Noworodek - 8 rzeczy, których należy unikać

Kiedy już stajemy się rodzicami, wiele razy gubimy się w natłoku informacji, jak się zajmować się noworodkiem. Dowiedz się, czego kategorycznie nie należy robić kiedy w domu pojawi się twój maluszek. 
Noworodek - 8 rzeczy, których należy unikać

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Noworodek pojawia się w ramionach swojej matki i najzwyczajniej czując ją blisko, wąchając jej skórę i słysząc jej głos, odnajduje spokój. Jego matka doznaje niewątpliwie wiele pięknych wrażeń macierzyństwa, ale może też być nerwowa, zwłaszcza jeśli to jej pierwsze dziecko.

Porady babć, sióstr, ciotek i przyjaciół, którzy stali się już rodzicami, znajomych z kursu prenatalnego i wszystko, co czyta się na setkach stron w Internecie… Najprawdopodobniej nowa mama czy tata, mając noworodka w ramionach, nie wie, co zrobić z tak dużą ilością informacji.

Jeśli dziecko jest już w domu, należy uszeregować swoją podstawową wiedzę. Chodzi o to, aby zacząć żyć doświadczeniem macierzyństwa w słuszny sposób. Oto osiem sytuacji do których nigdy nie powinniśmy doprowadzić, kiedy w naszym życiu pojawia się noworodek.

Noworodek – jakich zachowań kategorycznie unikać

1. Ignorowanie

Nie zostawiaj swojego dziecka samego w łóżeczku, w kołysce, na stole do przewijania lub w innym pomieszczeniu. Noworodek nie może być pozostawiony sam sobie lub ignorowany w żaden sposób. Płacz jest jego sposobem komunikowania się.

Jeśli maleństwo płacze, to dlatego, że potrzebuje czegoś. Na przykład jedzenia, zmiany pieluszki, być może coś go boli albo po prostu chce mieć swojego rodzica blisko siebie.

noworodek z misiem

Porzuć przekonanie, że noworodek “koniecznie powinien nauczyć się być niezależnym”. Nadejdzie na to czas, aby twoje dziecko stało się niezależne. Jak każdy ssak, noworodek jest zależny od bliskości swojej matki i od opieki. Po 9 miesiącach w macicy matki, gdzie słyszał tylko jej głos, będzie płakał i prosił, by mieć ją u swojego boku.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Kolka niemowlęcia – domowe sposoby

2. Harmonogram a karmienie piersią

Nie ma chyba nic piękniejszego niż dziecko, które karmi się z twojej piersi, wpatrując się w ciebie z pełnym zaufaniem i miłością. Gratulacje!

Karmienie piersią nie powinno mieć harmonogramu, powinno być na żądanie. Ustalanie porządku karmienia co 3 godziny jest przystosowane dla dzieci karmionych mlekiem.

Noworodek potrzebuje nie tylko piersi matki, gdy jest głodny lub spragniony. Jest to także jedyny sposób, w jaki pragnie się związać, znaleźć komfort oraz poczuć miłość swojej matki.

3. “Niech noworodek płacze!”

Porzuć wszelkie nadzieje wiarygodności słów babci i ciotek, które powiedzą ci, że powinno się pozwolić dziecku płakać w kołysce. Zwolennicy tej teorii podpowiedzą Ci, że dziecko będzie płakać, aby Cię zmanipulować.

Manipulacja jest pojęciem, które odnosi się do dorosłych, a nie do nieskazitelnego noworodka. Kluczowym pytaniem, które możesz zadać sobie, jest: Po 9 miesiącach czekania na taki cud, chcesz pozwolić mu płakać bez zwracania na to uwagi?

mama i noworodek

Dziecko, które płacze i nie jest zauważane, w pewnym momencie przestanie płakać, ponieważ coś mu przekazałeś: nie obchodzi cię, co się stanie. Płacz jest jego jedyną formą ekspresji. Kiedy noworodek płacze – chce Ci coś powiedzieć.

