Dziecko - słabość, a jednocześnie powód by być silną!

Gdy pojawia się dziecko, bardzo szybko stajemy się bardziej dojrzali i budzi się w nas bezwarunkowa miłość. Jednak nie musisz mieć dzieci, aby wiedzieć, że gdybyś je miała, zrobiła byś dla nich dosłownie wszystko
Dziecko - słabość, a jednocześnie powód by być silną!

Ostatnia aktualizacja: 16 lutego, 2019

W Twoim życiu pojawiło się dziecko? Bycie matką lub ojcem stanowi doświadczenie, które zupełnie zmienia nas w środku i czyni nas silnymi. Jeśli do niedawna myślałaś, że jesteś osobą kruchą i niepewną, teraz, trzymając dziecko stajesz się świadoma, że dla dobra tej nowej istoty bez wahania użyjesz wszystkich Twoich mocnych stron.

Pozornie wydaje się, że dziecko jest Twoją słabością, ale w rzeczywistości niczego nie da się przyrównać do szczerej i niezrównanej miłości. Nic też nie sprawi Ci tak wiele radości jak własne dzieci i spędzanie z nimi swojego czasu każdego dnia.

Jako rodzic jesteś dla nich filarem, ich ostoją ciepła, stanowisz cały ich emocjonalny świat i kogoś, kto uczy ich wszystkiego, co nowe. Często mówią, że dopóki ktoś nie wychowa własnych dzieci, tak naprawdę nie wie, co zawdzięcza własnym rodzicom. To powiedzenie bez wątpienia okazuje się w pełni prawdziwe.

Jednak nie wszyscy mieli cudowne i zachwycające dzieciństwo. Płynie stąd oczywisty wniosek, że rodzicielstwo wymaga tego, by dać z siebie wszystkiego, co najlepsze. Dzisiaj w naszym artykule zapraszamy do zastanowienia się właśnie nad zagadnieniem, jakim jest rodzicielstwo.

Twoje dziecko potrzebuje silnego wewnętrznie rodzica

Dziecko

Do niedawna byłaś samowystarczalną ostoją własnego życia. Kiedy przytrafiały Ci się czasem smutne dni, mogłaś pozwolić sobie na odcięcie się od otaczającego Cię świata, poświęcając czas refleksji, medytacji i podejmowaniu nowych decyzji.

Przeczytaj również artykuł: Dziecko i rodzice – 5 błędów wychowawczych

Teraz, kiedy pojawiło się dziecko, zostałaś matką, jesteś świadoma, że aby dać mu to, co najlepsze, smutki należy pokonywać szybko, musisz być silniejsza niż kiedykolwiek i stanowić filar, który podtrzymuje wszystko, i który zniesie wszelkie przeciwności.

  • W swoim codziennym życiu dziecko potrzebuje przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa, a zatem musisz zachowywać równowagę, dojrzałość i siłę, która sprawi, że każda istota w Twoim otoczeniu będzie mogła czuć spokój i szczęście.
  • Prawda jest taka, że życie zawsze przynosi nam różne komplikacje. Wiemy, że nie zawsze będzie łatwo zachowywać optymizm i ciepły blask, który dzieci zawsze powinny dostrzegać w naszych oczach.

Będą dni, w których w pracy nie pójdzie Ci dobrze, w których w Twoim związku nie będziesz tak szczęśliwa, jak byś tego chciała, to oczywiste… 

Jednakże ze względu na dziecko, dla jego własnego spokoju dasz z siebie to, co najlepsze. I uczysz je, że choć w życiu nastają czasem szare i burzliwe dni, każdy może otworzyć parasol i wciąż się uśmiechać. Ponieważ być silnym oznacza być odważnym i nie poddawać się.

Gdy Twoje dzieci widzą Cię energiczną, w dalszym ciągu mogą wierzyć, że świat jest fantastycznym miejscem, że warto żyć, być, walczyć i podnosić się po każdym upadku.

Ponieważ ojciec i matka są pierwszym środowiskiem społecznym dziecka, jego pierwszym “światem”, zawsze towarzyszą mu, gdziekolwiek się znajduje.

Dziecko z matką

Miłość dziecka to miłość bez daty ważności, wieczna.

Istnieje miłość, która trwa wiecznie, która jest ponadczasowa i nigdy nie może być zniszczona, na przykład miłość do własnego dziecka. Chociaż prawdą jest, że w pewnym momencie może pojawić się rozczarowanie, więź łącząca dziecko z rodzicami jest niezniszczalna i wieczna.

Przeczytaj również artykuł: Jak dobrze wychować dziecko? W szczęściu!

Kiedy dziecko przyszło na ten świat, zmieniło Twoje życie. Zostałaś zmuszona rozwijać się i być odpowiedzialną. Musiałaś, po prostu musiałaś iść naprzód.

  • Pozwoliło Ci to zrozumieć, że Twoje słowa mają wielką moc, gdy kształcisz, uczysz, edukujesz. To twoje pieszczoty są ważne, Twój codzienny uścisk pomógł rozwijać dziecko, które bało się ciemności, dziecko, które pragnęło przebywać właśnie z Tobą.
  • Można powiedzieć, że wychowanie dziecka wymaga od nas również kształcenia się. Zawsze dążymy do tego, by dać to, co najlepsze dla naszych dzieci, a więc mierzymy nasze działania i tworzymy sprzyjające warunki do ich wychowania w szczęściu,
  • Uczymy się dietetyki, psychologii i medycyny. Jesteśmy budowniczymi zamków i projektantami odzieży dla lalek… Jesteśmy powiernikami, ocieramy łzy, mamy tę magiczną moc do usuwania koszmarów i potworów spod łóżka, stajemy się kucharzami ulubionych deserów naszych dzieci.

Przeczytaj również artykuł: Naucz dzieci marzeń, a nie strachu

Dzieci rosną każdego dnia, ale my rośniemy wraz z nimi. Bo one są naszą słabością, ponieważ są one naszym sercem na zewnątrz naszego ciała i tchnieniem naszych nadziei.

I choć nie możesz obiecać im, że będziesz z nimi przez resztę ich życia, możesz zapewnić je, że będziesz je kochać do końca swoich dni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • IBARROLA, B. (2011). Cómo educar las emociones de nuestros hijos. Trabajo.
  • de la Puente, F. (2006). Educar los sentimientos y emociones de los hijos. Padres y Maestros/Journal of Parents and Teachers, (300).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.