Konstruktywna krytyka i płynące z niej korzyści!
Konstruktywna krytyka znacznie różni się od wygłaszanych zwykłych krytyk. Ta pierwsza oprócz wystąpienia przeciwko jakiemuś faktowi, osobie lub zjawisku, proponuje jednocześnie sposoby rozwiązania problemu poddanego krytyce. Natomiast druga z reguły ma sprawić przykrość i wyrazić złość.
Udowodniono nawet, że konstruktywna krytyka ma korzystny wpływ na nasze zdrowie! Chcesz wiedzieć dlaczego? Nie przegap zatem dzisiejszego artykułu!
Co to właściwie jest konstruktywna krytyka?
Można określić ją jako opinię dawaną innej osobie lub sobie samemu, która ma na celu niesienie pomocy i poprawę sytuacji. Jest wygłaszana z odpowiednią dojrzałością, odpowiedzialnością i szacunkiem do osoby, w stosunku do której jest wyrażana.
Nieoceniona wartość konstruktywnej krytyki mieści się w jej celu, którym jest osiągnięcie zmiany na lepsze w drugiej osobie, co ułatwi sprawniejszą współpracę w przyszłości czy po prostu pozwoli mu być lepszym człowiekiem.
W wielu przypadkach jednak dawanie opinii nawet z całkowicie altruistycznej strony nie jest dobrze postrzegane. Uważane jest za wtrącane się w nie swoje sprawy i dyskwalifikowanie drugiej osoby i tego, co robi.
Nic bardziej mylnego! Konstruktywna krytyka rozwija szacunek do siebie samego i wiele innych wartości. Wymienić tutaj można lojalność czy uczciwość. Tak czy inaczej – przed jej udzieleniem – jeżeli nie chcemy, by została źle zinterpretowana, warto poinformować o naszych intencjach i dlaczego ją wygłaszamy.
W ten sposób unikniemy niepotrzebnych nieporozumień, a osoba, do której się zwracamy, lepiej przyjmie naszą opinię.
Przeczytaj również: Dojrzałość emocjonalna i życie doskonałe
Czym różni się konstruktywna krytyka od tej destruktywnej?
Jest kilka aspektów, które charakteryzują każdą z tych postaw. Ta destruktywna nie przynosi nic dobrego oraz przepełniona jest złośliwością i niechęcią, a nawet agresją. Co więcej, może doprowadzić do poważnych konfliktów w relacjach.
Czasem wygłaszane są bez złych intencji, jednak zawsze są ciężkie do zniesienia. Niestety znacznie częściej mamy do czynienia właśnie z krytyką destruktywną. Przede wszystkim słyszymy ją podczas dyskusji lub przy omawianiu problemów.
Krytyka konstruktywna natomiast może być wygłaszana w każdej z codziennych sytuacji i w ten sposób zapobiega powstawaniu niepotrzebnych konfliktów czy problemów w przyszłości.
Krytyka destruktywna jest formą ataku, konstruktywna pomaga budować!
Jak stosować konstruktywną krytykę?
Często naszą intencją jest pomoc drugiemu człowiekowi, jednak nie zawsze sprawy idą po naszej myśli. Czasem dochodzi do nieporozumień i wypowiedzi komentarzy, które nie są odpowiednie. By uniknąć niepotrzebnych konfliktów, musisz wiedzieć, że proces dawania konstruktywnej krytyki opiera się na trzech etapach:
- zacząć od pozytywnego aspektu
- wyrażać krytykę w sposób prosty bez zbędnych uwag, które mogłyby zranić drugą osobę
- zakończyć wygłaszanie opinii w sposób optymistyczny zachęcając do zmiany
Osoba po usłyszeniu konstruktywnej krytyki powinna być wdzięczna, a nie czuć się obrażona. Ci, którzy potrafią w ten sposób ją wyrażać, powinni być dla nas inspiracją i motywacją do tego, by cały czas dążyć do ulepszania siebie.