4. Zostawianie go w spokoju podczas snu

Noworodek nie śpi jak dorosły. Co dwie lub trzy godziny budzi się i będzie szukać swojej matki, aby w spokoju zasnąć ponownie. Niemowlę nie musi nauczyć się spać, ono będzie spać, ponieważ jest to dla niego zupełnie naturalne.

Pogodzenie snu samo w sobie jest procesem, który nastawać będzie krok po kroku, gdy dziecko dorośnie. Jeśli nie jesteś przekonany do wspólnego spania wraz ze swoim nowo narodzonym dzieckiem, twoje łóżko powinno znajdować się obok jego łóżeczka, aby można było zająć się nim tak szybko, jak to tylko możliwe. Pomoże to również nie wstawać tyle razy w nocy.

5. Potrząsanie

Musimy przyznać: po nocach złego snu, płaczącego dziecka, którego płacz jest dla nas niewyjaśnionym zjawiskiem, niewiedzy co robić i tego co się z nim dzieje, jest niezwykle irytujące. Ojciec lub matka, którzy mówią, że nigdy ich nie kusiło, aby wstrząsnąć dzieckiem, by sprawdzić, czy przestaje płakać, prawdopodobnie kłamią.

dłoń matki i dziecka

Nagły wstrząs nie pomoże dziecku przestać płakać. Bardziej prawdopodobne jest to, że będzie się bało i płakało więcej, poza tym, że jego krucha anatomia może zostać naruszona. Czułe i regularne przytulenie zapewni mu na pewno spokój i wyciszenie, których potrzebuje, aby się uspokoić.

6. Odmawianie swoich objęć – noworodek potrzebuje czułości

Ramiona matki rozluźniają noworodka. Jeśli noworodek nie ma regularnego odpoczynku w ramionach swojej matki, trudno będzie mu nauczyć się relaksu i spokojnego życia. Po 3 godzinach fizycznego oddzielenia od matki reakcje bólowe u dziecka są aktywowane, co powoduje stres i ostatecznie – deficyty pamięci.

Noworodek nie znosi samotności. Potrzebuje możliwie największego kontaktu z matką, aby go podtrzymywała, chroniła i mogła zapewnić mu to czego najbardziej potrzebuje. Ograniczenie kontaktu na początku życia powoduje degenerację receptorów hormonów szczęścia (serotoniny, endogennych opioidów i oksytocyny).

7. Karanie

Cielesne kary uczą dziecko nieufności wobec swojego opiekuna, tłumienia własnych potrzeb. Ponadto osłabia ich motywację poprzez odkrywanie tak zaprezentowanego otaczającego świata. Co więcej, wskrzesza nieufność wobec siebie samego, ponieważ ich impulsy nie wydają się być ważne, a wtedy próbują przyzwyczaić się do bólu i stresu.

Noworodek

Aby wychowywać szczęśliwe dzieci i mieć pewność, że ich potrzeby są spełnione, musisz być cierpliwy. Oczywiście łatwo dać się ponieść rozpaczy. Opieka nad noworodkiem jest złożona! Ale dziecko przede wszystkim potrzebuje cierpliwości dorosłych, którzy się nim opiekują.

Co jest najistotniejsze: kiedy ludzie, kochający dziecko są w stanie regulować pojawiające się negatywne emocje, kreują bardziej empatycznego i spółdzielczego dorosłego człowieka w przyszłości.

8. Nieufność wobec swojego instynktu

Informacji będzie dużo, od tego co zaproponowali i sprawdzili specjaliści, po doświadczone matki z twojego środowiska. Chociaż krąg kobiet i matek może być wspaniałym wsparciem na początku związku z dzieckiem, kiedy coś w sercu każe ci wybrać inną ścieżkę, zaufaj sobie.

To właśnie macierzyństwo ponownie łączy kobietę z jej naturą i najczystszym, pierwotnym instynktem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.