Karmienie dziecka: czy należy budzić niemowlaka?
Pytanie czy należy budzić dziecko na karmienie to często pojawiający się dylemat wśród młodych rodziców. Jeśli niedawno zostałaś mamą lub tatą, ta kwestia prawdopodobnie wielokrotnie się już przewinęła. Nie musisz mieć z tego powodu wyrzutów sumienia. Ustalenie czasu na sen i karmienie dziecka to temat, który zawsze spędza rodzicom sen z powiek.
Obecnie istnieją sprzeczne poglądy na ten temat. Część rodziców i specjalistów uważa, że karmienie dziecka powinno się odbywać dokładnie co 2 – 4 godziny, nawet jeśli wiąże się to z budzeniem go ze snu.
W tym artykule poruszymy kwestię karmienia i tego, czy należy budzić dziecko, niezależnie od pory dnia i nocy.
Ile snu potrzebuje niemowlę?
Przede wszystkim musisz wiedzieć jak najwięcej o zdrowych nawykach u niemowląt. Pomoże to ustalić, czy należy budzić dziecko do karmienia i czy może to wpłynąć na jego rozwój.
Niemowlęta śpią około 16 godzin dziennie. Zazwyczaj budzą się co 2 lub 3 godziny, ale nie jest to regułą. W rzeczywistości wiele dzieci śpi dłużej niż 3 godziny pod rząd. Jest to zupełnie normalne, ponieważ każde dziecko jest inne i nie należy zawsze ślepo stosować się do ogólnie narzuconych wzorców.
Sen niemowlęcia w pierwszych miesiącach
Przez pierwsze dwa miesiące życia, długość snu jest bezpośrednio powiązana z uczuciem głodu. Zaraz po karmieniu, dziecko zapada w lekki sen i nie powinno się go budzić. Lekki sen trwa zwykle od 30 do 40 minut. Łatwo poznać tę fazę, ponieważ niemowlę może wydawać się niespokojne, ale to jest zupełnie normalne. Po tej fazie przechodzi w głęboki sen.
Należy wiedzieć, że dzieci zaczynają spać dłużej w nocy, od momentu osiągnięcia wieku od około 4 do 6 miesięcy. Do tego czasu cykle snu i czuwania zależą od rytmu dobowego i światła lub ciemności.
Krótko mówiąc, niemowlęta z czasem stabilizują swój rytm snu, a rodzice wkrótce będą mogli nieco dłużej odpocząć.
Karmienie dziecka: jak je zaplanować?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, dzieci muszą być karmione co około 3 godziny. Po upływie tego czasu, dziecko z reguły przebudza się, płacze, zostaje nakarmione i ponownie zasypia. Nie zapominaj jednak że płacz nie zawsze jest wywołany głodem.
Są to jednak tylko statystyki i orientacyjne punkty odniesienia. Niektóre dzieci muszą być karmione częściej, a z kolei inne mogą trochę dłużej pospać.
Karmienie dziecka: kiedy należy je budzić?
Jeśli Twoje dziecko regularnie śpi i ma odpowiednią dla swojego wieku wagę, nie musisz go budzić na karmienie. Istnieją jednak sytuacje, gdy będzie to konieczne, a wpływ na to będzie miał wiek, waga i ogólny stan zdrowia dziecka.
Niektóre noworodki tracą na wadze w pierwszych dniach po urodzeniu. Dzieje się tak dlatego, że potrzebują kilku dni na opanowanie karmienia piersią lub butelką. Poza tym, ich żołądek może przyjąć tylko niewielką ilość pokarmu na raz.
Regularne przyjmowanie pokarmu przez noworodki jest niezwykle istotne, dlatego czasem będziesz musiała obudzić swoje dziecko na karmienie, nawet kilka razy w ciągu doby (zwłaszcza jeśli urodziło się jako wcześniak).
Z drugiej strony rodzice nie powinni kierować się wyłącznie zegarem czy płaczem dziecka. Płacz to tylko późny znak, że dziecko jest głodne. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko jest niespokojne, porusza ustami i wykonuje ruchy ssania, istnieje duże prawdopodobieństwo, że trzeba je nakarmić.
Inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę
Gdy dziecko osiągnie optymalną wagę i zdrowo się rozwija, zaleca się, aby zaczekać, aż samo obudzi się na karmienie.
Nie należy się skupiać na tym ile dziecko je i jak często, tylko mieć na uwadze ważniejsze czynniki rozwoju, takie jak:
- Powolny i stały przyrost masy ciała.
- Czy dziecko wydaje się syte między karmieniami.
- Zużywa co najmniej sześć pieluszek dziennie.
- Odbija mu się co najmniej trzy razy dziennie.
Jeżeli zauważysz nieprawidłowości przy którymkolwiek z wyżej wymienionych punktów, warto skonsultować się z lekarzem, aby zbadał dziecko i stwierdził czy wszystko jest w porządku. Poza tym specjalista zawsze może udzielić potrzebnych informacji i porad , jak uniknąć zbędnego ryzyka.
Podsumowanie
Krótko mówiąc, jeśli Twoje dziecko nie urodziło się przedwcześnie, ma prawidłową wagę i jest zdrowe, nie powinnaś budzić go na karmienie. Jeśli Twój maluch dobrze się rozwija i dużo śpi, nie martw się i pozwól mu spać tak długo, jak tego potrzebuje.
Dobrze jest pozwolić dziecku spać, ponieważ sen przyspiesza prawidłowy rozwój, a Ty możesz wykorzystać ten czas, aby odpocząć lub zająć się innymi obowiązkami młodego rodzica.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Andreas NJ., Kampmann B., Le Doare KM., Human breast milk: a review on its composition and bioactivity. Early Hum Dev, 2015. 91 (11): 629-35.
- Arboledas G. Lactancia materna y sueño ¿Se potencian o dificultan?. Canarias pediátrica. 2015; 39(2): 66-70.
- Xie Z., Chen F., Li WA., Geng X., Li C., et al., A review of sleep disorders and melatonin. Neurol Res, 2017. 39 (6): 559-565.
- Galiano M, Moreno-Villares J. Nuevas tendencias en la introducción de la alimentación complementaria en lactantes. Anales de Pediatría Continuada. 2011;9(1):41-47.