Inteligencja – Skup się na tym, co naprawdę ważne

9 czerwca, 2019
Czasami nie jest łatwo zapomnieć o tym, że ktoś nas skrzywdził. Umiejętność zapominania i skupienia się na tym, co naprawdę ważne, to jednak oznaka inteligencji.

Inteligencja to nie tylko życiowy spryt, doświadczenie czy wiedza, ale także umiejętne postępowanie w różnych życiowych sytuacjach.

Jak mawiał Winston Churchill, nikt nie osiągnie swojego celu, jeśli będzie się zatrzymywał i rzucał kamieniami w każdego psa, który zacznie na niego szczekać. Oznacza to właśnie, że sztuka skupiania się tylko na tym, co ma znaczenie, jest oznaką ogromnej inteligencji.

Inteligencja to wobec tego umiejętność zdecydowania, czym warto, a czym nie warto się przejmować.

Jest to zdolność do ograniczenia swojej uwagi do tego, co naprawdę ważne, a nie zajmowanie swojej głowy i swojego serca tym, co nie ma znaczenia, a tylko przysparza nam cierpienia i marnuje nasz cenny czas.

Inteligencja a sztuka ignorowania

Selekcja informacji, a nawet emocji to cecha ludzi inteligentnych. Umiejętność ignorowania rzeczy, na które nie mamy wpływu, przy jednoczesnym rozsądnym wybieraniu tego, czemu warto poświęcić swoją uwagę, świadczy z kolei o dojrzałości i mądrości życiowej.

Czego nigdy nie należy zaniedbywać?

Przede wszystkim swoich najbliższych; osób, które kochamy, które troszczą się o nas i wpływają na nasz rozwój osobisty. Nie warto też ignorować swoich potrzeb, talentów i marzeń.

Motyl na dłoni

Ostatnia rzecz to potrzeby osób, które są od nas zależne i którymi powinniśmy się opiekować. Co wobec tego można bez żalu zignorować i czemu nie warto poświęcać uwagi? Poniżej znajdziesz kilka strategii.

Zobacz także: Ocalić związek, ignorując niewierność?

Nie trać czasu, który możesz wykorzystać na zdobycie szczęścia

W pewnym niezwykle intrygującym artykule opublikowanym na łamach ,,Psychology Today”, postawiono tezę, że bardzo często ludzie marnują czas i kolejne szansy, odkładając realizację swoich marzeń i zdobycie szczęścia na później.

Myśli zaprzątają im setki problemów, więc wydaje im się, że to po prostu wciąż nie ten moment. Co sprawia, że w naszym odczuciu nie nadchodzi ,,odpowiedni czas” na bycie szczęśliwym?

  • Często są to komentarze i rady innych osób. Dajmy na to, jesteś nieszczęśliwa w swoim małżeństwie, Twoi rodzice jednak nie przyjmują tego do wiadomości i wciąż powtarzają Ci, że powinnaś jeszcze się wstrzymać z podejmowaniem drastycznych decyzji.
  • Druga rzecz to wewnętrzny strach przed rozczarowaniem innych ludzi i ślepa wiara w to, że wystarczy przeczekać trudniejsze chwile, a szczęście samo do nas przyjdzie, jako nagroda za wytrwałość.

Musisz zrozumieć jedną ważną rzecz – szczęścia nie można odkładać na później. Jeśli przeczucie, inteligencja czy doświadczenie mówią Ci, że coś Cie unieszczęśliwia, nie zwlekaj i weź sprawy w swoje ręce.

Inteligencja to sztuka ignorowania, również osób, które próbują doradzać Ci nie znając dokładnie Twojej sytuacji. Odważ się na szczęście!

Nie słuchaj krytyki i złośliwych komentarzy

Inteligencja to również umiejętność odcięcia się od przykrych słów i złośliwych komentarzy, które możesz nie raz usłyszeć na swój temat.

Być może puszczanie krytyki mimo uszu wydaje się dość proste, jednak w rzeczywistości potrzebna jest do tego duża odwaga, inteligencja i determinacja. Nie pozwól  zdeptać swojej samooceny i przyj do przodu.Inteligencja symbolizowana przez motyle

  •  Słowa krytyki potrafią być bardzo bolesne, zwłaszcza jeśli słyszymy je od kogoś, na kim nam zależy.
  • Wobec tego pojawia się pytanie, czy możemy zignorować słowa bliskiej osoby? Warto spojrzeć na to z innej strony – osoby, którym na Tobie zależy także mogą Cię krytykować, ale robią to zawsze w jakimś konkretnym celu, a nie po to, aby zniszczyć Twoje poczucie własnej wartości.
  • Naucz się odróżniać konstruktywną krytykę od złośliwości i agresji. Pomoże Ci w tym Twoje doświadczenie i inteligencja.

Przeczytaj również: Narzekanie i krytyka – jeśli konstruktywne, służą zdrowiu

Nie warto tracić czasu na ludzi, którzy z krytykowania innych uczynili sobie rozrywkę. Inteligencja wymaga, by zignorować ich i iść dalej swoją drogą.

Nie bądź swoim największym wrogiem – bądź najlepszym przyjacielem!

Bardzo często nasz największy wróg mieszka nigdzie indziej, a w naszej własnej głowie. Czasami przez lata pogłębia się w nas mylne przekonanie, że nic nie potrafimy i do niczego się nie nadajemy; mylne przekonanie o naszej własnej wartości może być opłakane w skutkach, gdyż skutecznie uniemożliwia nam czerpanie radości z życia.

Mogą one brać się właśnie ze słów innych ludzi, które zamiast zignorować, wzięliśmy do serca.

  • Czasami niska samoocena skutecznie uniemożliwia nam walkę ze swoimi ograniczeniami i lękami. Pomóc może Ci wówczas tylko inteligencja i umiejętność skupiania się na rzeczach istotnych, zamiast rozpamiętywania niepowodzeń.
  • Warto wyzbyć się niepewności, która sprawia, że często robimy rzeczy, na które zupełnie nie mamy ochoty. Dzieje się tak na przykład, gdy brak Ci odwagi, by odrzucić czyjeś zaproszenie i zmuszasz się do uczestnictwa w wydarzeniu, tylko po to, by sprostać oczekiwaniom innych.

To tylko kilka drobnych przykładów, jak nieumiejętność odcięcia się od niektórych spraw czy emocji, uniemożliwia nam szczęśliwe i spokojne życie.

Czas więc zebrać się na odwagę i nauczyć się mówić ,,nie”, a swój czas poświęcić na rozwój osobisty, a nie na złośliwe komentarze, na które i tak nie mamy wpływu. Należy robić to z rozwagą, a w ty właśnie pomoże Ci inteligencja.