6 błyskawicznych sposobów na zatkany nos

Para z gorącego prysznica to świetny sposób na udrożnienie zatkanego nosa oraz natychmiastową ulgę.
6 błyskawicznych sposobów na zatkany nos

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Przeziębienie może Cię dopaść w każdym momencie, szczególnie podczas zmian temperatur, pogody czy na początku wiosny i jesieni. Charakteryzuje się ono ogólnym uczuciem osłabienia, włączając zatkany nos.

Po pierwsze, utrudnia to tlenowi przemieszczanie się do reszty ciała. Po drugie, oddychanie przez usta jest zwykle uciążliwe. Dlatego tak ważne jest, aby zatkany nos został udrożniony  – może to złagodzić wiele nieprzyjemności związanych z przeziębieniem.

Zerknij na poniższe wskazówki jak szybko oczyścić zatkany nos, inaczej Twoje samopoczucie może ulec pogorszeniu.

1. Jedz ostre potrawy, aby oczyścić zatkany nos

Ostre potrawy pomagają udrożnić nos, a Twoje zatoki będą czyste w ciągu kilku minut. Efekt może trwać niedługo, lecz dlaczego by nie skorzystać na czymś więcej podczas jedzenia?

Wykorzystaj te właściwości i dodaj do swoich posiłków cebulę i czosnek, najlepiej w surowej postaci. Możesz też zastosować wasabi. Ponadto pomagają surowe ostre papryczki, takie jak serrano czy jalapeño.

Im więcej dodasz powyższych składników do swojej diety, tym odczujesz większe korzyści.

2. Zatkany nos? Masuj swoje zatoki

Twoje zatoki to przestrzenie, które przylegają do przegrody nosowej.  Może się tam gromadzić duża ilość śluzu, dlatego masuj te miejsca ruchami okrężnymi, aby odblokować kanały oraz ułatwić przepływ śluzu.

Masaż zatok

Jak to robić?

  • Opuszkami palca wskazującego oraz środkowego delikatnie masuj ruchami okrężnymi miejsce tuż pod oczodołem.
  • Kontynuuj przez 20-30 sekund, przykładając szczególną uwagę do miejsc najbliższych Twojego nosa oraz tuż pod oczami.
  • Na koniec przyciskaj kciuki do policzków oraz masuj je ruchem okrężnym na zewnątrz.

3. Kontroluj swój oddech

Czy kiedykolwiek zatkałeś uszy i nos, aby udrożnić zatoki? Jeżeli tak, to ta technika jest bardzo podobna.

Kobieta ćwiczy harmonijny oddech.

Jak to zrobić?

  • Weź głęboki oddech i zatkaj nos. Następnie spróbuj wypuścić trochę powietrza jednocześnie maszerując, przestań aż zaczniesz odczuwać dyskomfort.
  • Teraz odetkaj nos oraz oddychaj normalnie. Usiądź, a po kilku  minutach zdasz sobie sprawę, że odblokowałeś swoje drogi oddechowe.

4. Tradycyjna metoda na zatkany nos: zastosuj roztwór soli

Masz dwie opcje: kupić sól fizjologiczną w aptece lub przygotować ją samemu w domu. Oba produkty są równie skuteczne, ale zawsze wolimy remedium domowej roboty. Szczególnie kiedy są łatwe w przygotowaniu: po prostu zagotuj trochę wody z solą oraz pozostaw ją do ostygnięcia.

Jak tylko otrzymasz roztwór, użyj strzykawki, aby wlać płyn do swoich nozdrzy. Roztwór posiada właściwości rozpuszczające, które natychmiastowo pomogą oczyścić zatkany nos.

5. Mięta to wróg kataru

Jak wiesz, mięta jest powszechnie stosowana to złagodzenia problemów oddechowych związanych z przeziębieniem, jako że zawiera kwas askorbinowy oraz octowy.

Dozownik do nosa na zatkany nos

Te związki są tak skuteczne, że już po kilku inhalacjach mentolem lub zastosowaniu maści opartej na mentolu, Twój zatkany nos będzie sprawny w ciągu kilku minut.

6. Weź gorący prysznic

Opary wody przeczyszczają układ oddechowy, odblokowując wszelkie kanały oraz pomagając Ci wziąć głęboki oddech, o jakim od dawna marzyłeś.

Dodatkowo, mała ilość gorącej wody w przewodach nosowych również pomoże Ci oczyścić zatkany nos.

Nie obawiaj się, że gorący prysznic mógłby pogorszyć Twój stan. Po prysznicu osusz dokładnie swoje ciało, a nie powinieneś mieć żadnych problemów. Pamiętaj, że równie ważne jest usunięcie wszelkich mikrobów i bakterii, pojawiających się podczas kichania i kaszlu.

Zapamiętaj te wskazówki, ponieważ niestety my wszyscy będziemy ich potrzebować w pewnym momencie. Dzięki temu przewodnikowi będziesz w stanie pomóc jak tylko Ty lub któryś z Twoich bliskich będzie cierpiał przez zatkany nos. Warto spróbować!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.