Według publikacji Psychology Today istnieje metoda, która ma nawet swoją nazwę „sandwich” i służy ona efektywnemu dawaniu konstruktywnych krytyk, które mają pomóc, a nie niszczyć. Czasem może być to trudne, jednak naprawdę warto spróbować! Etapy metody są następujące:
1. Omówienie problemu
Lepiej będzie, jeżeli uda się uniknąć zwrotów typu „zrobiłeś”, „brakuje Ci”, „powinieneś” , itp. Celem nie jest atakowanie drugiej osoby i wytykanie jej braków i błędów, a uzyskanie poprawy w określonym aspekcie. Dlatego właśnie lepiej jest przejść z osobistej krytyki do ogólnej opinii.
Zamiast na przykład używać sformułowania „źle to tłumaczysz klientom”, można spróbować zdania „klienci nie otrzymują tego, czego potrzebują”.
2. Rozmawianie o pozytywnych aspektach
Łatwiej jest rozpocząć rozmowę, wspominając pozytywne aspekty. Jest to podstawa marketingu w polityce. Kluczem jest wymienienie dobrych rzeczy, zanim przejdzie się do tych negatywnych.
Przede wszystkim należy pogratulować umiejętności, pochwalić postępy, okazać uznanie. To wszystko nie zniechęci, a dodatkowo zmotywuje. Następnie należy przejść do tych „gorszych wiadomości”, z którymi jednak rozmówca po optymistycznym wstępie nie będzie czuł się tak źle.
3. Przedstawienie dowodów
Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o wygłoszenie tego, co jest robione źle lub jak poprawić sytuację. Warto skoncentrować się na dodatkowych wskazówkach, a jeżeli jest to praca, przeanalizować jej rezultaty.
Jeżeli nie dysponujesz konkretnymi danymi, możesz posłużyć się następującym sformułowaniem „Jeżeli klienci dokładnie rozumieją korzyści płynące z produktu, chętniej go kupują”. Tezę należy poprzeć konkretnymi przykładami.
4. Jak równy z równym
Za każdym razem zastanów się, co poczułbyś, gdyby ktoś wygłosił w stosunku do Ciebie te słowa, które właśnie padły z Twoich ust? Jeżeli po zastanowieniu uczucia nie są przyjemne, postaraj się znaleźć lepszy sposób,na rozpoczęcie i prowadzenie rozmowy.
Nigdy nie stawiaj się ponad swojego rozmówcę oraz nie przypisuj sobie większej inteligencji. Zawsze rozmawiaj jak równy z równym, demonstrując to, że chcesz pomóc.
Przeczytaj również: Inteligencja – skup się na tym, co naprawdę ważne
5. Podstawa to zaufanie
Zapewnienie drugiej osoby o tym, że jest w stanie poprawić sytuację, wpływa bardzo pozytywnie i motywująco, a także jest główną zaletą konstruktywnej krytyki. W ten sposób pomaga ona w osiągnięciu pożądanego celu. Zapewnienie wiary w możliwości i umiejętności drugiej osoby jest kluczowym aspektem.
Jak się zachować, gdy udzielono Ci konstruktywnej krytyki?
Na pewno, niejednokrotnie zdarzy się, że Tobie też zostanie ona udzielona. Staraj się wyciągnąć same korzyści, jakie płyną z konstruktywnej krytyki, a oto niektóre z nich:
Konstruktywna krytyka – Doceniaj się
Umiejętność zaakceptowania popełnionego błędu to pierwszy krok do poprawy i zmiany na lepsze.
Również świadczy o dojrzałości i pokazuje odpowiedzialność, która pomaga w osobistym wzroście. Jeżeli spływa na nas konstruktywna krytyka, oznacza to, że osoba, która jej udziela, chce byśmy byli lepsi.
Kontroluj swoją dumę i unikaj konfliktów
Nie jest łatwo zaakceptować popełnione błędy. Z tego powodu, jeżeli jesteśmy w stanie znieść krytykę innych, ale i swoją własną, oznacza to, że nasza chęć do poprawy jest silniejsza niż nasza duma.
Umiejętność akceptowania konstruktywnych krytych, jakie słyszymy od innych, posłuży nie tylko do rozwiązywania problemów zewnętrznych i społecznych, ale i wewnętrznych. Nigdy jednak nie powinno się zapominać o empatii i umiejętności stawiania się na miejscu drugiego człowieka.