Krążenie krwi - popraw je dzięki 7 metodom
Chociaż dobre krążenie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów w ludzkim ciele, bardzo dużo osób zaniedbuje ten aspekt zdrowia.
Nie przykładamy odpowiedniej wagi do troski o serce, które przecież pracuje nieustannie dzień i noc, przez całe nasze życie. Coraz częściej żyjemy w stresie, prowadzimy siedzący tryb życia i zaniedbujemy dietę.
Wszystkie te czynniki osłabiają serce, a tym samym krążenie krwi. To z kolei prowadzi do występowania całego szeregu zaburzeń i chorób, które znacznie obniżają jakość życia, bez względu na wiek chorego.
Dlatego też chcemy zaproponować dziś “małą rewolucję”. Poniżej przedstawiamy kilka bardzo skutecznych sposobów na poprawę krążenia krwi. Wypróbuj je już dziś, a Twoje serce z pewnością ci za to podziękuje.
1. Zastąp masło oliwą z oliwek
Jeśli lubisz jeść tosty posmarowane masłem i dżemem, mamy dla Ciebie złe wieści. Nie jest to najlepsza kombinacja dla Twojego serca.
Zastąp masło oliwą z oliwek i przekonaj się jakie smaczne i praktyczne jest to połączenie. Ponadto pasuje ono do różnych dań i może być serwowane na śniadanie, do obiadu czy kolacji. Warto również – na wzór niezwykle zdrowej kuchni śródziemnomorskiej – stosować podczas gotowania oliwę zamiast masła.
Twoje potrawy zyskają nowy, lepszy smak i będą dużo zdrowsze dla Twojego układu krwionośnego, a tym samym pomogą poprawić krążenie.
Zobacz także: Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia – 6 razy na TAK
2. Jedz rybę trzy razy w tygodniu
Ryby morskie, takie jak tuńczyk, makrela i śledź to najbogatsze źródła kwasów tłuszczowym omega 3.
W przeciwieństwie do mięsa, częste spożywanie ryb nie wpływa negatywnie na układ krążenia. Ryby dostarczają mnóstwa potasu, magnezu i niacyny. Składniki te, w połączeniu z nasyconymi kwasami tłuszczowymi, obniżają poziom złego cholesterolu.
Staraj się spożywać ryby trzy razy w tygodniu, ale pamiętaj, żeby kupować je ze sprawdzonego źródła. Ryby pochodzące z zanieczyszczonych zbiorników mogą zawierać szkodliwe dla zdrowia substancje.
3. Zastąp sól przyprawami
Sól poprawia smak potraw i jest stosowana w kuchni niemal od zawsze. Jesteśmy do niej przyzwyczajeni i raczej nie wyobrażamy sobie kuchni bez soli.
Jednak osoby, które cierpią na zaburzenia krążenia powinny ograniczyć spożywanie soli lub wręcz wykluczyć ją z diety, przynajmniej okresowo.
Jeśli obawiasz się, że jedzenie przygotowywane bez soli może być niesmaczne, spróbuj ją zastąpić innymi przyprawami. Oto kilka propozycji:
- Koperek doskonale się nadaje do zup i ryb.
- Czosnek w proszku świetnie zastępuje sól, m.in. w potrawach mięsnych.
- Sok z cytryny podkreśla smak sałatek, gulaszów, ryby czy kurczaka.
- Cebula (również w proszku) dodaje smaku wielu potrawom, a dodatkowo ma działanie przeciwzapalne.
4. Jedz szklankę płatków owsianych na śniadanie
Pisaliśmy już niejednokrotnie, że płatki owsiane to jeden z najzdrowszych produktów spożywczych. Swoją wszechstronną moc zawdzięczają wyjątkowo bogatemu składowi.
Płatki owsiane zawierają sześć niezbędnych aminokwasów, kwas linolowy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Dodatkowo, dostarczają m.in. witamin E, B1, B2 oraz różnorodnych minerałów, takich jak wapń, żelazo, cynk, fosfor i magnez.
Wszystkie te składniki nie tylko wpływają korzystnie na pracę serca i pomagają poprawić krążenie, ale również są świetnym źródłem energii, tak bardzo potrzebnej na rozpoczęcie dnia.
5. Zapewnij sobie 20 minut aktywności fizycznej dziennie
Jedyne 20 minut sportu dziennie wystarczy, aby poprawić funkcjonowanie wszystkich układów w Twoim organizmie.
Uprawiany regularnie lekki sport to najlepszy lek, jaki możesz zaoferować swojemu ciału. Ruch jest szczególnie ważny dla zapewnienia organizmowi zdrowego krążenia. Bez niego Twoje naczynia krwionośne tracą elastyczność i zaczynają wolniej transportować krew i składniki odżywcze.
Nie musisz wcale zapisywać się od razu na siłownię. Wystarczy, że każdego dnia wybierzesz się na szybki spacer lub przejażdżkę na rowerze.
Przeczytaj również: Nadciśnienie – obniż je aktywnością fizyczną
6. Medytuj 20 minut każdego dnia
Medytacja pomaga nam zrelaksować umysł i ciało i przynajmniej na chwilę odizolować się od technologii, nawału obowiązków i stresu.
Osoby, które zaczynają regularnie medytować, zauważają, że szybko poprawia się u nich krążenie. Wynika to głównie z faktu, że podczas medytacji uspokaja się i pogłębia oddech, a większa ilość tlenu spokojnie wtłaczanego do płuc pozwala na wyregulowanie krążenia.
Choć na początku może Ci być trudno uspokoić myśli na całe 20 minut, z czasem nabierzesz wprawy i przekonasz się jak wiele korzyści dla ciała i umysłu przynosi medytacja.
7. Sok z cytryny poprawia krążenie
Ostatnią poradą dotyczącą krążenia, jaką chcemy przedstawić jest codzienne picie wody z sokiem z cytryny. Ten smaczny i prosty w przygotowaniu napój dostarcza mnóstwa potasu i magnezu, które są niezbędne dla prawidłowej pracy serca.
Dodatkowo, zawarte w soku z cytryny przeciwutleniacze, w tym witamina C, pomagają naczyniom krwionośnym zachować ich elastyczność i ochronić je przed tworzeniem się na ich ściankach osadu.
Wprowadź powyższe zalecenia do swojego stylu życia i diety i ciesz się krążeniem krwi, które zapewni Ci zdrowie i dobre samopoczucie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Covas, M. I., Nyyssönen, K., Poulsen, H. E., Kaikkonen, J., Zunft, H. J. F., Kiesewetter, H., … Marrugat, J. (2006). The effect of polyphenols in olive oil on heart disease risk factors: A randomized trial. Annals of Internal Medicine. http://doi.org/10.7326/0003-4819-145-5-200609050-00006
- Kris-Etherton, P. M., Harris, W. S., & Appel, L. J. (2002). Fish consumption, fish oil, omega-3 fatty acids, and cardiovascular disease. Circulation. http://doi.org/10.1161/01.CIR.0000038493.65177.94
- Earnshaw, S. R., McDade, C. L., Chu, Y. F., Fleige, L. E., & Sievenpiper, J. L. (2017). Cost-effectiveness of Maintaining Daily Intake of Oat β-Glucan for Coronary Heart Disease Primary Prevention. Clinical Therapeutics. http://doi.org/10.1016/j.clinthera.2017.02.012
- Khan, M. K., Zill-E-Huma, & Dangles, O. (2014). A comprehensive review on flavanones, the major citrus polyphenols. Journal of Food Composition and Analysis. http://doi.org/10.1016/j.jfca.2013.11.004