and clinical research. Alternative Medicine Review : A Journal of Clinical Therapeutic, 14(2), 141–153.
  • Hewlings, S. J., & Kalman, D. S. (2017). Curcumin: A Review of Its’ Effects on Human Health. Foods (Basel, Switzerland), 6(10). https://doi.org/10.3390/foods6100092
  • Francis, M., & Williams, S. (2014). Effectiveness of Indian Turmeric Powder with Honey as Complementary Therapy on Oral Mucositis : A Nursing Perspective among Cancer Patients in Mysore. Nurs J India.
  • Jadaun, V., Prateeksha, Singh, B. R., Paliya, B. S., Upreti, D. K., Rao, C. V., … Singh, B. N. (2015). Honey enhances the anti-quorum sensing activity and anti-biofilm potential of curcumin. RSC Advances. https://doi.org/10.1039/c5ra14427b

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.