Koktajle na detoks – wypróbuj 4 zdrowe przepisy
Oto kilka zdrowych kombinacji na 4 koktajle na detoks. Pomogą one wyeliminować toksyny, zwalczyć retencję płynów i regulować funkcje jelitowe. Koktajle te są również smaczne i możesz cieszyć się nimi o każdej porze dnia. Wypróbuj je!
Koktajle na detoks bez cukru
Składniki tych detoksykujących koktajli to owoce, orzechy, nasiona, warzywa i zboża. Mimo że są one dobrze znane ze swoich właściwości leczniczych, wyróżniają się także doskonałym smakiem.
Możesz posłodzić je zdrowymi produktami, takimi jak miód, stewia lub cukier kokosowy. Możesz dodać do nich również nieco wanilii, cynamonu lub kakao. Biały cukier nie tylko zakwasza organizm i szkodzi zdrowiu. Tworzy także uzależnienie, które sprawia, że pragniemy jeszcze słodszych pokarmów.
Zalecamy znalezienie naturalnego źródła słodkości (banany, gruszki, ananas i tym podobne.) Zawsze możesz spożyć odrobinę zdrowych substancji słodzących.
1. Truskawki i kokos
Koktajl ten przypomina nam fantazyjną kombinację truskawek ze śmietaną, ale bez potrzeby dodawania tłuszczu, cukru lub nabiału. To naprawdę apetyczny koktajl na detoks. Spróbuj!
Truskawki
Truskawki są pyszne, mają atrakcyjny wygląd i zapewniają wiele składników odżywczych. Sprawiają, że czujemy się pełni, ale mają niską zawartość kalorii.
- Dzięki temu są idealne w procesie utraty wagi, bez powstrzymywania się od jedzenia. Dodają również smaku i koloru do każdego smoothie.
- Truskawki mają również właściwości moczopędne i zawierają dużo błonnika, który korzystnie wpływa na funkcje jelitowe.
Kokos
Orzechy kokosowe to tropikalne owoce o dużej zawartości białka, błonnika i tłuszczów. Ich kwasy tłuszczowe są bardzo dobre dla organizmu i pomagają zrzucić zbędne kilogramy, przyspieszając nasz metabolizm.
- Owoc ten reguluje również poziom cukru we krwi, poprawia trawienie i wchłanianie składników odżywczych.
2. Koktajle na detoks, czyli Gruszka i seler
Jest to jeden z najbardziej moczopędnych koktajli na detoks. Pomaga wyeliminować toksyny wraz z moczem, zwalcza obrzęki i zatrzymywanie płynów.
Gruszki
Gruszki zaspokajają nasze pragnienie na słodkie, są odświeżające i dodają smaku do smoothies.
- Są bogate w krzem, który jest bardzo dobry dla skóry, włosów i stawów.
- Gruszki pomagają w zwalczaniu zapalenia tkanki łącznej i poprawiają trawienie.
Seler
Seler doskonale uzupełnia się z gruszką. Ma potężną moc odtruwającą, która działa na nerki i wątrobę, aby poprawić proces eliminacji toksyn. Seler jest zalecany w dietach odchudzających ze względu na niską kaloryczność i właściwości zwiększania diurezy.
3. Papaja i nasiona chia
Ten kremowy koktajl jest idealny do detoksykacji organizmu, regulacji trawienia i poprawy opróżniania jelit w sprawny, ale skuteczny sposób.
Papaja
Papaja to tropikalny owoc bogaty w enzymy, które pobudzają trawienie, łagodzą obrzęki i regulują ruchy jelit.
- Jest doskonałym naturalnym antyoksydantem, ze względu na obecność beta-karotenu.
- Nasiona papai mają zdolność do zwalczania pasożytów jelitowych.
Nasiona chia
- Chia, które zawsze należy namaczać przez noc, mają zdolność do regulowania wypróżniania się.
- Redukują one również poziom cholesterolu i cukru we krwi oraz sprawiają, że czujesz się pełny.
4. Jabłka i owies
Koktajl ten jest odżywczy i energetyzujący. Pomaga w trawieniu i oczyszczaniu jelit.
Jabłka
Jabłka są bardzo zdrowe i zawierają właściwości detoksykacyjne, trawienne i przeciwutleniające.
- Pomagają obniżyć poziom cholesterolu, zapobiegają hemoroidom i zmniejszają ryzyko problemów z oddychaniem.
- Zaleca się spożywanie skórki jabłka, szczególnie ze względu na wysoką zawartość błonnika.
Owies
Płatki owsiane to doskonały dodatek zbożowy do koktajli do detoksu, ponieważ zawierają dużo białka, węglowodanów i błonnika.
Są w stanie zapewnić energię, jednocześnie stabilizując nasz układ nerwowy. Dzięki temu świetnie nadają się do leczenia stanów nerwowości, stresu, niepokoju lub depresji.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Shands, H. L., & Cisar, G. L. (2018). Avena. In Handbook of Flowering: Volume I. https://doi.org/10.1201/9781351072533
- Fundación Española de la Nutrición. (2013). Manzana. FRUTAS.
- Agrarias, C., & Distribuci, U. N. R. (2016). Chía : importante antioxidante vegetal. Revista Agromensajes. https://doi.org/16698584
- Lim, T. K. (2012). Carica papaya. In Edible Medicinal and Non-Medicinal Plants. https://doi.org/10.1007/978-90-481-8661-7_97
- Fundación española de la nutrición. (2014). Fresa. Mercado Saludable de Alimentos. https://doi.org/10.1016/j.meegid.2015.10.011